Türkiye'de Uzaktan Eğitim

Türkiye'de Uzaktan Eğitim

  • 31.01.2023

Eğitim Yöneticisi-Sosyolog Hami Koç ile geride bıraktığımız pandemi döneminde ülkemizin uzaktan eğitim sürecini nasıl değerlendirdiğine dair bir sohbet gerçekleştirdik.

Hami Bey, tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen pandemi süreci geride kaldı. Bu süreçte uzaktan eğitim herkesin hayatına girdi. Siz bu sürecin öncesinde de uzaktan eğitimle ilgili pek çok ekibi yönetmiş değerli bir isimsiniz. Size şunu sormak istiyorum, geride bıraktığımız pandemi sürecinde Türkiye uzatan eğitim deneyimini nasıl geçirdi?

“Uzaktan eğitimde dünyada ilk 5 içindeyiz.”

Şunu iftiharla söylemem lazım, geçtiğimiz yıllarda birçok televizyon ve radyo konuşmalarımda, konferans ve yazılarımda kamuoyunu bu konuyla ilgili bilgilendirdim, çalışmalar yaptım. Türkiye, medar-ı iftiharımız olan Millî Eğitim Bakanlığının önceden aldığı tedbirlerle bu süreci dünyada en iyi geçiren 5 ülkeden biri oldu. Altyapı çalışmaları sistemli ve çok ciddi bir hızla tamamlandı ve hemen hayata geçirildi. Dolayısıyla pandemi sürecinin hemen 1. ayından sonra Millî Eğitim Bakanlığına bağlı özel ve resmî kurumların tamamına yakını bu çalışmaları öğrencilere hizmet olarak sunmaya başladı. 

“İstisnalar hariç öğrencilerin tamamına yakını uzaktan eğitimden faydalandı.”

Burada şunu söylemek isterim, bu süreç boyunca Türkiye’de yüzbinlerce öğrenci hizmet alamadı. İnternet hizmetinin verilememesi nedeniyle. Ancak dünyaya baktığımızda en başarılı 5 ülkeden biri olduğumuzu söylemiştim biraz önce. Sayın Bakan Yardımcısı’nın bizimle yaptığı bir toplantıda da söylediği gibi Millî Eğitim Bakanlığı, özel eğitim kurumları, okulları ve kurslarıyla pandemi sürecini uzaktan eğitim konusunda en iyi geçiren kurumlardan oldu. İstisnalar hariç öğrencilerin tamamına yakın kısmında okula gidemeyen öğrenciler evlerinden veya zaman zaman okullarından verilen uzaktan online eğitimden faydalandı. Eğitim kurumları, çok ciddi ve hızlı şekilde sistemlerini kurarak hayata geçirdi. Öğretmenlerini hazırladı, hazır olmayanlara da hizmet içi seminerler verdi. Böylelikle öğrencilerine, öğretmenlerine ve velilere dâhi hizmet verdi. Global olarak hissedilen bu salgında Türkiye’nin en iyi ülkelerden biri olduğunu iftiharla söylemem lazım. Ancak bu, bundan iyisi olmaz demek değildir. Yeterli değildir, tüm ihtiyaçlarımıza cevap verdiğini söylemek mümkün değildir.

Tam bu noktada, bu günlerde yeni bir salgının kapıda olduğu konuşuluyor. Bill Gates’in “Dünya çapında bir salgın tekrar görülebilir” diye bir açıklaması oldu. Böyle bir durumda uzaktan eğitimle ilgili eksiklerimizi görüp tamamladık mı, reflekslerimiz nasıl, ne aşamadayız, durum nedir?

Bütün dünya böyle bir hazırlığa sahip değildi. Ama az önce ifade ettiğim gibi Türkiye’nin Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bütün okulları, özel eğitim kurumları ve kursları 5 – 10 yıldır bu çalışmaların bir kısmını yapıyordu. Şunu söylemek istiyorum, öğretmenlerimiz kendilerini yetiştirdiler.  Şayet bundan sonra iki buçuk sene öncesinde olduğu gibi veya ona göre daha ağır herhangi bir salgın veya kapanma olursa Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm okullar, özel eğitim kurumları ve resmî kurumları ile birlikte üç yıl öncesinden çok daha iyi bir durumda, öğrencilerine hatta velilerine hizmet verebilecek yetkinlikte ve kapasitededir. Endişe etmemek lazım. Elbette her problemin, her zorluğun bir karşılığı var, ceremesi var, sıkıntısı var. Ancak biz insan ve eğitimci olarak her problemi aşabilecek güce imkana sahip olduğumuzu test ettik, yaşadık. Bundan sonrasının daha kolay olacağını düşünüyorum. İnşallah böyle bir kapanma tekrar olmaz, tekrar böyle bir travma yaşanmaz. Bundan sonraki süreçlerde o meşhur zatın söylediği gibi dünyada yeni ve çok ciddi bir salgınla karşı karşıya kalmayız diye umut ediyorum.

Umudumuz bu yönde. Çok teşekkür ediyoruz verdiğiniz bilgiler için.

Öğretmenlerimize, öğrencilerimize, kurumlarımıza güveniyorum. Endişe etmeden, problemlerin üstesinden gelebilecek şekilde ne yapacağımıza karar verelim, adım atalım ve her şeyi en iyi şekilde yapabileceğimize dair güvenelim, kadro olarak, 1,5 milyona yakın öğretmen ve kurumlarımıza inanıyorum.   

Hami Koç ile ''Türkiye'de Uzaktan Eğitim''

Benzer İçerikler