Çocuklarınızla Dışarıda Oynayabileceğiniz Oyunlar

Çocuklarınızla Dışarıda Oynayabileceğiniz Oyunlar

  • 15.06.2024

Açık havada oyun oynamak, her yaştaki çocuk için en eğlenceli aktivitelerden biridir. Açık hava, evde oynarken çocukların karşısına çıkan birçok sınırı ortadan kaldırır ve kendilerini daha özgür hissetmelerine olanak tanır. Daha özgür hissetmek ise çocukların enerjilerini artırır. Ayrıca dışarıda oynanan oyunlar çocukların dış dünya ve doğayla tanışmalarına da imkan verir.

Koşma, zıplama, atlama gibi aktivitelerin büyük yer tuttuğu oyunlar, çocukların motor becerilerini de geliştirmeye yardımcı olur. Ayrıca dışarıda oyun oynamak, aile dışından oyuncuların da katılımı olduğunda çocuklar için sosyal bir ortam sağlayabilir. Biz de dışarıda oynanabilecek oyunlar için küçük bir liste hazırladık.  

Saklambaç

Saklambaç

Farklı yaş gruplarındaki çocuklar için en beğenilen oyunlardan biri olan saklambaç, bol hareket içerir. Saklambaç oynamak için ihtiyacınız olan güvenli ve rahat hareket edilebilecek bir alan. Örneğin bu oyun için bahçenizi kullanabilirsiniz. Ebe olan kişi arkasını dönüp 100'e kadar sayarken diğer oyuncular saklanır ve bekler. Ağaçlar, evin yan duvarları, bahçe duvarları, büyük bitkiler saklanmak ve gözden kaybolmak için yardımcı olabilir. Ebe gördüğü kişileri adını yüksek sesle söyleyerek sobeler ve herkesi sobelerse ebe olmaktan kurtulur. Saklambaç, aktivite düzeyi sayesinde çocukların fazla enerjilerini atmalarını da sağlar.  

Uçurtma Uçurma

Uçurtma Uçurma

Uçurtma uçurma her çocukta unutulmaz bir anı bırakır. Siz de çocuğunuzla birlikte uçurtma uçurabilir ve ona unutamayacağı bir deneyim yaşatabilirsiniz. Uçurtmayı bir oyuncakçıdan satın alabilirsiniz, ancak satın almak yerine çocuğunuzla birlikte hazırlamak da çok keyifli olabilir. Gerekli malzemeleri alarak birkaç saat içinde bir uçurtma yapabilir ve daha sonra bu emeğinizin göklerde nasıl süzüldüğünü seyredebilirsiniz. Uçurtma uçurmak için genel olarak rüzgarlı havalar beklense de hafif rüzgarlı havalarda da uçurtma uçurabilirsiniz. Çocuğunuz uçurtmanın arkasından koşarken birlikte keyifli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz.

Engelli Parkur

Engelli parkur oyunu da dışarıda oynanan eğlenceli oyunlar arasında yer alır. Bunun için öncelikle bahçe gibi güvenli bir alana gereksiniminiz var. Bahçeye ip, küçük tabure, içi su dolu kova ya da leğen, plastik top gibi engeller yerleştirerek bir parkur oluşturun. Çocuğunuzdan ipin üzerinde dengesini koruyarak yürümesini, minik taburenin üzerine çıkıp sonra yere inmesini, içi dolu kova ya da leğenin üzerinden atlamasını isteyebilirsiniz. Plastik topa bir hedefe ulaşacak şekilde vurması da yapılacaklara eklenebilir. Oyunu bu engeller yerine tebeşir kullanarak çizeceğiniz şekillerle de oynayabilirsiniz. Örneğin bahçeye tebeşir yardımı ile kare, üçgen, daire gibi şekiller çizin. Her şekilde yapılması gereken hareketi belirleyin. Kareden geçerken zıpla, üçgenden geçerken etrafında dön, daireden geçerken parmak ucunda yürü gibi kurallar koyabilirsiniz.

Süngerle Su Taşıma

Süngerle su taşıma da dışarıda oynanabilecek oyunlar arasında. Bunun için oyuncu sayısı kadar büyük sünger, su dolu kap ve boş kovaya ihtiyaç var. Oyunda temel amaç süngerle boş kovaya su taşıma. Tüm oyuncuların su dolu kaplara süngerleri daldırması, sünger en fazla suyu çekene kadar beklemesi ve sonrasında hızla boş kovaya giderek süngerde kalan suyu buraya aktarması gerekir. Kim kovasında daha fazla su biriktirirse oyunun kazananı da o olur.

Açık alanda oynanan oyunlara birçok seçenek eklenebilir. Siz de isterseniz kendi eğlencenizi yaratabilir ve çocuklarınızla kaliteli zaman geçirebilirsiniz.  

Benzer İçerikler