Sınav Döneminde Çocuğunuzla Doğru İletişim Kurmanın Önemi

  • 19.08.2022

Sınav dönemleri, hem öğrencilerin hem de ebeveynlerinin yoğun stres ve heyecan yaşadığı zaman dilimleri arasında yer alıyor. Akademik başarı için endişelenen çocukların zorlu sınav süreçlerinde ailelerinden destek almaları önem taşıyor. Çocuklarla kurulan iletişimin önemi, stresli dönemlerde daha çok ortaya çıkıyor. Kendine güven konusunda hassas olan çocuklar, aileleri tarafından cesaretlendirildiğinde daha iyi sonuç alma eğiliminde olabiliyor.

Sınav döneminde çocuğunuzla doğru iletişim kurmanın ilk adımlarını; yaşına uygun konuşmak, onu anlamaya çalışmak, yargılamak yerine dinlemeyi tercih etmek oluşturuyor. Sınav süreçlerinde çocuklara doğru yaklaşımın nasıl olması gerektiğiyle ilgili detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Çocukla İletişim Kurarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Çocukla İletişim Kurarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Büyümek ve gelişmek sancılı olabilir. Özellikle sınav stresinin yoğun yaşandığı dönemlerde çocukların gergin olmaları son derece doğaldır. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarıyla iletişim kurarken anlayışlı ve sabırlı olmalıları önem taşır. Çocukların kendini ifade edebilmesi, yaşadıkları sıkıntıları net bir şekilde anlatabilmeleri için desteklenmeye ihtiyaçları olabilir. Anne ve babalar, çocuklarıyla iletişim kurarken güven oluşturmaya dikkat etmelidir.
  • Çocukları dinlemek ve anlamaya çalışmak iletişim için önemlidir. Çocukluk döneminde yaşanılan korkular, sıkıntılar, endişeler büyükler için basit gibi görünebilir. İletişim kurarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, çocuğun yaşadığı duyguları anlamaya çalışmaktır. Çocuğunuzla konuşurken tüm dikkatinizi ona vermeli ve yaşadıklarıyla empati kurmalısınız.
  • İletişim kurmak için her iki tarafın da istekli olması gerekir. Çocuğunuzla güvenli bir bağ oluşturmak için küçük yaşlardan itibaren birlikte zaman geçirmek, onunla ilgilenmek, sohbet etmek, birlikte özel etkinlikler yapmak faydalı olabilir. Ebeveynler, yoğun çalışma temposunda çocuklarıyla vakit geçirmeye zaman bulamayabilir. Bu gibi durumlarda belli bir plan oluşturmak, aile zamanları yaratmak önemlidir.
  • Çocuklarla iletişim kurarken ses tonu, tavır, seçilen kelimeler, davranışlar kritik öneme sahiptir. Tehdit edici, küçümseyici, alaycı, nasihat verici ifadelerden uzak durmak, sağlıklı bir iletişim için gereklidir. Çocuğunuzun kendini anlatmasına imkan vermeniz, iyimser bir ortam oluşturur.

Sınav Sürecinde Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalı?

Sınav Sürecinde Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalı?

  • Sınav sürecinde çocukların kaygı düzeyi çok yüksek olabilir. Aile ilişkilerinde rahatlatıcı bir tavır takınmak, eğlenceli aktiviteler planlamak, çocuğa her durumda destek olmak önemlidir.
  • Sınav sonucu ne olursa olsun anne ve babası tarafından değerli bulunduğunun hissedilmesi, çocuklar için çok büyük bir anlam taşır. Çocuğunuzun başarısı için destekleyici olurken aynı zamanda koşulsuz sevgi göstermelisiniz.
  • Sürekli ders çalışan endişeli öğrencilerin rahatlamaya ihtiyacı olabilir. Ebeveynler, çocuklarının mola vermesini, sosyalleşmesini, farklı deneyimler yaşamasını teşvik edebilir. Çocukların ders dışında başka uğraşlarla meşgul olması, sınav kaygısını azaltmak için faydalı olabilir.
  • Anne ve babalar, çocuklarını yakından gözlemlemeli, ihtiyaç duyduğu anlarda gereken desteği almasını sağlamalıdır. Eğer ebeveyn yardımı yeterli değilse bir uzmandan destek alınabilir.

 

Sınav, akademik başarı için çok önemli olsa da hayatın anlamı haline de getirilmemelidir. Ebeveynler, çocuklarının bedensel ve zihinsel sağlığı için motive edici bir tutum sergilemelidir. Çocuğunuzun gergin ve kaygı verici sınav dönemlerini daha rahat atlatması için eğlenceli hobiler, sanatsal faaliyetler, spor etkinlikleri gibi farklı deneyimleri yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Benzer İçerikler