Ergenlik Çağındaki Çocuklarla Doğru İletişim Nasıl Kurulur?

  • 18.08.2022

Çocukluktan erişkinliğe geçişin zorlu süreci ergenlik çağında, bedensel ve ruhsal pek çok değişiklik yaşanır. Bu süreçte çocuklarla doğru iletişim kurmak çok önemlidir. Çocuklarınızla aile bağlarınızı güçlendirmek için ergenlik çağında anlayışlı ve iyimser bir yaklaşım sergilemeniz önem taşır.

Ergenlik çağındaki çocuklarla iletişim karşılıklı olmalı ve sürekli nasihat şeklinde geçmemelidir. Önemli olan sohbet ortamı oluşturmak ve etkili bir dinleme yapabilmektir. Çocukların arkadaşlarıyla zaman geçirmesi, farklı etkinliklere katılması için ortam yaratmanız da aranızdaki iletişimi güçlendirebilir. Siz de ergenlik çağındaki çocuğunuzla nasıl iletişim kurmanız gerektiğini merak ediyorsanız, gelin detaylara birlikte bakalım.

Ergenlik Çağında Çocuğu Olan Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Ergenlik Çağında Çocuğu Olan Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

• Ergenlik döneminde çocuklar, farklı ruh hallerinde olabilir. Değişen duygu durumlarına adapte olabilmek için ebeveynlerin anlayışlı olması önemlidir. Çocukları dinlemek ve anlamaya çalışmak, sorunların daha kolay çözülmesine destek olabilir.

• Ergenlik çağındaki çocuklar, ebeveynleriyle konuşmaya pek istekli olmayabilir. Bu noktada zorlayıcı olmak yerine yargılamadan dinlemeye hazır olduğunuzu göstermek daha doğru bir yaklaşım olabilir.

• Kuralları olan evlerde çocuklar ne yapacağı konusunda daha net olabilir. Ergenlik dönemi farklı istek ve ihtiyaçların oluştuğu bir geçiş sürecidir. Bu nedenle evdeki kuralları gözden geçirmek, çocuğunuzla birlikte ortak karar vermek, uzlaşmacı bir yaklaşım sergilemek faydalı olabilir.

• Çalkantılı bir dönem geçiren ergenleri farklı sorumluluklarla meşgul etmek önemlidir. Kötü alışkanlıklara yönelmelerine engel olmak için çeşitli hobilerden, sporlardan, kurs ve etkinliklerden destek alabilirsiniz. 

• Ergenlik döneminde çocuklar aile yerine arkadaşları tercih edebilir. Ebeveyn olarak bu duruma karşı anlayışlı olmak, sosyalleşmesine imkan tanımak, kuralları ortak bir noktada belirlemek etkili bir yöntem olabilir.

Ergenlik Çağındaki Çocuklarla İletişim Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ergenlik Çağındaki Çocuklarla İletişim Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocukların yetişkinliğe doğru gelişim gösterdiği ergenlik döneminde farklı duygular yaşaması normaldir. Farklı duygu patlamalarına hazırlıklı olmak önemlidir. Ergenlerle kavga etmek, ceza vermek, disiplin uygulamaya çalışmak olumsuz sonuç verebilir. Özgürlüğüne son derece düşkün olan ergen çocuklar, aileleri tarafından anlaşılmadığını ve sevilmediğini düşünebilir. Bu nedenle çocuğunuzla iletişim kurarken sakin kalmaya ve iyimser yaklaşmaya özen göstermeniz gerekir.

Ev ortamında çocuğunuzun kendine ait olan bir ortam yaratması önemlidir. Ebeveynler özellikle ergenlik döneminde çocukların özel alanlarına saygı duymalı ve yalnız kalma ihtiyacına anlayış göstermelidir. Çocuğunuzu sizinle konuşması için zorlamak sorunların çözümünde faydalı olmayabilir.

Ergen çocuklarınızla özel zamanlar planlayabilirsiniz. Çocuklarınızla aranızdaki bağı güçlendirmek için ortak ilgi alanlarınıza yönelik aktiviteler düzenleyebilirsiniz. Sadece çocuğunuza odaklanabileceğiniz bu özel zamanlar, ergenlerin kendini değerli hissetmesi için önemlidir. Çocuklarınıza verdiğiniz sözleri mutlaka tutmanız gerekir. Her yaş grubunda güven sağlanması için verdiğiniz sözlere sadık kalmanız gerekir. Özellikle ergenlik dönemi hassas bir süreç olduğu için duygusal etkilenmeler daha fazla yaşanabilir. Bu nedenle anlayışlı, güvenilir ve dürüst davranmanız çocuğunuzla olan ilişkiniz açısında önem taşır.

Siz de bu tavsiyeleri dikkate alarak, ergenlik çağındaki çocuklarınızla etkili bir iletişim kurabilir, süreci sizin desteğinizle mutlu ve güvenli bir şekilde geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Benzer İçerikler