Çocuklara Söylenmemesi Gereken Sözcükler

  • 18.08.2022

Çocuklar, yetişkinlerin sözlerinden ve davranışlarından çok çabuk etkilenebiliyor. Bu nedenle ebeveynlerin veya bakım verenlerin kurdukları cümlelere özen göstermeleri, çocukların zihinsel ve ruhsal açıdan sağlıklı gelişebilmeleri açısından önem taşıyor. Örneğin çocukları doğru davranışlara yönlendirmek için söylenen ifadelerin davranışa yönelik olması, çocuğun kişiliğine hakaret eden söylemlerden uzak durulması gerekiyor.

Siz de çocuklarla iletişim kurarken hangi sözlerin sakıncalı olabileceğini ve onları olumsuz etkileyebileceğini merak ediyorsanız, gelin çocuklara söylenmemesi gereken sözcüklerin neler olduğuna birlikte bakalım.

Çocuğa Söylenmemesi Gerekenler

Çocuğa Söylenmemesi Gerekenler

• Ebeveynler çocuklarını hatalı bir davranış için uyarırken aptal, inatçı, tembel gibi hakaret içeren sıfatlarla etiketlememelidir. Çocuklar büyüme döneminde aileden duyduğu bu olumsuz sıfatları kendi içlerinde normalleştirebilir. Zamanla kabul ettikleri bu sıfatlar yüzünden kendilerini kötü hissedebilirler. Bu nedenle çocuğunuzla konuşurken bu şekilde sıfatlar kullanamamaya dikkat etmelisiniz.

• Evde gereken disiplini sağlamak için çocuğu tehdit etmek çok yanlış bir davranıştır. Çocukların güven duygusunu zedeleyen tehdit cümleleri, kaygılı çocuklar yaratabilir. Çocuğunuzun disipline olması için öncelikle bazı kurallar belirlenmeli ve daha sonra tüm aile bu kurallara uymalıdır.

• Cinsiyetçi söylemler, olumsuz geleneksel ifadeler, korkutma hikayeleriyle çocukları olumlu davranışa yönlendirmeniz pek mümkün değil. Çocukların kişiliğine saygı duyarak ve karakterini kabul ederek sadece davranışlarını uygun bir dille eleştirebilirsiniz. Eleştirdiğiniz noktada doğru davranışın ne olabileceğini ona göstererek örnek olabilmeniz mümkün.

• Yaşıtlarıyla kıyaslama içeren cümleleri çocuklarınıza söylememeniz gerekir. Yarış halinde olduğu izlenimine kapılan çocuklar, değerli olmak için sürekli başarılı olmak zorunda hisseder.

• Çocuğunuzun yapmak istediği işlerde öz güvenini zedeleyecek söylemlerden kaçınmalısınız. Kaygılı ebeveynler sürekli çocuklarını uyarmaları gerektiğini düşünebilirler. Oysaki sürekli uyarılara maruz kalan çocuk, kendini yetersiz hissetmeye başlayabilir.

Çocuklarla Doğru İletişimin Önemi

Çocuklar, kendi dünyalarındaki duygu ve düşünceleri oyun yoluyla çevresindekilerle paylaşır. Çocuğunuzla etkili bir iletişim kurabilmek için onu dünyasına misafir olmanız önemlidir. Birlikte oyun oynamak, kitap okumak, resim yapmak kısacası kaliteli zaman geçirmek aranızdaki bağı güçlendirebilir. Çocuğunuzla konuşurken sözcükleri doğru seçmeye özen göstermeli ve sadece davranışlara odaklanmalısınız. Sağlıklı bir birey yetiştirmek için çocuğunuzu koşulsuz sevdiğinizi hissettirmeniz de oldukça önemli.

Sağlıklı gelişim için çocukların ailesiyle konuşması, bağ kurması, iletişim halinde olması gereklidir. Bu nedenle çocuklarla konuşurken tercih ettiğiniz her kelimeye dikkat etmelisiniz. Olumsuz bir çağrışım yapan, duygularını etkileyen, karakterine yöneltilen tepkili sözcükler, çocukların öz güven duygusuna zarar verebilir.

Olumlu Davranışa Yönlendirme

Olumlu Davranışa Yönlendirme

Çocukları doğru bir davranışa yönlendirmek için korkutmak, aşağılamak, üzmek, kızdırmak işe yaramaz ve çocuğun psikolojik gelişimini ve karakterini olumsuz etkiler. Doğru bir davranış geliştirmesine yardımcı olmak için çocuğunuzla etkili iletişim kurabilir, örnek olabilir ve sevgi temelli bir bağ oluşturabilirsiniz. Güzel davranışlarını takdir etmek, birlikte zaman geçirmek, sorunlarını çözmek için destek olmak gibi tutumlar çocukların daha huzurlu olmasını sağlar. Ebeveynler, bu süreçte mutlaka çocuklarının karakterini anlamak için gözlem yapmalı, geliştirilebilir yönlerini olumlu söylemlerle desteklemeli ve kötü davranışları iyimser cümlelerle uyarmalıdır.

Siz de çocuklarınızın yanında kullandığınız ifadeler konusunda hassas davranarak, iletişiminizi güçlendirebilir ve daha sağlıklı bir ilişki kurabilirsiniz.

Benzer İçerikler