Çocuklar için Topla Oynanan Oyunlar

Çocuklar için Topla Oynanan Oyunlar

  • 25.07.2024

Topla oynanan oyunlar hem açık havada hem de kalabalık gruplarla oynanabildikleri için oldukça eğlencelidir. Kalabalık gruplar sayesinde sosyalleşebilir ve yeni arkadaşlarla tanışma fırsatı bulabilirsin. Fiziksel ve zihinsel efor sarf ederken bir yandan da çok eğleneceğin birçok top oyunu var. İşte senin için derlediğimiz en eğlenceli topla oynanan oyunlar listesi:

İsmini Duy, Topu Yakala

İsmini Duy, Topu Yakala

Oyuna başlamadan önce herkes yarım daire oluşturacak şekilde dizilir. Eğer grup çok kalabalıksa tam daire de oluşturulabilir. Oyunu başlatan kişi topu eline alır ve herhangi bir sıra gözetmeksizin bir isim söyler ve elindeki topu o kişiye fırlatır. Kimin adı söylendiyse o çocuk topu yakalamaya çalışır. Örneğin top elinde olan kişi “Topu yakala Arda” dediği zaman topu Arda’ya doğru fırlatır ve Arda da topu yakalamaya çalışır. Bu oyun özellikle anaokullarında sene başında sıklıkla oynanır. Bu sayede yeni tanıştığın arkadaşlarının isimlerini hızlı ve eğlenceli bir şekilde öğrenebilirsin.

Top Gezdirme

Kapalı alanda da oynanabilecek bu oyun için küçük bir pinpon topu ve büyük bir örtüye ihtiyaç vardır. Çocuklar daire şeklinde dizilir ve örtü herkesin önüne gelecek şekilde ortaya serilir. Ebe seçilen kişi topu eline alır ve çarşafın altında elinde tutar. Çocuklar istedikleri bir şarkıyı hep birlikte söylemeye başladıklarında oyun da başlar ve ebe topu yanındaki oyuncuya verir. Bir yandan şarkı söylenirken diğer yandan top çarşafın altında elden ele gezdirilir. Ebe istediği bir anda “Dur!” dediğinde şarkı durdurulur ve çarşafın altına bakılır. Top kimin elindeyse yeni ebe odur.

Renkli İstop

Top oyunları isimleri arasında ilk akla gelen renkli istop oldukça eski ve geleneksel bir oyun. Bu oyunda da çocuklar yine daire şeklinde dizilirler. Oyunu başlatan kişi bir isim söyler ve topu havaya atar. Adı söylenen kişi topu yakalamaya çalışır. Topu yakalayabilirse o da topu havaya atarak başka birinin ismini söyler. Eğer yakalayamazsa bu sefer bir renk söyler ve oyuncular etrafta o renkte bir nesne bulmaya çalışır. Onlar nesne ararken ebe olan oyuncu da o rengi bulamayanları topla vurmak için kovalar. Ebe kaçanlardan birini vurmayı başarırsa artık bu kişi yeni ebe olur ve bir renk söyler. Herkes bir renk bulduysa tekrar daire olunur ve ebe olan kişinin yeni bir isim söylemesiyle oyun devam eder.

On Pas

Basketbol, voleybol gibi spor dallarındaki kadar ciddi bir efor gerektiren bu oyunda çocuklar iki takıma ayrılır. Top hakem tarafından havaya atılır ve hangi takımın üyesi topu yakalarsa oyuna o takım başlar. Çocuklar kendi takımlarındaki arkadaşlarıyla paslaşarak topu elden ele gezdirirken bir yandan sayı sayarlar. Topun yere düşmesi veya diğer takımdan birinin eline değmesi durumlarında saymaya baştan başlanır. On pası tamamlayan takım 1 puana hak kazanır. Oyun bu şekilde istendiği kadar devam edebilir.

Yakar Top

Yakar Top

Toplarla oynanan oyunlar arasında bir klasik olan yakar top iki takım arasında oynanır. Bir takım ikiye bölünerek 2 metre kadar bir mesafenin arkasına çekilirken diğer takım ortada kalır. Kenardaki takım ortadaki takım oyuncularını topla vurmaya çalışır. Vurulan oyundan elenir. Ortada kalan son oyuncuyu vurmak için 6 vuruş hakkı vardır. Son oyuncu vurulmazsa diğer arkadaşlarını tekrar oyuna alabilirken, vurulursa oyun tekrar başlar.

Ateş Toprak Hava Su

Eğlenceli top oyunları arasında başı çeken bu oyunda çocuklar daire şeklinde dizilir. Oyunu başlatan çocuk elindeki topu istediği birine atar. Bu sırada ateş, toprak, hava ve su kelimelerinden birini söyler. Topu yakalayan kişi ateş dendiyse sessizce durmalı, su dendiyse suda yaşayan bir hayvan adı söylemeli, toprak dendiyse karada yaşayan bir hayvan adı söylemeli ve hava dendiyse uçabilen bir hayvan adı söylemelidir. Herkese sıra gelene kadar oyun sürer.

Eğer kalabalık bir arkadaş grubun varsa ve vakit geçirmek için yeni oyunlara ihtiyaç duyuyorsan hem kapalı alanda hem de açık havada oynanabilen bu çok eğlenceli top oyunlarını mutlaka denemelisin.

Benzer İçerikler