Sağlıklı Bir Okul-Sosyal Hayat Dengesi Nasıl Kurulur?

  • 18.08.2022

Öğrenci olarak, kurs, okul, kişisel ilişkiler gibi hayatın belli parçaları arasında zamanını dengeleyerek geçirmeye çalışmanın ne denli zor olduğunu bilirsin. Arkadaşlarını daha fazla görmek isteyebilirsin, ancak onlarla vakit geçirmek için boş zamanın yokmuş gibi hissedebilirsin. Bazen günlerin hiç bitmiyormuş gibi gelebilir. Elbette, derslerini aksatmamak çok önemlidir, ama bunun dışında zihinsel sağlığına da öncelik vermen gerekir.

Sağlıklı bir rutin oluşturmaz ve sorumluluklarını yaşam tarzına göre dengelemezsen, tükenmişlik, stres, kaygı ve çok daha fazlasını tetikleyebilirsin. Ancak okulu ve sosyal hayatını aynı anda organize etmen mümkün: motivasyon, disiplin, zaman yönetimi ve öncelik verme yeteneği sosyal hayat dengesi için gerekli bileşenlerdir. Sağlıklı bir okul-yaşam dengesi bulmakta zorlanıyorsan her şeyi kendi başına çözmek zorunda değilsin. İşte sağlıklı bir okul-sosyal hayat dengesi sağlamaya yönelik ipuçlarımızdan bazıları.

 

Sınırlar Belirle

Sınırlar Belirle

Sınırlar, hoşlandığın diğer etkinliklere de vakit ayırmana yardımcı olur. Bu şekilde bedenin ve zihnin tazelenir. Biri senden fazladan bir şey yapmanı isterse, “hayır, şu anda çok fazla yapmam gereken var ve bunu sizin için yapamam” demende bir sakınca yoktur. Ne hissettiğini başkalarına açıkça iletmeye çalışmalısın. Böylece diğer kişiler, şu anda yapabileceklerin ve yapamayacakların konusunda net beklentilere sahip olur.

Destek Sistemine Güven

İşlerini yetiştiremeyeceğin konusunda şüpheye düştüğünde ya da kendini yalnız ve bunalmış hissettiğinde arkadaşlarından, ailenden ve öğretmenlerinden yardım istemekten çekinmemelisin.

İyi bir arkadaş ya da ebeveyn uzun ve yorucu bir çalışma seansından sonra stresin oluşturduğu baskıyı azaltmana destek olabilir. Öğretmenler ise okul sorumluluklarından kaynaklanan endişeni hafifletmeye yardımcı olmak için daha pratik çözümler sağlayabilir. Bu güvenilir yetişkinler, sana özel çalışma ipuçları sunarak daha iyi bir okul-yaşam dengesi arayışında harika bir kaynak olabilir.

Yeteneklerinin Farkında Ol

Yeteneklerinin Farkında Ol

Yeteneklerinin farkında olarak elinden gelenin en iyisini yapmaya odaklanmalı, ancak imkânsız için çabalamamalısın ve başkalarının beklentilerine kapılmamalısın. Öz farkındalığın sayesinde kendini herkesten daha iyi tanırsın ve fazla zorladığında bunu en iyi sen anlarsın.

Eğlenmeye, Kişisel İhtiyaçlarına Zaman Ayırarak Kendini Ödüllendir

Hobiler, egzersizler, arkadaşlarınla ve ailenle zaman geçirmek bunların hepsi, mutluluk getiren şeylere odaklanmanı sağlar. Aktiviteler, yaratıcılığını beslemek, kendini yenilemek ve motive olman için ihtiyaç duyduğun şeylerdir. Özellikle sosyalleşmek için hafta bir gün ayır ve hobilerine zamanı ayırmayı unutma!

Okulda başarılı olmak için uğraştığını biliyorsan ve bu sıkı çalışmanın faydalarını görüyorsan kendi çabalarını ödüllendirmekten korkmamalısın. Listendeki bir şeyin üzerini çizdiğinde oluşan başarı hissine odaklanarak görevlerini tamamlamak için ne kadar motive olursan başarıya o ölçüde yaklaşabilirsin.

Fiziksel ve Ruhsal Sağlığına Özen Göster

Kendine ayırmak için yeterli zamanın olmadığını hissedebilirsin. Ancak, sağlığın bir numaralı öncelik olması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Fiziksel sağlığın kadar ruh sağlığın da önemlidir. Zihinsel ve duygusal olarak kendini iyi hissetmiyorsan; kurs çalışmaların, ev hayatın ve ilişkilerin zarar görebilir. Stres seviyeni ve duygularını değerlendirmek için zaman ayırmalısın. Örneğin, günlük tutmak bu anlamda etkili bir yaklaşım olabilir.

Unutma ki, hayatta bazen geri adım atman, neyin önemli olduğunu yeniden değerlendirmen ve istediğin her şeyi tamamlayabilmen için değişiklikler yapman gerekebilir. Sen de zorlandığın noktalarda ailenden ve öğretmenlerinden destek alarak sağlıklı bir okul ve sosyal hayat dengesi oluşturabilirsin.

Sosyal Hayat-Okul Dengesi için Bir Plan Oluştur

Birden fazla sorumlulukla uğraşırken bir plan oluşturmak her zaman en iyi fikirdir. İşe, hafta başında tamamlaman gereken tüm görevlerin gerçekçi bir listesini hazırlayarak başlayabilirsin. Bu listeye okul ödevlerini, randevularını ve diğer görevlerini ekleyebilirsin. Gün içerisinde dersten ayrıldıktan sonra ilk olarak hangi görevi yapacağını ve bir sonraki adımda nereye gitmen gerektiğini bilmediğin zamanlarda boş zaman etkinlikleri için bir liste oluşturmayı deneyebilirsin.

Planında çok fazla yoğunluk olduğunu fark edersen bunu değiştirmeyi denemelisin. Çünkü üretken ve başarılı olmak için kendine de zaman ayırman gerekir. Bazen o kadar meşgul olursun ki yemeklerini veya şekerleme yapmak için uygun zamanları bile planlamak zorunda kalırsın. Bunun zaman yönetiminde başarısız olduğun anlamına geldiğini düşünebilirsin, ama doğru değildir. Çünkü zamanını bir okul-yaşam dengesi etrafında yapılandırmak, diğer ihtiyaçlarının ihmal edilmesini önler.

Benzer İçerikler