Çocuklar İçin Eğitici Uygulamalar

 • 18.08.2022

Çağımızın koşullarında teknolojinin gelişimi ve bununla birlikte her yaştan insanın alışkanlığı haline gelen dijitalleşme, çocukları da yakından ilgilendiriyor. Durum böyle olunca ebeveynler de çocuklarının erken yaşlardan itibaren bilgisayarlarla, tabletlerle veya akıllı telefonlarla içli dışlı olmasını kabulleniyor. Bununla birlikte sanal dünya söz konusu olunca velilerin zihninde birçok bilinmezlik, şüphe ve huzursuzluk da oluşabilir.

Çocuklar, tabiatları gereği erken yaşlarda oyun oynamayı, eğlenmeyi ve meraklarını gidermeyi bir hayli severler. Bu anlamda teknolojiden de yararlanmak isteyen küçük yaştaki bireyleri doğru şekilde yönlendirmek gerekir. Ebeveynler olarak bu noktada çocuğunuzun zihinsel gelişimini destekleyici ve eğlenceli vakit geçirmesine yardımcı olan eğitici uygulamalar hakkında detaylı bilgi sahibi olmanızda yarar var.

Çocuklar için Eğitici Uygulamaların Yararları

Çocuklar için Eğitici Uygulamaların Yararları

Eğitici uygulamaların çocuklar için pek çok farklı yararları vardır. Çocuğunuzu hem teknolojiyle tanıştıran hem de teknolojiyi verimli bir şekilde kullanmasına yardımcı olan uygulamalar; genel kültür, popüler bilim, tarih, yabancı dil ve müzik gibi konularda çocuklara yardımcı olabilir. Bununla birlikte genellikle soru-cevap, bilmece ya da çeşitli bulmacaları andıran eğitici mobil uygulamalar, çocuğunuzun zihinsel bir şekilde pratik yapmasına yardımcı olur. Çeşitli oyunlarla ve eğlenceli aktivitelerle desteklenen eğitici uygulamalar, çocuğunuzun çok yönlü düşünmesine ve analitik bakış açısına sahip olmasına yardım eder. Bütün bunlar, çocuğunuzun keyifli vakit geçirirken bir yandan da başta okul hayatı olmak üzere hayatın farklı alanlarında işine yarayabilecek becerilerini geliştirmesi konusunda destekleyici olur.

Eğlendiren ve Öğreten Mobil Uygulamalar

Eğlendiren ve Öğreten Mobil Uygulamalar

İnternet üzerinde web sitesi olarak veya mobil aplikasyon olarak çok sayıda eğitici uygulama mevcuttur. Çocukların en çok ilgisini çeken ve ebeveynler tarafından tercih edilen uygulamalar arasında bazı öğretici uygulamalar ön plana çıkar. Bu uygulamalara örnek olarak:

 

 • NASA Kids' Club: Bilime, uzaya ve teknolojiye ilgi duyan çocuklar için geliştirilen bu uygulama, NASA hakkında öğretici bilgileri ve aktiviteleri çocuklara sunar. Nasa Kids' Club
 • LALALA: Ezo Sunal tarafından geliştirilen ve okul öncesi çağdaki çocuklara hitap eden uygulama, çeşitli aktiviteleriyle ön plana çıkar. Birbirinden eğlenceli oyunları ve müzik çalışmalarını buluşturan uygulama, yerli eğitici uygulamalar arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Lalala
 • Novakid: 4 ila 12 yaş aralığındaki çocuklar için İngilizce eğitimini destekleyen uygulama, yeni nesil özellikleri sayesinde çocuklara farklı bir yabancı dil öğrenme deneyimi sağlar. Novakid'in içerdiği eğitimler, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve standartları doğrultusunda geliştirilmiştir. Mobil uygulamasını iOS ve Android marketlerden indirebilirsiniz. 
 • Brain Pop: 6-8 yaş grubundaki ilkokul çocuklarına hitap eden uygulama, çocuklara kültür-sanat, bilim, matematik ve sağlık gibi kategorilerde eğitici bilgiler sunar. Brain Pop'da öğrendiklerini sınavlarla test edip pekiştirebilen öğrenciler, uygulamanın günlük gazete ve özel gün hatırlatıcısı özelliği ile de gündemi takip edebiliyor. Brain Pop
 • Paintbox: Çocukların erken yaşlardan itibaren görsel zekalarını ve becerilerini geliştirmeye yarayan uygulama, onların eğlenceli şekilde grafikler ve çizimler hazırlamasına yardımcı olur. Mobil uygulamasını iOS  uygulama marketinden indirebilirsiniz. 
 • Vitamin Cep Uygulaması: Vitamin Kitapları, ortaokul öğrencilerine MEB öğretim programıyla uyumlu yüksek kalitedeki öğrenme materyalleriyle etkileşimli içeriklerden oluşan dijital öğrenme ortamı sunar. Bu çok boyutlu öğrenme ortamını çocuğunuzun cebine getirmek için kitapları alıp, mobil uygulamayı indirmeniz yeterli olacaktır.  Mobil uygulamasını iOS ve Android marketlerden indirebilirsiniz. 
 • Vitamin LGS: Liseye giriş sınavlarına hazırlanan öğrenciler için geliştirilen bu uygulama; beceri temelli sorularıyla öğrencilerin soru çözme becerilerini geliştirir, deneme sınavlarıyla gelişimlerini izler, konu anlatımları ve telafi sorularıyla destekler, ayrıntılı performans raporlarıyla eksiklerini görüp tamamlamalarını sağlar. Mobil uygulamayı kullanabilmek için Vitamin LGS sınava hazırlık çözümünün satın alınması gerekir. Mobil uygulamasını iOS ve Android marketlerden indirebilirsiniz. 
 • Agnitus: Okul öncesi dönemindeki çocuklara hitap eden uygulama sayıları, kelimeleri ve renkleri tanıması için onlara yardımcı olur. iOS uygulamasına da sahip olan oyun, çocuğunuzu eğlendirirken hayata dair temel bilgileri kavraması konusunda da destekler.
 • Pakodemy: Üniversite ya da liseye hazırlanan öğrenciler için geliştirilen uygulama, çok sayıda önemli yayıncının kaynaklarını bir arada buluşturur. Pakodemy ile öğrenciler, istedikleri seviyede ve sayıda sorular çözüp istatistiklerini takip etme kolaylığı elde edebilir. Ayrıca, uygulamada kişisel ders programı hazırlama özelliği de mevcuttur. Mobil uygulamasını iOS ve Android marketlerden indirebilirsiniz.  
 • PopMath Lite: Okul başta olmak üzere hayatın temel gereksinimlerinden biri olan matematik konusunda çocuklarınızı eğlenceli bir şekilde geliştiren PopMath Lite, ilkokul seviyesindeki çocuklar için oyun ve eğitimi bir arada sunan uygulamalar arasındadır. Mobil uygulamasını iOS  uygulama marketinden indirebilirsiniz. 

Benzer İçerikler