Öfke Nöbeti Geçiren Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

  • 26.07.2022

Öfke; çocuk, genç, yetişkin ayırt etmeden hepimizde var olan sağlıklı bir duygudur. Ancak elbette uygun bir şekilde ifade edildiği takdirde. Çocuklar öfkelendiğinde, hatta öfke nöbeti geçirdiğinde, ebeveynlerin onlara karşı tutumları çok büyük önem taşır.

 

“Öfkeli çocuğa nasıl davranmalı?” sorusu tüm ebeveynleri ilgilendiren bir konudur. Bu yazımızda çocuklarda öfke nöbeti konusuna değineceğiz.

Çocuklar Neden Öfkelenir?

Çocuklar Neden Öfkelenir?

Çocukların öfke nöbeti geçirmesinin çeşitli sebepleri vardır. Bu sebepleri şöyle sıralayabiliriz:

 

• Çocuklar, henüz çok küçük oldukları için duygularını doğru bir şekilde tanımlayabilme yetisine yeterince sahip değillerdir. Duygularını anlatmaya kelime dağarcıkları da tam anlamıyla yetmeyebilir. Bu durum onlarda öfke duygusunu alevlendirebilir. 

• Haksızlığa uğradığını, ayrımcılık yapıldığını hisseden çocuk öfke nöbeti geçirebilir.

• Ailesinde ve yakın çevresinde sürekli bir öfke hali gören çocuk, bu tutumu farkında olmadan taklit ediyor olabilir. 

• İsteklerinin karşılanmadığını gördüğünde öfkelenebilir.

• Ebeveynlerinin tutarsız davranışlar sergilemesi, verdikleri sözleri yerine getirmemeleri çocukların öfkelenmesine sebep olabilir.

• Öfkeli bir tutum sergileyerek istediklerinin yerine getirilmesini sağlayan başka bir çocuk gördüklerinde, onlar da bu durumu taklit ederek isteklerinin yerine getirilmesi için öfkeli görünebilirler.

Çocuklarda Öfke Nöbeti Engellenebilir mi?

Öfkeli çocuk, adeta bir volkan gibidir. Her an patlamaya hazırdır. Çocuğunuzun zaman zaman öfke nöbetleri geçirdiğini gözlemliyorsanız, bu nöbetleri en aza indirerek tamamen ortadan kaldırmak elinizdedir. İlk olarak, çocuğunuzun hangi durumlarda öfkelendiğini anlamaya çalışın ve onu bu durumlardan uzak tutmaya özen gösterin.

 

Çocuğunuza ani ve hazır olmadığı sırada istek ve emirlerde bulunmayın. Örneğin, kendini kaptırmış bir şekilde televizyonda bir film izlerken uyku vakti gelmiş ise ona “Uyku zamanı! Hemen odana git” demek yerine, “10 dakika daha film izleyip sonra uyku için hazırlanman lazım” diyebilirsiniz.

 

Ona isteklerinizi yaptırmak yerine, iki seçenekten birini tercih etmesi için fırsat verin. Örneğin, kış aylarında birlikte dışarı çıkarken beresini takmak istemiyorsa ona “Bereni tak” demek yerine, “Mavi bereni mi, yoksa yeşil bereni mi takmak istersin” diye sorabilirsiniz.

 

Çocuklar kendilerini acıkmış, yorulmuş veya uykusu gelmiş hissettiklerinde öfkeli bir tutum sergileyebilirler. Onun böyle hissetmemesi için yaşam düzenine özen gösterebilirsiniz.

Öfke Nöbeti Geçiren Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Öfke Nöbeti Geçiren Çocuğa Nasıl Davranmalı?

• Çocuğunuz öfke nöbeti geçiriyorsa, ne olursa olsun, mutlaka soğukkanlı ve sakin bir tutum sergilemeye gayret edin. 

• Ona asla sözel veya fiziksel bir şiddet uygulamayın. Hakaret etmeyin.

• Bir isteğini yerine getirmediğiniz için öfkelendiğinde, sakinleşmesini sağlamak için o isteği yerine getirmeniz, bu davranışını pekiştirmesine sebep olacaktır. Bu nedenle öfke nöbeti geçiren çocuğun istediğini yapmayın. Sakinleşirse ödül vereceğinizi söylemeyin.

• Dikkatini başka bir yere çekmeye çalışın. Öfkelenmesine sebep olan konuyu unutmasını, dikkatini bambaşka bir yere vermesini sağlayın.

• Çocuğunuz sakinleştikten sonra bu davranışının kabul edilemez olduğunu ve onaylamadığınızı sakin ama ciddi bir ses tonuyla söyleyin. 

 

Çocuğunuz sıklıkla öfke nöbeti geçirmeye başlamışsa ve siz bu durumu önleyemiyorsanız mutlaka bir çocuk gelişimi ya da psikiyatrisi uzmanından yardım isteyin.

Benzer İçerikler