Yarıyıl Tatilini Verimli Geçirmek İçin Neler Yapılabilir?

  • 27.07.2022

İlk dönem bitti, şimdi dinlenme zamanı. İkinci döneme, dinlenerek, eğlenerek ve öğrenerek girmek için yarıyıl tatili programını yaptın mı? Verimli bir tatil planı için yarıyıl tatilinin her gününü planlamalı hem dinlenmeye hem eğlenmeye hem de öğrenmeye yeteri kadar zaman ayırmalısın. Hazırladığımız önerilerden ilgi alanına en uygun olanlarla kendin için güzel bir tatil planı hazırlayabilirsin.

Yarıyıl Tatilini Verimli Geçirmek için Neler Yapabilirsin?

Tatil denilince akıllara dinlenmek ve eğlenmek gelse de bu kısa tatilde derslerden uzak kalmak ikinci dönemi olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun için eksik olduğunu hissettiğin konuları gözden geçirmeli ve tekrarlar yapmalısın. Yarıyıl tatiline başlamadan önce kendin için bir çalışma planı oluşturarak ilk dönemin bilgilerini tekrarlayabilir ve ikinci döneme harika bir giriş yapabilirsin. Tatilini verimli geçirmek için senin için derlediğimiz önerileri de tatil planına dahil edebilirsin.

Bir Kitap Serisine Başla

Bir Kitap Serisine Başla

 

‘Tatilde kitap okuyabilirsin’ demiyoruz; çünkü zaten kitap okumayı hayatının bir parçası haline getirdiğini biliyoruz. Bunun için sana yarıyıl tatilinin keyfine keyif katacak seri kitap önerileri hazırladık. ‘Harry Potter’ ile henüz tanışmadıysan, bağımlılık yaratan bu fantastik ve sihirli dünyayla yarıyıl tatilinde tanışabilirsin. Tüm seriyi okumasan bile Harry Potter serisinin ilk üç kitabını yarıyıl tatilinde bitirebilirsin. Kitapların kalınlıkları seni sakın korkutmasın. Öyle heyecanlı ki sayfaları ardı ardına çevirirken bir bakmışsın üç kitap da bitivermiş!

 

Miyase Sertbarut’un ‘Sisin Sakladıkları’ adını taşıyan kitap serisi de heyecan ve macerasever kitap kurtları için yarıyıl tatilinde okunabilir kitaplar arasında yer alıyor. Genetik bilimine dair nefes kesici bir macerayı konu alan Sisin Sakladıkları romanının ikinci kitabı Ortak Ruh’ta da macera hız kesmeden devam ediyor.

 

‘Kumkurdu’ ile zaman ve evren gibi soyut konular üzerine düşünmek ister misin? O halde yarıyıl tatilinde Kumkurdu serisinin üç kitabını okuyabilirsin. Kumkurdu, Daha Fazla Kumkurdu ve Daha da Fazla Kumkurdu adını taşıyan bu üç kitap hayatın boyunca unutamayacağın çocuk kitapları listende, en üst sıralarda yerini alabilir.

 

Şehrinin Tarihini ve Kültürel Zenginliklerini Keşfet

‘Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı’ sorusunun cevabı hala tartışılsa da sen yarıyıl tatilinde hem çok okuyup hem de çok gezebilirsin. Nereyi gezebileceğini bilmiyorsan yaşadığın şehrin tarihi ve kültürel zenginlikleri hakkında kısa bir araştırma yapıp kendine bir gezi rotası oluşturabilirsin. Şehrinin simgesi yapılarla müzeleri hala görmediysen yarıyıl tatilinde ailenle müzeleri gezebilirsin. Gezdiğin müzelerde, izin verilen alanlarda fotoğraf çekebilir ve fotoğrafları bilgisayarda düzenleyip üzerlerine notlar yazarak kendine unutulmaz bir gezi hatırası hazırlayabilirsin.

Sinemasız ve Tiyatrosuz Olmaz

Sinemasız ve Tiyatrosuz Olmaz

Tiyatroya ne sıklıkta gidiyorsun? Devlet Tiyatroları’nın oyun programlarını inceleyip ailenle birlikte kendine uygun oyunları seçebilir ve bu oyunlara bilet alıp yarıyıl tatilinde izleyebilirsin.

 

Tiyatronun yanı sıra Netflix’de de kendine uygun içerikleri bulabilirsin. Harry Potter Serisi filmlerinin yanı sıra Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?, Madagaskar gibi animasyonları ve Sihirli Dadı gibi çok seveceğin sinema filmlerini izleyebilirsin.

 

Sen de bu önerileri değerlendirerek yarıyıl tatilin verimli ve eğlenceli bir şekilde geçirebilir, yeni döneme keyifli bir şekilde hazırlanabilirsin.

Benzer İçerikler