Çocuklara "Hayır" Diyebilmek

Çocuklara "Hayır" Diyebilmek

  • 18.05.2024

Günümüzdeki yaşam koşulları çoğu anne ve babanın çalışmasını gerektirdiğinden, ebeveynler çocuklarıyla birlikte geçiremedikleri zamanları onların her isteklerine evet diyerek telafi etme eğiliminde olabiliyor. Oysaki çocukların hayır cevabına küçük yaşlardan itibaren alışmaları hem karakter gelişimleri hem de gelecekleri açısından önem taşıyor. Büyük küçük istediği her şeyi kolayca elde eden çocukların öz güvenleri fazla ve temelsiz gelişebiliyor. Böylelikle çocuk kendini her şeyin sahibi gibi görmeye başlayabiliyor. Kendini diğer herkesten üstün görmeye başlayan çocuğun ise kendi yetenek ve becerileri doğrultusunda kazanmadığı bu asılsız öz güvenin, ilerleyen dönemlerde sosyal ilişkilerine ve gelişimine zarar verme ihtimali oluyor. Bu yazımızda çocuklara hayır diyebilmenin önemini sizler için özetlemeye çalıştık.

Çocukların Her İstediğine Evet Denirse Ne Olur?

Çocukların Her İstediğine Evet Denirse Ne Olur?

Çocuklar, kendilerini güvende hissetmek için kurallara ihtiyaç duyar. Ebeveynlerin tutarsız davranışları çocukların bu kuralların dışına çıkmasına sebep olabilir. Çocuğunuzun her istediğine evet dediğiniz müddetçe istekleri artabilir ve bu sebeple bir noktada hayır demek zorunda kalabilirsiniz.

• Anne ve babasına her istediğini yaptırmaya alışmış olan bir çocuk, zamanla benmerkezci bir düşünce kalıbı geliştirebilir. Sorumluluklarını başkasına yüklemeye çalışır. Çevresindekileri de kendi işlerinde kullanmak için uğraşabilir.

• Her istediğine evet denilen çocuk hazzı ertelemeyi ve bu duyguyla baş etmeyi öğrenemeyebilir. Bu nedenle her istediğinin hemen olmasını arzu eder ve olmadığında çöküş duygusunu çok yüksek seviyede yaşayabilir.

• Ebeveynlerin zayıf noktalarını çocuklar çok iyi bir şekilde çözer. Misafirlikte, alışverişte, yorgun anlarda çocuğunuz istekleriyle sizi bunaltabilir. Kural koymak ve bu kurallara uyulmasını sağlamak için anne babaların tutarlı olması çok önemlidir. Yoksa çocuklar zayıf anların fırsatını kollar.

Çocuklara Kural Koyabilmek

Çocuklara Kural Koyabilmek

Ebeveynler, çocukların iyiliği ve gelişimi için bazı kurallar koymalıdır. Bu kurallara uyulması için tutarlı olmak, örnek davranışlar sergilemek, birlikte hareket etmek çok önemlidir. Aile kurallarında çocukların söz hakkı olabilir. Aile üyeleri birlikte karar vererek bazı kurallar belirlediğinde bunlara uymak daha kolay olur. Çocuğunuzun düzenli ve huzurlu bir ev ortamı olması için kurallar önemlidir.

Ebeveyn olarak çocuğunuzun kurallara uymasını sağlamak için siz de örnek davranışlarda bulunmalısınız. Ödev zamanında TV açmayıp, kitap okuyarak çocuğunuzun dikkatinin dağılmasına engel olabilirsiniz. Sağlıklı beslenme kuralını uygulamak için ailece yemeğe oturup ev yemekleri yiyebilirsiniz. Ekrana fazla maruz kalmaması için çocuğunuza kural koyduğunuzda sizin de bütün gün telefonda vakit geçirmemeniz gerekir. Siz olumsuz davranışlar yaparken çocuğunuz kuralların gerekliliğini tam olarak anlayamayabilir. Örnek olmak için evin kurallarına her durumda uymaya çalışmanız önemlidir.

Çocuğunuzun bedensel ve zihinsel gelişimini sağlıklı şekilde desteklemek için bazı isteklerine hayır diyebilmeniz gerekir. Her istediğini yaptırmaya çalışan çocuklarla bu yanlış davranışı düzeltmek için sabırla ilgilenmeniz önemlidir. Kurallar belli olmalı ve her durumda bu kurallara uyulmalıdır. Tutarlı, anlayışlı, açıklayıcı bir yaklaşımla çocuğunuzla iletişim kurabilir, neden hayır dediğinizi anlatabilir ve onun kendini güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Benzer İçerikler