Leonardo Da Vinci'nin Hayatı ve Eserleri

Leonardo Da Vinci'nin Hayatı ve Eserleri

 • 15.06.2024

Leonardo Da Vinci, son yıllarda hakkında yazılan kitaplar, gösterime giren filmlerle pek çok kişinin ilgisini çekmeye devam ediyor. Bir deha olan Leonardo Da Vinci; sanatçı, heykeltıraş, mühendis, bilim adamı ve mucit olarak tanınıyor. Çok yönlü kişiliği, yeteneği ve eserleriyle gösterilen ilgiyi sonuna kadar hak ediyor.  

Bugün İtalyan rönesansının en büyük yaratıcı beyinleri arasında kabul edilen Leonardo Da Vinci’nin sanat eserleri arasında yalnızca çizdiği resimler bulunmaz. Özellikle insan anatomisi konusunda yaptığı çizimlerin pek çoğu bugünkü bilimin temelini oluşturur. Sen de Leonardo Da Vinci’nin eserlerine ilgi duyuyor ve hayatı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsan, gel birlikte bakalım.

Leonardo Da Vinci Hayatı ve Eserleri

Leonardo Da Vinci Hayatı ve Eserleri

İsmi İtalyanca Vinci’li Leonardo anlamına gelen Leonardo Da Vinci 1452 yılında İtalya'nın Floransa kentindeki Vinci köyünde dünyaya geldi. Temel eğitimini babasının gözetiminde aldı. Sınırsız öğrenme arzusu dünyayı daha farklı şekilde görmesini sağladı.

15 yaşına geldiğinde Verrocchio isimli ünlü bir sanatçının yanına eğitim için gönderildi. Leonardo Da Vinci, Verrocchio'nun yanında hem teknik hem de sanat üzerine eğitim aldı.

1482'de ise Milano'ya taşınan Leonardo Da Vinci, burada 17 yılda altı eser tamamladı. Bu eserler arasında Son Akşam Yemeği de yer alır. Leonardo Da Vinci hayatı ve eserleri için gösterdiği ağırbaşlı tavrı ve ciddi yaklaşımı sayesinde dükün sarayında yüksek itibar kazandı. Bunun sonucu olarak Leonardo’ya mimarlık, mühendislik ve askeri konularda da sık danışıldı. Aralık 1499’da matematikçi Lucas Pacioli'nin eşliğinde Milano'yu terk etti.

1500 yılında resim, anatomi ve mühendislik alanındaki projeleri sürdürmek için Floransa'ya geri döndü. Bitirdikren sonra yanından hiç ayırmadığı ünlü eseri Mona Lisa'yı da 1503 civarında yapmaya başladı.1508 yılından itibaren insan anatomisine ağırlık verdi. Ayrıca matematik optik, mekanik, jeolojik ve botanik alanlarında da çeşitli çalışmalar yaptı.

1516 yılında Fransa Kralı I. Francis'e hizmet etmek için İtalya'dan ayrıldı. Fransa'da resim konusunda çok az şey yapan Leonardo anatomi çalışmalarını sürdürmeye ve doğa olaylarını tasvir eden çizimler yapmaya devam etti.

2 Mayıs 1519’da o zaman Cloux olarak adlandırılan bugünkü ismiyle Clos-Lucé şehrinde Fransa'da öldü. Ölümünün ardından Saint-Florentin kilisesine gömüldü. Fransız Devrimi'nden sonra Saint-Florentin kilisesi yıkıldığı için bugün Leonardo'nun mezarının yeri bilinmiyor.

Leonardo Da Vinci'nin Sanat Eserleri

Leonardo Da Vinci'nin Sanat Eserleri

Yaşamı boyunca pek çok konuda çalışan Leonardo Da Vinci’den günümüze kalan resimlerin sayısı sadece 17’dir ve bunların birçoğu bitmemiştir. Pek çok kopyası yapılan Leonardo Da Vinci sanat eserleri bugün farklı yerlerde sergilenmeye devam eder. Da Vinci’nin sanat eserleri arasında en önemli olanlar şöyle sıralanabilir:

 

 • Mona Lisa (1503 - 1519) 
 • Son Akşam Yemeği (1495 - 1498)
 • Vitruvius Adamı (1490) 
 • Kırmızı Tebeşir Otoportresi (1490 - 1515-16)
 • Kayalıklar Bakiresi (1483 - 1486) 
 • La Scapigliata (1500 - 1510) 
 • Kakımlı Kadın (1489 - 1491) 
 • Salvator Mundi (1500) 
 • Ginevra Benci'nin Portresi (1474 - 1478) 
 • Hz. Meryem ve Oğlu Azize Anne ile (1503 - 1519) 

 

Sen de Leonardo Da Vinci’nin eserlerini inceleyerek ve araştırmalar yaparak, yaşadığı dönem hakkında daha fazla bilgi edinebilirsin.

Benzer İçerikler