Çocuklarla Yaz Tatili Nasıl Değerlendirilmeli?

Çocuklarla Yaz Tatili Nasıl Değerlendirilmeli?

  • 02.09.2022

Öğrencilerin heyecanla beklediği yaz tatili, hem dinlenmek hem de gelişmek için en uygun zamanların başında geliyor. Derslerini başarıyla geçip bedensel ve zihinsel olarak rahatlayan öğrencilerin yaz tatilini verimli değerlendirmelerinin yolu farklı ve ilgi çekici etkinlikler yapmalarından geçiyor. Yaz tatili boyunca farklı deneyimler yaşayan öğrenciler, akademik alanda çalışırken daha istekli olabiliyor. Öğrenciler için yaz tatilinde yapılacaklar listesinde; spor, sanat, kültürel faaliyetler, deniz tatilleri ve kitap okuma saatleri gibi etkinlikler yer alıyor.

Siz de çocuklarınızda eğlenceli anılarla dolu ve verimli bir yaz tatili geçirmek istiyorsanız önerilerimize göz atabilirsiniz.

Öğrenciler için Yaz Tatilinde Yapılacaklar

  • Yaz demek deniz, güneş ve kum demektir. Suda yapılan etkinlikler çocukların sağlıklı beden gelişimi için faydalıdır. Deniz ve havuz aktiviteleriyle çocuğunuzun yazı iyi değerlendirmesini sağlayabilirsiniz. Yüzme sporu, sahil voleybolu, su kaydırağı gibi eğlenceli etkinliklerle öğrencilerin tatili unutulmaz bir deneyime dönüşebilir.
  • Farklı hobi kursları, yaz aylarında tercih edilebilir. Müzik, sanat, resim, karikatür, kodlama gibi eğitim seçenekleri arasından çocuğunuzun ilgi alanlarına uygun olarak seçim yapabilir, gelişimine destek olabilirsiniz.
  • Öğrendiklerini unutmamak ve bir üst sınıfa hazırlanmak için çocuğunuzun yaz tatilinde de ders çalışmasında fayda vardır. Burada önemli olan nokta, ders çalışmaya ayrılacak vaktin dengeli olmasıdır.  Haftada birkaç saat test çözmek, konu tekrarı yapmak, gelecek sınıfın derslerine bir göz atmak yeterli olabilir.
  • Yaz tatilinde yapılacak en önemli etkinliklerden bir diğeri kitap okumaktır. Hem yetişkinler hem çocuklar için kitap okumak değiştirilemez bir alışkanlık olmalıdır. Günlük kitap okuma saatleri düzenleyerek ailenizin bu alışkanlığı kazanmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun sevdiği tarzda kitaplar okuması, yazı hem eğlenceli hem öğretici geçirmesine destek olur.
  • Yaz tatilinde aileyle birlikte geçirilen zaman artar. Bu fırsatı iyi değerlendirmek ve çocuğunuzla bağ kurmak için birlikte yapabileceğiniz etkinlikler planlayabilirsiniz. Ailecek kampa gidebilir, ormanda keşif gezileri yapabilirsiniz. Resimli anı defteri oluşturarak yaşadığınız tatili, unutulmaz bir hatıraya dönüştürmeniz de mümkün.
  • Tatil sürecinde birlikte bir yabancı dil öğrenmek keyifli olabilir. Çocuklarınızla birlikte bir seyahat planlayıp bu yolculuğa çıkana kadar o bölgenin dilini öğrenmeye çalışabilirsiniz. Kültürel özelliklerini, yemeklerini, geleneklerini ve gezilecek önemli yerlerini araştırarak yolculuğu heyecanlı hale getirebilirsiniz.

Yaz Tatilinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yaz Tatilinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yaz tatilinde dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında çocuğun dinlenmesi gelir. Akademik yıl boyunca bedensel ve zihinsel olarak yorulan öğrencilerin, tatil günlerinde kendilerine vakit ayırmaları önemlidir. Ders çalışma yoğunluğunun azaltılması, farklı deneyimler yaşamasına fırsat verir. Ebeveyn olarak çocukların dinlenme ve eğlenme ihtiyacını doğal karşılamalısınız. Bütün bir yıl boyunca derslerden ve sınavlardan bunalan çocuklar, tatil dönemi sosyalleşerek eğlenceli geçirebilir. 

Öğrencilerin tatilde arkadaşlarıyla zaman geçirmeleri, sosyalleşmeleri ve farklı etkinlikler yapmaları kişisel gelişimlerine de katkı sağlar. Doğada, akranlarıyla vakit geçiren çocuklar, tatil dönemlerini daha verimli değerlendirebilir. Çocuğunuz dışarı çıkarken yanına; keşif çantası, tatil günlüğü, albüm, fotoğraf makinesi gibi araçlar alabilir. Yakın arkadaşların birlikte ormanda dolaşması, keşif yapması, sahilde ve denizde gözlem yapması hem bağ kurmalarına hem yeni şeyler öğrenmelerine yardımcı olur.

Tatilde Kitap Okumanın Önemi

Yaz tatilinde bol bol kitap okuyan çocuklar, kendilerini geliştirirken sınavlarda daha başarılı olmak için de önemli bir adım atmış olurlar. Sınavlarda paragraf ve problem sorularını çözerken okuduğunu anlayabilme, hızlı okuyabilme önemlidir. Çocuğunuzun yaz tatilini verimli geçirmesi için kitaplardan destek alabilirsiniz. Yaşına, gelişimine ve ilgi alanlarına yönelik kitap seçimi yaparak eğlenerek öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu dönemde günde yalnızca 20 dakikasını ayırarak anlayarak okuma hızını 2 katına çıkarması için de ona destek olabilirsiniz. Çevrim içi hizmet veren hızlı okuma kursu HIZLIGO çocuğunuzun yaş ve ihtiyacına uygun içeriklerle size destek olabilir. 

Tatil döneminde çocukların arkadaşlarıyla kitap okuma kulübü kurması faydalı olabilir. Okuduğu kitapları arkadaşlarıyla paylaşması, kitap okuma rutinleri oluşturması, kahramanlar ve olaylar hakkında konuşması hem sosyal becerilerini geliştirir hem de okuma deneyimini güçlendirir. Üstelik arkadaşlarıyla vakit geçirmesi kendini daha rahat ifade etmesini sağlar. 

Yaz Tatilinin Enerjisi

Yaz Tatilinin Enerjisi

Çocukların aktif ve enerjik yapısı yetişkinlere göre daha güçlüdür. Yaz tatili öğrencilerin enerjilerini atmaları için çok iyi bir fırsattır.  Çocuklar tatil boyunca spor etkinlikleriyle rahatlayabilir. Büyüme çağında olan öğrencilerin sağlıklı beden gelişimi için spor yapması, açık alanda vakit geçirmesi, yüzmesi çok önemlidir. Yaz tatilinde havuz ve denizde vakit geçirmek eğlenceli ve verimli bir seçenektir. Çocuğunuzun yüzmeyi öğrenmesi, suda vakit geçirmesi ve bedensel etkinlikler yapması için yaz tatilini değerlendirebilirsiniz.

Çocuklarınızla birlikte eğlenceli ve verimli bir yaz tatili geçirmenizi dileriz. 

Benzer İçerikler