Çocuğa Nasıl Sınır Konulur?

  • 17.08.2022

Çocuklar yapıları gereği özgür hareket edebilecekleri ortamları tercih ederken, belirli alanlarda sınırlandırmalara da ihtiyaç duyarlar. Çoğu ebeveyn gibi siz de çocuklara sınır koyma konusunda neler yapılması gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Çocuklara sınır koyma uygulaması onların haklarının neler olduğunu öğrenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte sınır ve kurallar çocukları kendi varlıklarını diğerlerinden ayırt etme kavramı ile tanıştırır. Sınırları doğru bir şekilde ve zamanda koyarak çocuğunuzun dış dünyaya ve topluma daha kolay adapte olmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğa kural ve sınır koyma yöntemi, gelişimlerini ve eğitimlerini hızlı bir şekilde sürdürdükleri dönemde onlara güvenli bir alan sağlar. Aynı zamanda kendi varlıklarını ve kendilerini koruyabildiklerini anlamalarını sağlayan sınır ve kurallar sayesinde çocuklar dış dünyaya karşı daha rahat yaklaşırlar. Güvende hisseden çocuklar keşfetmeye daha hevesli bir şekilde başlayarak, gelişmeye ve adapte olma süreçlerine sağlıklı bir şekilde devam eder. Peki ebeveynleri oldukça zorlayan konulardan bir tanesi olan sınır koymanın yöntemleri nelerdir ve sınırlar nasıl koyulmalıdır? Gelin bu konuları biraz daha yakından inceleyelim.

Çocuğa Sınır Koyma Yöntemleri

Çocuğa Sınır Koyma Yöntemleri

Çocukların sınır kavramını bilmemeleri dış dünya ile iletişime geçmeye başladıklarında ev içerisinde gördükleri ilgiyi çevrelerinden de beklemelerine yol açar. Bu noktada çocuğunuza doğru yöntemlerle sınır koymanız hem gelişimini sağlıklı bir şekilde sürdürmesine hem de dış dünyaya daha kolay adapte olmasına yardımcı olur. Çocuğa sınır koyma yöntemleri çocukların özgürlüğünü kısıtlamadan öz güven gelişimlerini desteklemeyi sağlar. Bu yöntemlerden bir tanesi kuralların kısa ve net olmasıdır. Böylece çocuğunuz sınırları kolayca kavramayı başarır ve rahat bir şekilde uyum sağlar.*

Çocuklar için kurallar koyarken tutarlı olmaya özen gösterilmesi gerekir. Sınır koymanın en önemli adımlarından bir tanesi olan tutarlılık, çocukların kuralları kabullenmesini ve kafalarının karışmamasını sağlar. Çocuğunuza koyduğunuz sınırlar sonrasında bir gün söylediklerinizi ertesi günlerde de değiştirmeyerek oluşabilecek kafa karışıklığının önüne geçebilirsiniz.

Çocuğunuza kural koyarken uygulayabileceğiniz yöntemlerden bir diğeri de olumlu sınırlar çizmektir.* Çocuğunuzla birlikte sessizlik gerektiren bir ortamda bulunduğunuzda onu azarlamak yerine neden sessiz olması gerektiğini açıklayan cümleler ile olumlu bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde çocuklar sınırlardan çekinmeden, olayların sonuçları hakkında bilgi sahibi olurlar.

Çocuğa Nasıl Sınır Koyulur?

Çocuğa Nasıl Sınır Koyulur?

Birçok ebeveyn gibi “Çocuğa nasıl sınır koyulur?” sorusu sizin de kafanızı kurcalıyor olabilir. Çocuğunuza sınır koyarken göz önünde bulundurabileceğiniz belirli noktalar doğru kuralları benimsetmenize yardımcı olur. Çocuğunuz için kararlaştırdığınız sınırları yaşına uygun bir dille anlatmanız oldukça önemlidir. Bu durum çocukların bilgilendirilerek kuralları kolay bir şekilde benimsemesine ve buna uygun olarak hareket etmesine katkıda bulunur.**

Çocuğunuza koymayı düşündüğünüz sınır ve kurallar arasından önemli olanları belirleyebilirsiniz. Çocuklar için çok sayıda kural koymak yerine gerekli gördüklerinizi seçerek bunları benimsemelerini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuza sınır koyma aşamasında ona alternatifler sunarak duruma daha kolay adapte olmalarını sağlayabilirsiniz. Duvarı boyamak isteyen çocuğunuza direkt olarak hayır demek yerine çizimlerini bir kağıdın üzerine yapması gerektiğini açıklayabilirsiniz. Daha sonra çocuklara sınırlarını net ve anlaşılır bir dille ifade etmeniz de bu süreci kolaylaştırır.** Çocuklarınıza kural koyarken onların isteklerini ve hissettiklerini anladığınızı belirtebilirsiniz. Böylece onların duygu ve düşüncelerini onlara yansıtarak bu süreci doğal bir şekilde yönetebilirsiniz.

Kaynaklar:

* https://www.psikolium.com   

** https://www.merveyilmaz.com  

Benzer İçerikler