Türkiye'deki Espor Takımları

Türkiye'deki Espor Takımları

  • 02.10.2023

Hem dünyada hem de ülkemizde giderek yaygınlaşmaya başlayan espor kavramını belki sen de duymuşsundur. Kısaca bahsetmek gerekirse, espor ya da bir başka deyişle elektronik spor kavramı için, dijital ortamda profesyonel liglerin oluşturulduğu ve profesyonel oyuncuların oynadığı futbol karşılaşmaları ifadesini kullanabiliriz.

Espor ile dünyanın hemen her yerinden sayısı milyonlara ulaşan insanlar çevrimiçi bir şekilde bağlanarak canlı turnuvaları takip edebilir, hatta profesyonel espor takımları kurarak bu turnuvalara bizzat katılabilirler. Espor takımları, Türkiye'de de son dönemde oldukça revaçta. Ülkemizde profesyonel espor takımları kurularak turnuva etkinlikleri düzenleniyor. Espor takımlarına ilgi duyuyorsan, Türkiye espor takımlarından bazılarını yazımızda bulabilirsin.

Türkiye’de Kurulan Espor Takımları

Türkiye’de Kurulan Espor Takımları

Papara SuperMassive
2015 yılında kurulan Başakşehir SuperMassive, kurulduktan sadece bir yıl sonra, katıldığı ilk turnuva olan League of Legends'ta Kış Mevsimi Şampiyonluğu elde etti. Bununla da kalmayan takım daha sonra Meksika'daki 2016 IWCI turnuvasında da şampiyonluğun sahibi oldu. İsmi daha sonra Papara SuperMassive olarak değişen bu takım, halen varlığını sürdürerek katıldığı turnuvalarda başarılı sonuçlar elde ediyor.

HWA Gaming
HWA Gaming için ilklerin takımı desek yanlış olmaz. Çünkü hem 2006 yılında kurularak Türkiye'nin ilk espor takımı olma özelliğine sahip oldu hem de Türkiye League of Legends liginin ilk şampiyon takımı unvanını kazandı. Bu takım da isim değişikliğine giderek, 2019 yılından bu yana İstanbul Wildcats adıyla anılıyor.

Space Soldiers
Yurt dışındaki turnuvalarda Türkiye'yi başarıyla temsil eden Space Soldiers, en önemli turnuvalardan biri olan Eleague Major turnuvasına katılarak başarılı bir performans sergilemişti. Ancak bu başarısına rağmen bu takım, 2018 yılında espor alanındaki varlığını sona erdirme kararı aldı.

Beşiktaş ESpor
“Üç Büyükler” de birer birer espor takımları arasındaki yerlerini aldılar. Onlar arasından dijital ortama ilk geçen ise, Beşiktaş oldu. Aces High takımı ile yaptığı anlaşma sonucunda elektronik spor takımını kuran Beşiktaş, inişli çıkışlı bir performans sergilese de, bu alandaki en önemli takımlardan biri olmaya devam ediyor.

1907 Fenerbahçe ESpor
“Üç Büyükler”den kendine esporda da yer bulan bir başka takım olan Fenerbahçe, 80 kişiye ulaşan espor ekibi ile birlikte bu alandaki en kalabalık takımlardan biri olarak biliniyor. 2017 Şampiyonluk Ligi Yaz Mevsimi Şampiyonluğu kazanan takım, aynı sene Moskova'da düzenlenen Rift Rivals'ta namağlup birincilik elde ederek uluslararası kupa kazanmanın da keyfine varmıştı.2019 yılından bu yana yeni kadrosuyla yoluna devam eden takım, performansında bir düşüş sergilese de, halen en büyük takımlar arasındaki yerini koruyor.

Galatasaray Espor
2017 yılında kurulan Galatasaray Espor, Şampiyonlar Ligi'ne katıldığı ilk sezonda küme düşse de, yılmayıp 2019 yılında şansını yeniden denedi ve Kış Mevsimi'ni 5., Yaz Mevsimi'ni ise 3. sırada tamamladı. O günden bu yana inişli çıkışlı bir seyir izlese de, Şampiyonlar Ligi'ndeki varlığını sürdürüyor.

Dark Passage
2003 yılında kurulan Dark Passage, ilk kez espor alanında yabancı oyuncu transfer eden takım olmasıyla bir dönem adından sıkça söz ettirmişti. Espor tarihi şampiyonluklarla dolu olan Dark Passage, 2013 ile 2016 yılları arasında dört kez üst üste şampiyonluk kazanmasıyla da tarihe geçti.

Diğer espor takımları ise şöyle:

• Bursaspor Espor
• Doğuş Üniversitesi Aurora
• Galakticos
• Royal Youth
• Gamers of Future
• Futbolist

Sen de espora ilgi duyuyorsan bu takımların maçlarını izleyebilir, yeni turnuvaları takip edebilirsin.

Benzer İçerikler