En İyi Çocuk Kitapları Listesi

En İyi Çocuk Kitapları Listesi

 • 22.11.2022

En öğretici ve en keyifli aktivitelerden biri olan kitap okumak, ufkun genişlemesine ve farklı bakış açısı kazanmaya imkan tanır. Bu açıdan küçük yaşlardan itibaren okuma alışkanlığına sahip olmak, kişiye tüm hayatı boyunca büyük avantaj sağlar. Çocukluk çağında kitap okumaya başlamak, çocukların dış dünya hakkında bilgi edinmesine katkı sağlar ve onların hayal gücünü renklendirir. Bu alışkanlığı kazanarak büyüyen çocuklar, yetişkin olduklarında da hayat boyu öğrenmeye daha yatkın olurlar. 

Çocuğunuzun gelişimi için kitap seçimi yaparken bazı hususlara dikkat etmekte fayda vardır. Örneğin, yaşa göre kitap seçimi oldukça önemli bir konudur. Çocuğunuzun yaş grubuna uygun geniş ve kapsayıcı bir seçim için en iyi çocuk kitabı önerilerimizden yararlanabilirsiniz.

En İyi Çocuk Kitapları

En İyi Çocuk Kitapları

Çocuklarınızın güvenle okuyabileceği ve her evde olması gereken çocuk kitaplarını sizin için sıraladık.

Kumkurdu Serisi

Asa Lind tarafından yazılan Kumkurdu serisi, Zackarina’nın ailesiyle olan ilişkilerini konu edinir. 7-8 yaş için uygun olan Kumkurdu Serisi, insan ilişkilerini ve sevgiyi güzel bir üslupla dile getirir. Zor soruları kolay hale getirerek çocukların üzerinde düşünmesini ve anlamasını sağlayan bu kitap; ilgiyi ve sevgiyi iki farklı varlık üzerinden etkileyici bir şekilde anlatır. Zackarina ve Kumkurdu’nun arkadaşlığının yer aldığı bu kitapta ölüm, zaman, aşk, evren gibi yanıtlanması güç konulara cevap aranır. 

Küçük Kara Balık

Samed Behrengi’nin yazdığı kurgu ve çocuk edebiyatı kategorilerinde yer alan Küçük Kara Balık, özellikle 6-8 yaş grubuna uygun çocuk kitapları arasındadır. Klasikler arasına girmeyi başaran Küçük Kara Balık kitabı, en sevilen çocuk hikaye kitapları arasında yer alır. Yetişkinler için de uygun olan kitap, kararlılıkla sınırları aşmanın ve cesaretin zorunluluğu üzerinde durur. Çocukların kişisel gelişimleri için oldukça önemli mesajlar veren Küçük Kara Balık kitabı, tüm engellere rağmen pes etmemeyi aşılar. 

Küçük Prens

Antoine de Saint Exupery’in en ünlü eserlerinden biri olan Küçük Prens, tüm dünyada hem büyükler hem de küçükler tarafından ilgiyle okunur. Küçük bir çocuğun perspektifinden büyüklerin dünyasını eleştirmesini konu alan Küçük Prens, evrensel mesajlar içermesi sebebiyle dünya çocuk klasikleri arasında girmeyi başarmıştır. Gerçeği kalple aramanın mesajını veren kitap; yaşamın yalın gerçeklerini, kavuşma özlemini, yalnızlığı, sevgiyi, heyecanı ve hayatın bilinmezliğini anlatır. 

Kitapçı Kedi

Çocuk ve genç psikiyatrisi uzmanı Doç. Dr. Osman Abalı tarafından kaleme alınan Kitapçı Kedi, çocuğunuza empati kurmayı öğretecek güzel bir hikaye anlatır. Çocuğunuzun sözel, işitsel ve duygusal gelişimine katkı sağlayacak Kitapçı Kedi kitabı, her açıdan çocuklar düşünülerek tasarlanmıştır. Ayrıca, kitabının baskısında yüzde 100 organik boya kullanılmıştır. Eğitimcilerin, anne ve babaların çocuklarla bir arada keyifle okuyacağı Kitapçı Kedi, 3-7 yaş grubundaki çocuklara hitap eder. 

Mustafa Kemal Atatürk Serisi

Çocuğunuza ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü en anlaşılır şekilde anlatan Mustafa Kemal Atatürk serisi, Gazeteci Yılmaz Özdil tarafından kaleme alınmıştır. Okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklar için uygun olan seri; Atatürk’ün çocukluğundan, ailesinden, kitap sevgisinden ve spor tutkusundan bahseder. Mustafa Kemal Atatürk Serisi, 10 kitaptan oluşur. 

10 Yaşındaki Çocuğun Okuması Gereken Kitaplar

10 Yaşındaki Çocuğun Okuması Gereken Kitaplar

10 yaşına gelen çocukların daha çok hayal dünyasını geliştiren kitaplar okuması önerilir. Bilgi verici romanlar da bu kategoriye dahil edilebilir. 10 yaşındaki çocuğun okuması gereken kitapları sizin için hazırladık.

Seksen Günde Dünya Gezisi

Jules Verne’in Seksen Günde Dünya Gezisi kitabı, sinemalara ve çizgi filmlere de konu olmuştur. Seksen Günde Dünya Gezisi kitabında ana kahraman olan Phileas Fogg’un 80 günde dünyayı dolaşması ele alınır. Fogg’un serveti üzerine iddiaya girdiği dünya gezisi turu, beyaz perdede de yoğun bir ilgiyle karşılaşmıştır. 

Tom Sawyer’in Maceraları

Tom Sawyer’in Maceraları kitabı, Mark Twain tarafından kaleme alınmıştır. Ünlü eserde Tom Sawyer ile yakın arkadaşı Huckleberry Finn’in maceralarından bahsedilir. 

Abartma Tozu

Milli Eğitim Kurumunun öneri kitap listesinde bulunan Abartma Tozu, çocuk kitaplarıyla adını duyuran Şermin Yaşar tarafından yazılmıştır. Abartma Tozu, 10-15 yaş arası çocuklara öğretici bilgiler verir. 

11 Yaş için Kitaplar

11 Yaş için Kitaplar

11 yaşındaki çocukların okuyabileceği bazı kitaplar:

 • Jules Verne - Ay’a Yolculuk
 • Lewis Carroll - Alice Harikalar Diyarında
 • J. M. Barrie - Peter Pan
 • Christy Brown - Sol Ayağım
 • Miguel de Cervantes - Don Kişot

Sol Ayağım

İrlandalı Christy Brown’un kaleme aldığı Sol Ayağım adlı eser, roman türünde yazılmış bir otobiyografidir. Brown, bu eserinde dokunaklı yaşam öyküsüyle okur karşısına çıkar. Başarılı bir filmle beyaz perdeye de uyarlanan Sol Ayağım, geçirdiği beyin felcinden dolayı yalnızca sol ayağını kullanabilen Brown’un mücadele yüklü yaşam öyküsünü anlatır. 

Don Kişot

Miguel de Cervantes’in 1605 yılında yayınladığı Don Kişot, bugüne kadar pek çok filme ve oyuna konu olmuştur. Saf ve hayalci mizacıyla ideallerinin peşinde koşan Don Kişot’un maceralarının anlatıldığı bu kitap, umutsuzca girdiğiniz her mücadelede asla pes etmemeniz gerektiği mesajını verir.

12 Yaş En Çok Okunan Kitaplar

12 Yaş En Çok Okunan Kitaplar

12 yaş grubunun en çok okuduğu kitaplardan bazıları: 

 • J. K. Rowling - Harry Potter ve Sırlar Odası
 • Jose Mauro de Vasconcelos - Şeker Portakalı
 • Jose Mauro de Vasconcelos - Güneşi Uyandıralım
 • Mine Soysal - Eyvah Kitap!
 • Jo Cotterill - Limon Kütüphanesi
 • Paola Peretti - Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe

Şeker Portakalı

10-15 yaş arası çocukların okuması tavsiye edilen kitaplar arasında yer alan Şeker Portakalı, Jose Mauro de Vasconcelos tarafından kaleme alınır. Kitapta, fakir bir ailenin çocuğu olan Zeze’nin başından geçen hadiseler anlatılır. 

Güneşi Uyandıralım

Jose Mauro de Vasconcelos’a ait olan Güneşi Uyandıralım kitabı, Şeker Portakalı eserinin devamı niteliğindedir. Ünlü eser, Zeze’nin hüzünle dolu hayat hikayesini konu edinir. 

13 Yaş için Kitaplar

13 Yaş için Kitaplar

12 yaşından sonra çocuklarınıza 13 yaş ve üstü kitapları okutabilirsiniz. 13 yaşındaki çocukları okumaya teşvik edecek bazı kitapları sizin için listeledik.

İnsan Neyle Yaşar?

Lev Nikolayeviç Tolstoy’un kaleme aldığı İnsan Neyle Yaşar eseri, insanın durum ne olursa olsun iyilik yapması gerektiğini anlatır. Kitapta inanç konuları ve insan sevgisi ayrıntılı bir şekilde işlenir. 

Savaş Atı

Michael Morpurgo’nun yazdığı Savaş Atı, umut ve hüznün yan yana yürüdüğü destansı bir dostluğu anlatır. 1. Dünya Savaşı’nda yaşanan olayları Joey isimli bir atın ağzından anlatan yazar, okurlarını umut dolu bir yolculuğa davet eder. 

Yaban

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun nadide romanı Yaban, halk ve aydın arasındaki uçurumu kaygıdan uzak ve açık bir şekilde ele alır. 

Türk ve Dünya Çocuk Klasikleri Kitapları

Klasiklerin hiçbir zaman modasının geçmediği ve eskimediği bilinen bir gerçektir. Biz de en iyi Türk ve dünya çocuk klasikleri kitaplarını liste şeklinde sizler için derledik. 

 • Kibritçi Kız
 • Kırmızı Başlıklı Kız
 • Rapunzel
 • Parmak Çocuk
 • Hansel ve Gratel
 • Çizmeli Kedi
 • Pinokyo
 • Fareli Köyün Kavalcısı
 • Kurşun Asker
 • Polyanna
 • Şermin
 • Karacaoğlan
 • Pembe İncili Kaftan
 • Nasrettin Hoca Fıkraları
 • Mesneviden Seçme Hikayeler
 • Karagöz ve Hacivat
 • Ezop Masalları

Listedeki çocuk kitaplarını tavsiye etmeden önce siz de okursanız, çocuklarınız ya da öğrencileriniz için en doğru kararı alabilirsiniz.

Benzer İçerikler