En Güzel Üniversite Kütüphaneleri

  • 19.08.2022

Kütüphaneler sayesinde geçmişten geleceğe bilgi köprüsü kuruluyor ve bu birikimle yeni dünyalar inşa ediliyor. Ülkemiz kütüphane çeşitliliği açısından adeta bir cennet demek yanlış olmaz. Bu seçenekler arasından her alanda ve her dünyaya kapı açabilecek kaynaklar bulmak mümkün. Özellikle üniversite öğrencileri Türkiye'deki en iyi kütüphanelere erişim sağlamak açısından biraz daha şanslılar çünkü; ülkemizdeki kütüphanelerin önemli bir kısmını üniversite kütüphaneleri oluşturuyor.

Biz de senin için Türkiye'de ziyaret edebileceğin, araştırma yapabileceğin, kitap okuyabileceğin en güzel üniversite kütüphaneleri listesi hazırladık. Birlikte göz atmak ister misin?

İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi

İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi

En iyi üniversite kütüphanesi denildiğinde ilk akla gelenlerden biri İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi oluyor. Burada Atatürk'ün okuduğu kitaplardan, şehzadelerin karnelerine, tesbih tanelerinin içine yazılmış Kur'an ayetlerinden el yazması nadir eserlere kadar her şeyi bulabilirsin. Kütüphane 1924 yılından bu yana hizmet veriyor ve tarihe ışık tutuyor. Kütüphanede 93 bin 17 cilt Latince, Türkçe, Farsça, Arapça ve birçok dilde basılmış kitap mevcut. Kitap dışında koleksiyonda dergi, harita, nota, plan gibi farklı eserler de bulunuyor. Hatta arşivde 911 albüm, 36.585 fotoğraftan oluşan II. Abdülhamit koleksiyonu ve Yıldız Sarayı koleksiyonu da var. Özel eserler bunlarla sınırlı değil tabi ki. El yazmaları, Mustafa Kemal Atatürk'ün İstanbul'a geldiğinde ödünç alarak okuduğu kitaplar da kütüphanede sergileniyor. İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi Beyazıt'ta yer alıyor.

ODTÜ Kütüphanesi

ODTÜ Kütüphanesi

ODTÜ Kütüphanesi, 1956 yılında 6 metrekarelik küçük bir odada sadece 50 kitapla hizmet vermeye başlamış. 1963 yılında bugün bulunduğu yerleşkeye geçen kütüphane, çağdaş kütüphanecilik standartlarına uyan ilk kampüs kütüphanesi olarak kabul ediliyor. İnşa edilen kütüphane 2000 kişiyi ağırlayabiliyor. Kütüphanenin arşivinde 520.000 basılı kitap, 200.000 süreli yayın ve yaklaşık 30.000 tez bulunuyor. Kullanıcılar için 173 veri tabanıyla hizmet veren kütüphane Ankara ODTÜ yerleşkesinde yer alıyor.

Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi

Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi

Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi, Türkiye'nin en gelişmiş kütüphaneleri arasında bulunuyor. Bilkent Üniversitesi kütüphane harcamalarına en yüksek bütçeyi ayıran üniversite. Dolayısıyla kütüphane, dünyanın sayılı üniversite kütüphanelerinden biri olarak kabul ediliyor. 2019 yılında Leiden Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada “halka açık makale oranı” kategorisinde birinci olan kütüphanede yaklaşık olarak 500.000 kitap, 1 milyon e-kitap, 80 bin e-dergi, 90 bin basılı dergi, 220 bin mikroform ve 40 bin multimedya eser yer alıyor. Kütüphane Ankara'da Bilkent Üniversitesi Merkez Kampüs'te yer alıyor.

Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi

Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi

Kütüphane 1993 yılında üniversite kapsamında faaliyet göstermeye başladı. 900 kişi oturma kapasitesi bulunan Suna Kıraç Kütüphanesinde 250 binin üzerinde basılı kitap, 170 bin e-kitap bulunuyor. Ayrıca kütüphanede tüm güncel basılı dergi ve gazetelerin yer aldığı büyük bir okuma salonu mevcut. Kütüphaneden Osmanlı ve Avrupa tarihi, edebiyat ve din alanlarında nadir eserlere de ulaşabilirsiniz. Suna Kıraç Kütüphanesi, Koç Üniversitesi kampüsünde yer alıyor.

Mustafa İnan Kütüphanesi

Mustafa İnan Kütüphanesi

Mustafa İnan Kütüphanesi, İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde hizmet veriyor. 7 gün 24 saat açık olan kütüphanenin temelini 1797 yılında Mühendishane-i Bahri Hümayun'da kurulan matbaada basılmış kitaplar oluşturuyor. İstanbul Teknik Üniversitesinin Ayazağa kampüsündeki kütüphanede yaklaşık 500 bin kitap ve tez yer alıyor.

Türkiye'de bulunan diğer üniversite kütüphanelerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 

  • İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi
  • Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi
  • Prof. Dr. Orhan Oğuz Kütüphanesi
  • Başkent Üniversitesi Kütüphanesi
  • İTÜ Mimarlık Fakültesi Prof. Doğan Kuban Kütüphanesi

 

Türkiye'nin her yerinde bulabileceğin üniversite kütüphaneleri, bunlarla sınırlı değil. Sen de en güzel üniversite kütüphanelerinde bambaşka dünyaları keşfedebilirsin.

Benzer İçerikler