Yaz Mevsimi Meyveleri ve Faydaları

Yaz Mevsimi Meyveleri ve Faydaları

  • 18.05.2024

Havaların ısınmasıyla yaz meyveleri de tezgahlardaki yerini almaya başlar. Sağlıklı beslenmede meyvelerden alınan vitaminlerin önemi büyüktür. Yaz mevsiminde su ihtiyacını da karşılamaya yardımcı olan meyvelerin beslenme planında bulunması, sağlık açısından oldukça faydalıdır. Meyve çeşitliliğinin bol olduğu yaz mevsiminde meyve tüketimini artırarak vücudunuza destek olabilirsiniz.

Vitamin ve mineral kaynağı olan meyveleri günlük olarak yeteri miktarda tüketmeye özen göstermek gerekir. Sağlıklı bireylerin günde 2-3 porsiyon meyve tüketmesi yeterlidir. Meyveler yaz aylarında bağışıklığı korumaya ve güçlendirmeye yardımcı olarak kış aylarına sağlıklı bir başlangıç yapmaya yardımcı olur. Burada önemli olan nokta meyvelerin içerisindeki şeker miktarını da göz önünde bulundurarak ve günlük tüketim miktarını aşmamaya özen göstererek tüketmek gerektiğidir. Mevsiminde taze meyve tüketmek isteyenler için hazırladığımız yaz meyveleri listemize yazının devamından ulaşabilirsiniz.  

Yaz Mevsiminde Hangi Meyveler Yetişir?

Yaz Mevsiminde Hangi Meyveler Yetişir?

Yaz meyvelerinden herkesin çok sevdiği çilek, karpuz, kavun, kiraz, vişne, erik, armut, kayısı, incir, şeftali, böğürtlen ve ahududu gibi meyvelerin faydaları saymakla bitmez. Yaz meyveleri ve faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız, işte en çok sevilen yaz meyveleri:

  • Karpuz: Yaz mevsiminde en çok tüketilen meyvelerden biri olan karpuz ,bol miktarda su içerdiğinden sıklıkla tercih edilir. Yaz mevsimi meyvesi olan karpuz antioksidan vitaminler olan A ve C vitaminlerini içerir. Şeker hastaları ve kilo problemi olan kişilerin dikkatli tüketmesinde fayda vardır. 
  • Kavun: Karpuz gibi kavun sevenlerin de sayısı oldukça fazladır. Kavun içeriğinde bulundurduğu A ve C vitaminleriyle bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur. Kavun göz, kalp ve cilt sağlığı için faydalı olan yaz meyveleri arasındadır. 
  • Yeşil erik: Yeşil erik, ilkbaharın gelmesiyle tezgahlarda yerini almaya başlar. A ve C vitaminleri içeren yeşil erik potasyum açısından da zengindir. Lif içeriği yüksek olan yeşil erik kolesterolün dengelenmesini sağlar ve sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. 
  • Çilek: Yaz mevsimi meyveleri içinde rengi ve kokusu ile cezbedici olan çilek tam bir folik asit deposudur. Selenyum, A ve C vitaminleri ile kanser ve enfeksiyon hastalıklarına karşı vücut bağışıklığına destek olur. Çileğin içinde fosfor, manganez ve potasyum gibi mineraller de yer alır.
  • Kiraz: Antioksidan, potasyum, A ve C vitamini kaynağı olan kiraz, demir içeriği ile de kan yapımını destekler. Yüksek lif içeriğine sahip olan kiraz sindirim sistemi için de faydalıdır. 
  • Şeftali: Yüksek potasyum içeren şeftali vücuttan ödem atılmasına ve tansiyonun düşürülmesine yardım eder. Yüksek lif içeriğiyle sindirim sistemine katkı sağlar. A ve C vitaminleri ile kansere karşı vücut bağışıklığını güçlendirmene yardımcıdır.
  • Üzüm: C vitamini ve potasyum içeriği fazla olan üzüm sindirim sisteminin düzenlenmesine yardım eder. Bağışıklık sistemini güçlendirerek kalp damar sağlığına destek olan üzüm, enfeksiyon hastalıklarına karşı vücudun korunmasına destek olur.

 

Siz de birbirinden lezzetli yaz meyvelerini düzenli ve yeterli miktarda tüketerek, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Benzer İçerikler