2023-24 Özel Okul Bursluluk Sınavları (Kolejler ve Sınav Tarihleri)

2023-24 Özel Okul Bursluluk Sınavları (Kolejler ve Sınav Tarihleri)

 • 04.01.2023

Her yılın genellikle ocak ve şubat aylarında düzenlenen özel okul bursluluk sınavları tarihleri açıklanmaya başladı. 2023 özel okul ücretleri ile ilgili artış oranlarının merakla beklendiği bugünlerde özel okul ücret artışı nedeniyle bursluluk sınavlarına olan ilgi de daha fazla olabilir.

Her okulun kendi yönetimi tarafından hazırlanan sınavların başvuru koşulları ve yeterlilik puanları da okuldan okula değişebiliyor. Bursluluk sınavları sonucuna göre öğrencilere yüzde 100 burs verilebileceği gibi yüzde 75, yüzde 50, yüzde 25 ve yüzde 10 farklı oranlarda da öğrenim bursu sağlanabiliyor. 

Özel okul bursluluk sınavları 2023 ile ilgili detaylı bilgiye ve sınav tarihi açıklanan okulların sınav başvuru sayfalarının bağlantısına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. 

Özel Okul Bursluluk Sınavı Nedir?

Özel okul bursluluk sınavı; özel okullarda okumak isteyen öğrencilerin ücretli okullardan ücretsiz veya kısmi burslu faydalanmak için girdikleri sınavlardır. Öğrencilerin başarı derecelerine uygun şekilde miktarı belirlenen burslar öğrencinin başarı kriterlerini devam ettirmesine bağlı olarak öğrenim hayatı boyunca verilmeye devam edebilir. Bursluluk sınavı düzenleyen her özel okul burslu öğrenci kontenjanını da kendi belirler. Bu yüzden özel okullarda okumak isteyen öğrencilerin ve velilerinin okulun internet sitesini veya bilgi verdikleri diğer kanalları ayrıntılı incelemeleri gerekir. Ayrıca bu sınavlarda başarılı olmak isteyen öğrencilerin sınavların kapsamındaki ders konularına önceden hazırlıklı olmaları önem taşır. Her eğitim-öğretim döneminde özel okullar ve kolejler tarafından ücretsiz yapılan bu sınavlara katılmak ve başarılı sonuç almak özel okullarda ücretsiz veya burslu şekilde okumanın yollarındandır. 

Genellikle çoktan seçmeli sınav şeklinde yapılan özel okul bursluluk sınavlarına hazırlanan öğrencilerin her gün test çözerek soru çözümünde hızlanmaları başarı şansını artırabilir. Bu sınavlara çalışırken okulun müfredat konularını esas almak önemlidir.

Özel okul bursluluk sınav tarihleri değişiklik göstermekle birlikte her okulun sınav başvurusu için belirlediği bir dönem vardır. Bu dönemi kaçırmamak için okulların sınav başvuru sayfalarını takip etmek gerekir. Aynı şekilde her özel okulun bursluluk sınavı başvuru şartları da birbirinden farklıdır. Okullar sınav başvuru şartlarını da genellikle kendi web sitelerinden yayınlarlar. Özel okullar bursluluk sınavlarından ücret talep etmezler. Sınavdan kısa bir süre sonra sınav sonuçları açıklanarak tam burslu ve diğer oranlarda burslu öğrencilerin kayıt işlemleri gerçekleştirilir. 

Özel Okul Bursluluk Sınavları Başvuru Şartları Nelerdir?

Özel Okul Bursluluk Sınavları Başvuru Şartları Nelerdir?

Özel okullarda burslu şekilde okumak için okullar tarafından belirlenen belli şartlar vardır. Bu şartlara uygun öğrenciler arasından sınavlarda yeterli puan alanlar özel okullara yerleşir. Bursluluk sınavı başvuru şartları okuldan okula değişiklik gösterebilmekle birlikte ana hatlarıyla şu şekildedir:

 

 • Öğrencinin devam eden öğrenim dönemine ait başarı belgesi,
 • Anne ve babanın ölü veya sağ olduğuna dair rapor,
 • Öğrencinin okumaya engel olacak bir sakatlığı bulunup bulunmaması,
 • Öğrencinin ailesinde okuyan başka bireylerin varlığı,
 • Ailesinin aylık gelirine dair belge,
 • Bazı okullar için mülakat değerlendirmesi.

 

Özel okulların bursluluk sınavları bu şartları yerine getiren öğrenciler için açılır. 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 sınıf öğrencilerinin bir sonraki eğitim dönemleri için girebileceği bu sınavlar her yıl tekrarlanarak farklı öğrencilerin burs almasını sağlar. Halihazırda tam burslu veya diğer oranlarda burs alarak okuyan öğrencilerin burslarının devamlı olabilmesi için sene sonundaki ortalamalarının gerekli düzeyde olması beklenir. 

Bursluluk Sınavını Kazanmanın Avantajları

Bursluluk sınavları daha geniş olanaklarla okumak isteyen veya maddî yetersizlik nedeniyle okula devam edemeyen öğrenciler için düzenlenir. Hem aileler hem de öğrenciler için pek çok avantaja sahip olan özel okulların bursluluk sınavı başvurusu her yıl belirlenen tarihlerde yapılır. Bursluluk sınavı neticesinde özel okulların gelişmiş imkânlarından faydalanma şansı elde edilir. Ayrıca bu sınavlarda başarı gösteren öğrenciler ve aileleri özel okul ücret artışı gibi durumlardan da etkilenmeden eğitimlerine devam edebilirler. 

Geri ödeme gerektirmeyen özel okul bursları öğrencilerin sonraki hayatlarında hem kendilerine hem ailelerine bir borç yükü olmadığı için avantajlıdır. Maddi engellerin aşılmasını sağlayan burs çeşitleri öğrencilerin okul başarılarını yüksek tutmaya çalışmasına yol açar. Maddi olarak geniş burs imkânlarına sahip öğrencilerin okuldaki beceri ve isteklerine göre her türlü aktiviteye, kulüplere katılarak kendini geliştirme yoluna girmeleri burs aracılığıyla desteklenir. Bursluluk sınavlarından iyi bir derece elde edebilmek için bursluluk sınavı konuları çalışmalarının ve konu hakkındaki test çözümlerinin düzenli şekilde yapılması gerekir. 

Bursluluk Sınavı Yapan Özel Okullar ve Sınav Tarihleri

Bursluluk Sınavı Yapan Özel Okullar ve Sınav Tarihleri

Bursluluk sınavı başvuru tarihleri her kurum için farklıdır. Kurumların kendi akademik takvimlerine göre şekillenen tarihleri sıkı şekilde takip ederek başvuru tarihlerini kaçırmamak önemlidir. 2023 yılı için özel okul bursluluk sınavı tarihlerini açıklayan okullardan bazıları şu şekilde sıralanabilir: 

 

 • Oğuzkaan Okulları

İstanbul’da faaliyet gösteren Oğuzkaan Okulları her yıl bursluluk sınavı neticesinde yüzde 15 ila yüzde 95 arasında değişen oranlarla burs verir.. Belirli bir kontenjanın olduğu sınava katılım ücretsizdir. Sınavla ilgili daha detaylı bilgi almak için okulun sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

 

 • İzmir Türk Koleji

İzmir Türk Koleji Bursluluk Sınavı kayıtları 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı içerisinde 5. sınıfa geçecek olan öğrencilerin sınav tarihi 11 Şubat 2023’tür. 9 sınıfa geçecek öğrencilerin bursluluk sınavı ise 18 Şubat 2023 tarihinde yapılacaktır. Bu tarihlerden önce siteyi ziyaret ederek başvuru formunu doldurmanız halinde sınav başvuruları yapıldığında sizinle iletişime geçilecektir.

 

 • İstanbul Kültür Okulları

Okulun bursluluk sınavı tarihi 12 Şubat 2023 olarak açıklanmıştır. İstanbul Kültür Okullarının düzenlediği öğrenci kabul sınavlarına kayıt olmak için tıklayabilirsiniz

 

 • MBA Okulları 

MBA 2023 bursluluk sınavı başvuruları 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 sınıf öğrencilerin katılımına açıktır. Bu yıl 7-8 Ocak tarihleri arasında yapılacak sınavlarla en başarılı öğrencilere burs olanağı tanınacak. Sınava başvuru formu için tıklayınız

 

 • Ayşeabla Koleji

Köklü kültürü ve öncü eğitim sistemiyle öğrencilerin akademik anlamda gelişmesini destekleyen okulun bu yılki bursluluk sınavı 11 Şubat 2023 tarihinde gerçekleştirilecektir. Başvuru koşullarıyla ilgili bilgi edinmek için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz. 

 

 • Oya Akın Koleji

Ankara’da faaliyet gösteren kurum yenilikçi ve kaliteli eğitimiyle eğitim sektörüne damgasını vurur. Okulun her yıl düzenlediği bursluluk sınavlarından haberdar olabilmek için takipte kalın. 

 

 • Tema Koleji

Öğrencilerin ücretsiz katılımına açık olan bursluluk sınavına başvurmak için Tema Koleji Bursluluk Sınavı bağlantısına tıklayabilirsiniz.

 

 • Cihangir Koleji

Farklı sınıf düzeyinde burslu öğrenci kabul eden okul her yıl düzenlediği bursluluk sınavlarıyla başarılı öğrencilerin eğitimlerini destekler. Okulun bu yıl şubat ayında düzenlenecek bursluluk sınavına başvurmak için hemen tıklayabilirsiniz.

 

 • Şener Çakmak Okulları

4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 sınıflar için düzenlenecek bursluluk sınavı tarihi 8 Ocak 2023’tür. %50, 75 ve 100 burs imkanı sunan okulun açacağı sınava kayıt için formu doldurabilirsiniz. 

 

 • Birikim Okulları

Birikim Okulları Bursluluk Sınavı 7-8 Ocak 2023 tarihlerinde yapılacak. Bu sınavlara girmek için kayıt formunu dikkatle doldurun.

 

 • Yetev Okulları

Yetenekli öğrencileri bünyesine katan okulun sınavlarla ilgili ilanlarına sitesinden ulaşabilirsiniz. En güncel bilgiler için tıklayın.

 

 • TED Koleji

TED Bursluluk Sınavı her yıl düzenlenerek yetenekli ve başarılı öğrencilerin geniş imkânlara kavuşmasına aracılık eder. Okulun bursluluk sınavı başvurları 01 Ocak 2023- 03 Şubat 2023 tarihleri arasında kabul edilecek. Sınav tarihi ise 18 Şubat 2023 olarak açıklandı. Başvuru için bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır.  

 

 • Doğa Okulları

Başarılı bir gelecek sunan Doğa Okulları bu yıl düzenlediği bursluluk sınavı 14-15 Ocak 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Sınav başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz. 

 

 • Bahçeşehir Koleji

Ortaokul ve lise öğrencilerine ücretsiz düzenlenen bursluluk imkanlarından yararlanma sınavı ortaokul için 14 Ocak 2023, lise için 11 Şubat 2023 tarihlerinde yapılacaktır. Ön kayıt için hemen başvurun. 

 

 • BİLFEN

BİLFEN Bursluluk Sınavı, 11 ve 12 Şubat 2023 tarihlerinde gerçekleşecektir. Sınava ön kayıt formunu doldurmayı unutmayın.

SSS

Özel okul bursluluk sınavı başvurusu nasıl yapılır?

Özel bursluluk sınav başvuruları okulların yayınladığı sınav tarihlerinde, kendi sitelerinde bulunan online işlemler aracılığıyla yapılır. Başvuru formu doldurularak bilgilerin doğruluğu teyit edilir.

Özel okul bursluluk sınavları kaç sorudan oluşur?

Ortalama 40 soruluk bir sınavdan oluşan bursluluk sınav soruları her kurumun kendi belirlediği zümreler tarafından hazırlanır.

Bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanır?

Bursluluk sınav sonuçları her okulda farklı yayınlanmakla birlikte sınavdan kısa bir süre sonra açıklanarak okul kayıt tarihine yetiştirilir.

Benzer İçerikler