Olimpiyatlarda Başarılı Olan Türk Sporcular

Olimpiyatlarda Başarılı Olan Türk Sporcular

  • 15.04.2024

Türk sporcular, katıldıkları olimpiyatlarda elde ettikleri başarılarla tarihe geçiyor. Bu başarıları kazanırken büyük uğraşlar veren, çok yorucu süreçlerden geçen Türk sporcular, ülkemizi de en iyi şekilde temsil ediyor. Katıldıkları olimpiyatların hemen hemen hepsinde dereceye girmeyi başaran sporcularımızın her biri farklı spor dallarında boy gösteriyor.

Güreşten haltere, tekvandodan atletizme kadar pek çok sporcu isimlerini olimpiyatlara altın harflerle kazıyor. Türk olimpiyat şampiyonları, elde ettikleri başarılarla genç nesiller için de ilham kaynağı oluyor. Peki olimpiyatlarda başarılı olmuş Türk sporcular kimler, biliyor musun? İşte başarılarıyla aklımızda yer edinen sporculardan bazıları.

Olimpiyatlarda Başarılı Olan Türk Sporcular

Hamza Yerlikaya

1976 yılı doğumlu Hamza Yerlikaya, olimpiyatlarda büyük başarılar elde etmiş sporcular arasında yer alıyor. Hamza Yerlikaya’nın ilk büyük başarısı 17 yaşındayken aldığı dünya şampiyonluğudur. Sayısız Avrupa, Dünya ve olimpiyat şampiyonluklarıyla Hamza Yerlikaya Türkiye’nin gurur kaynağı olan sporcular arasında yer alır. 

 

Naim Süleymanoğlu

Naim Süleymanoğlu

Yalnızca Türk halterinin değil dünya halterinin de unutulmaz isimlerinden olan Naim Süleymanoğlu, ilk başarısını 16 yaşındayken aldı. Bu başarısı ona en genç dünya rekortmeni unvanını da kazandırdı. Haltere 9 yaşındayken başlayan Naim Süleymanoğlu; Seul’de, Barcelona’da, Atlanta’da ve Sidney’de olimpiyat başarıları elde etti. 

Hülya Şenyurt

Hülya Şenyurt, Türkiye’nin olimpiyatlarda başarı elde eden ilk kadın judo sporcusu. Olimpiyat madalyalı en genç judo sporcusu unvanına da sahip olan Hülya Şenyurt, ilk önce Finlandiya’da Avrupa ikincisi; daha sonra ise Avrupa Gençler Şampiyonu oldu. 1992 yılında ise olimpiyat başarısını elde eden Hülya Şenyurt, olimpiyatlarda derece almış Türk sporcular arasına girdi.

Nurcan Taylan

Nurcan Taylan

Olimpiyatlarda şampiyon olan ilk kadın Türk sporcu Nurcan Taylan, halterde tam 6 kez Avrupa şampiyonu oldu. İki defa da dünya rekoru kıran Nurcan Taylan,  Atina’da yapılan 2004 olimpiyatlarında altın madalyayı elde etti. Bu olimpiyatlarda dünya ve olimpiyat rekorlarını bir arada kıran Nurcan Taylan, ülkemizde halter sporunun en önemli temsilcileri arasında yer alıyor.

Servet Tazegül

Tekvandoda Türkiye’yi temsil eden Servet Tazegül, hayatına pek çok madalya sığdırdı. 2008’de olimpiyat oyunları üçüncüsü olan Servet Tazegül, 2012’deki Londra Olimpiyat Oyunları’nda ise altın madalya kazandı. Bir kez daha olimpiyat şampiyonu olmayı ve şampiyonluklarını tekrar etmeyi hedefleyen Servet Tazegül, önemli Türk sporcuları arasında yer alıyor. 

Yaşar Erkan

Türk sporuna adını altın harflerle yazdıran Yaşar Erkan, 1936 yılındaki Berlin Olimpiyatları’nda Türkiye’ye ilk altın madalyayı kazandırdı ve bu unvanıyla akıllarda yer edindi. Peş peşe yıllarda birçok şampiyonluk kazanan Yaşar Erkan, hayatına pek çok madalya sığdırdı. 

Mete Gazoz

Mete Gazoz

İstanbul Okçuluk Gençlik ve Spor Kulübünün bir sporcusu olan Mete Gazoz, spor kariyerinin uluslararası boyutuna 2013 yılında ulaştı. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda kendi kategorisinde İtalyan rakibini yenen Mete Gazoz, ülkemize okçuluk alanında olimpiyatlardaki ilk altın madalyayı kazandırdı ve adını tarihe yazdı.

Busenaz Sürmeneli

Busenaz Sürmeneli, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil eden önemli boksörlerimizden biri. Türkiye’ye boks tarihindeki ilk altın madalyayı kazandıran Busenaz Sürmeneli, 2013 yılından bu yana hem Türkiye’de hem Avrupa’da hem de dünyada pek çok başarı elde etti. 

Olimpiyatlarda başarılı olmuş Türk sporcular, kendi alanlarında büyük başarılara imza atıyor ve Türk halkını gururlandırıyor. Bu listedekilerin dışında Halil Mutlu, Atagün Yalçınkaya ve Ramazan Şahin de dahil olmak üzere farklı dallarda birçok olimpiyat şampiyonu sporcumuz bulunuyor. Spora ilgi duyuyorsan ve olimpiyatları yakından takip ediyorsan, bu sporcuların başarıları senin için ilham verici olabilir.

 

Benzer İçerikler