Çocuğumu Üniversiteyi Kazanması İçin Nasıl Desteklerim?

  • 16.08.2022

Üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenci, pek çok sorumluluğu da üzerinde taşımaya başlar. Bu noktada ebeveynlerin çocuğa desteğinin sürecin daha rahat geçirilmesi için büyük önem taşıdığı söylenebilir. Ebeveynlerin bu aşamadaki görevi sadece çocuğa iyi eğitim olanakları sunmak ya da uygun çalışma ortamını sağlamakla sınırlandırılmamalıdır. Bu iki temel öncülün yanı sıra ev ortamı ve sizin sınava, çocuğunuza ya da çocuğunuzun çalışma planına olan tutumunuz da büyük önem taşır. Üniversiteye giden bu zorlu yolda yapacağınız küçük özveriler, çocuğunuzun hedefini tutturması, geleceğe güvenle bağlanması ve başarılı kişiler olarak topluma katılmaları açısından önemlidir.

Sınav kaygısıyla ilgili bilgilere ve üniversite sınavına hazırlanan çocuğunuzu kaygılarını azaltmak için nasıl destekleyebileceğinize dair ipuçlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.  

Üniversite Sınavına Hazırlanan Çocuğunuza Destek Olmanın Yolları

Sınav Kaygısı Nedir?

Sınav Kaygısı Nedir?

Öğrencinin sınav öncesinde ve sırasında bilgilerini ortaya koyamaması ve aşırı heyecan nedeniyle başarısının düşmesine neden olan yoğun kaygı hali, sınav kaygısı olarak tanımlanır. Üniversite sınavına girerek yaşam boyu yapmak istediği mesleğin ilk adımını atan öğrencinin çeşitli endişeler yaşaması olağandır. Aslında kontrol edilebilen bu endişeler, başarıya ulaşma desteği olarak kullanılabilir. Ancak ileri seviyede kaygı ve şiddetli endişe sınav kaygısı sürece destek olacağına köstek olabilir. Sınav kaygısı yaşayan çocuklarda ise genel hatları ile şu düşünceler belirebilir:

 

“Bu sınavda asla başarılı olamayacağım.”

“Yeterli seviyede çalışmadım, iyi değilim.”

“Sınav esnasında karnım ağrıyacak, ellerim titreyecek.”

“Süreyi yetiştiremeyeceğim.”

“Diğerleri benden daha iyi sonuçlar alacak.”

“Ya bu sınavı kazanamazsam?”

 

Düşünceler kaygının şiddetine ya da kişilik özelliklerine göre değişebilir. Bu tür düşünceler bazen aile, öğretmen ya da arkadaşlarla paylaşılsa da bazen tamamen çocuğun iç dünyasında yaşanıyor olabilir. Eğer çocuğunuz ders çalışmayı sürekli erteliyorsa, derslerle ilgili konuşmalarınızı geçiştiriyorsa, saatlerce çalışmasına rağmen konuyu anlamadığını söylüyorsa çocuğunuzun sınav kaygısı duyduğundan şüphelenebilirsiniz.

Sınav Kaygısı ve Sınav Konusunda Öğrencinin Desteklenmesi

Sınav Kaygısı ve Sınav Konusunda Öğrencinin Desteklenmesi

Ebeveynlerin rol model olduğu her süreç, çocuğun da benzer davranışlar geliştirmesi konusunda etkilidir. Bu bağlamda aşırı endişeli, evhamlı ya da karamsar bir tutum takınmanız çocuğunuzun da bu davranışları içselleştirmesine sebep olabilir. Diğer yandan pek çok ebeveynde görülen kendi yapamadıklarını çocuktan beklemek, kendisi üniversite okuyamadıysa çocuğunun kesinlikle üniversite okumasını istemek ve bu düşünceler doğrultusunda çocuğa aşırı baskı yapmak, çocuğun kaygı seviyesini had safhaya çıkarır. Çocuğunuzu üniversite sınavı konusunda desteklemek istiyorsanız, şu önerileri göz önüne alabilirsiniz:

 

Çocuğunuzun Sınırlarını Fark Edin

Kendi isteklerinizle çocuğunuzun sınırları arasında denge kurmanız, çocuğunuzun sınav kaygısının azalmasına fayda sağlayabilir. Örneğin çocuğunuzun tıp fakültesini bitirerek iyi bir doktor olmasını isteyebilirsiniz. Ancak çocuğunuz milyonlarca kişi arasından sıyrılarak bu seviyeye gelemeyebilir. Bu durumda çocuğunuzun "başarısız" olduğunu düşünmeyin. Çocukların geneli bu duyguları hissedebilir. Bu sebeple çocuğunuzun sınırlarını fark edip üniversitede okuyacağı bölüm seçimine ve ideallerine destek olun.

 

Rahat Bir Çalışma Ortamı Hazırlayın

Çocuğunuzun evde rahatça çalışabilmesi için uygun bir yer ve ortam hazırlayın. Çalışma odasını ve kitaplığını kendisi düzenleyebilir. Size düşen görev, iyi havalandırılmış ve sessiz bir ortamda, uygun yükseklikte bir masa ve sandalye sunmak olabilir. Belirli bir çalışma alanı ile çalışma davranışları arasında şartlı refleks kurulabilmesi, o ortam için bir "uyarıcı" özelliği taşıyacağından çalışmadan verim alınabilmesi için önemlidir. Örneğin, sadece soru bankalarının olduğu ve başka hiçbir gereksiz eşyanın yer almadığı bir çalışma masası çocuğunuz için “uyaran” görevi görecektir. 

 

Kişisel Çalışma Planını Oluşturmasına Destek Olun

Öğrencinin çalışırken kendine net bir hedef belirleyip, bu hedef bilinciyle sonuca ulaşmasını sağlayacak bir plan ve program dahilinde düzenli çalışması sınav kaygısını en aza indirecektir. Çocuğunuzun kişisel çalışma planını oluşturmasına yardımcı olmak için yenilikçi ve sonuç odaklı eğitim çözümlerinden destek alabilirsiniz. Örneğin, Raunt, sahip olduğu yapay zeka destekli bireysel yönlendirme sistemi sayesinde öğrencinin bulunduğu durumu belirler, kendisine ulaşılabilir bir hedef koymasını sağlar ve onu bu hedefe bu götürecek programı kişiselleştirerek kendisine sunar.

 

Sınav Kaygısını Artırmayın

Öğrencinin sınav kaygısı yaşamasının iki temel sebebi olabilir. Birincisi akılcı ve gerçek bir neden olan, hayatın akışı ve gelecek konusunda yarış halinde olmaktır. Bu, doğal ve beklenen bir durumdur. Ancak ikinci neden akılcı bir temele dayanmayan "Anne-babama ne diyeceğim, tanıdıklarıma mahcup olacağım, akrabalarım benimle dalga geçecek..." gibi düşüncelerdir. Bu konuda size düşen en önemli görev, çocuğun çalışma isteğini artırmak için olumsuz düşüncelere karşı önlem almaktır. Çocuğunuzda gördüğünüz olumlu davranışları ön plâna çıkarmak, bunu ona dolaylı şekilde duyurmak veya sezdirmek kendisine daha çok güvenmenin yanı sıra ailesinin de ona güvendiğinin göstergesi olur.

 

Sınavda Başarılı Olamazsa Sonrasını Bir Ceza Olarak Göstermeyin

Çocuğunuz üniversite sınavında başarılı olamazsa ya da kendi istediği bölümü kazanamazsa, sonrasında yaşayacaklarını bir ceza olarak algılamasına izin vermeyin. "Eğer kazanamazsan, şu okula gidersin." ya da "Eğer tıp fakültesine giremezsen, mesleğin ancak şu olabilir." gibi söylemler, okulunu ve sonrasında yapacağı işi sevmesini engeller. Aklınıza "Hayat büyük olayları beklerken aslında arada geçen zamandır." sözünü getirin ve hayatı bir durum gibi değil, aslında bir süreç olarak görerek süreçte olanların önemine odaklanın.

 

Çocuğunuzun eğitim süreci, aile dinamikleri ve beklentileriniz çoğu zaman kendi içinde biricik ve tek olabilir. Bu tür durumlarda çıkmaza düştüğünüzü hissederseniz, bir uzmandan destek almak konusunda çekinmeyin.

Benzer İçerikler