Threads Nedir Instragram Threads’in Özellikleri ve Kullanımı

Threads Nedir Instragram Threads’in Özellikleri ve Kullanımı

  • 12.07.2023

Meta’nın metin içeriklerini paylaşmaya yarayan uygulaması Threads oldukça kısa sürede milyonlarca kullanıcıya ulaşarak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Instagram hesabına entegre çalışması, herkese açık sohbetlere katılma, metin içerikleri oluşturma ve paylaşma, diğer kullanıcıların paylaşımlarına cevap verme gibi özellikleri bulunan bu yeni sosyal medya platformu hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. 

Günden güne kullanıcılar arasında popüler bir uygulama haline gelen Threads ile ilgili merak ettiğiniz pek çok sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

Threads Nedir?

Mark Zuckerberg’in CEO’su olduğu Meta tarafından tanıtılan Threads, Twitter’a rakip bir uygulama olarak sosyal medya platformları arasında yerini aldı. Threads, 500 karakterle metin içerikleri oluşturmak ve paylaşmak için kullanılan yeni bir uygulama. Özellikle Twitter’ın kullanıcılara günlük tweet görüntüleme sınırı getirmesinin ardından giderek yaygınlaşan ve pek çok kullanıcı sayısına ulaşan Threads, Instagram hesabıyla bağlantılı olarak kullanılabiliyor.

Threads’ın Özellikleri

Threads’ın Özellikleri

Geçtiğimiz günlerde Threads Meta şirketi tarafından kamuoyuna tanıtıldı. Uygulamanın kullanıma sunulmasının ardından ilk yedi saat içerisinde 10 milyon kayıta ulaştığı, kullanıcı sayısının ise 70 milyonu geçtiği belirtiliyor. Peki bu kadar popüler hale gelen Threads’ın özellikleri neler? Pek çok kullanıcı, yeni sosyal medya platformunun tüm özelliklerini deneyimleme yoluyla öğrenirken, uygulamanın en bilinen yönü ise 500 karakter sınırlamasıyla metin içerikleri oluşturma ve paylaşma olarak öne çıkıyor. 6 Temmuz 2023’te piyasaya sunulan Threads bir diğer sosyal medya platformu Twitter ile benzer özelliklere sahip.

Instagram Threads bir mikroblog platformu, yani karakter sınırlaması ile kısa metinler oluşturularak paylaşmak için kullanılıyor. Uygulamada kendi metinlerinizi oluşturma, paylaşma gibi işlemlerin yanı sıra diğer kullanıcıların metinlerini görme, cevap verme gibi etkinlikler de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra, uygulama sayesinde herkese açık sohbetlere katılmak mümkün. Threads’i kullanabilmek için bir Instagram hesabınızın olması ve bu hesabı uygulamayla ilişkilendirmeniz gerekiyor. Bu da demek oluyor ki Threads hesabı oluşturduktan sonra uygulamayı silmek isterseniz Instagram hesabınızı da silmek zorunda kalıyorsunuz. Öte yandan isterseniz Threads hesabınızı dondurup, Instagram hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. 

Uygulamanın çalışma prensibinde Threads Instagram hesabının bir parçası olarak yer alıyor. Dolayısıyla, uygulamada profil oluşturmak, kayıt açmak için Instagram hesabınız olması gerekiyor. Threads kullanıcı profilleri; Instagram hesapları ile açılabilir ve silinebilir özelliğe sahip. Yeni sosyal medya platformunun Threads’ın Instagram ile ilişkili olması da mevcut kullanıcı adları ile uygulamaya kolaylıkla geçmeye ve takip ettikleri kişilerle bağlantı kurmaya imkân tanıyor. 

Threads’ın çalışma prensibi ise kısa metin tabanlı içerikler oluşturmaya yönelik. 500 karakter ile yeni gönderiler oluşturmak mümkün. Aynı zamanda 5 dakikaya kadar uzun gifler de gönderi olarak paylaşılabiliyor. Bunun yanı sıra, 5 dakikalık süreye sahip video paylaşımı da yapılabiliyor. Ayrıca, uygulama özellikleri içerisinde takipçilerin gönderilerini beğenme, alıntılama ve yeni gönderiler oluşturma, sohbetlere katılma da yer alıyor.

Threads Nasıl İndirilir?

Threads Nasıl İndirilir?

Threads kullanmak için uygulamanın telefona indirilmesi gerekiyor. Şu an sadece mobil kullanımı mümkün olan uygulama için Threads app; iOS ve Android tabanlı işletim sistemleri için farklı bağlantılarla kuruluyor. Instagram Threads uygulamasını iOS App Store veya Android Google Play Store üzerinden kolaylıkla indirerek telefonunuza yükleyebilirsiniz. iOS App Store veya Android Google Play Store arama butonuna Threads yazarak yükle sekmesinden uygulamanın telefonunuza otomatik olarak indirilmesi ve kurulumunun yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram Threads Hangi Verilere Erişebilecek?

Instagram Threads Hangi Verilere Erişebilecek?

Threads uygulama Instagram ile ilişkili olduğu için kullanıcıların pek çok verisine de erişebiliyor. Uygulamaya kayıt ve silme Instagram üzerinden yapılabiliyor. Dolayısıyla Threads kullanıcı hesabınızı kapatmak için Instagram hesabınızı feda etmeniz gerekiyor. Ayrıca, uygulama Instagram takipçilerinize, fotoğraflarınıza kolaylıkla erişebiliyor. Böylelikle, Threads’ta Instagram kullanıcılarınızla bağlantı kurabiliyorsunuz. Peki Threads başka hangi verilerimize erişebiliyor?

Threads kullanıcıları uygulamanın gizlilik politikalarını tartışıyor. Zira, Threads kullanıcıların konumu, maili, adresi, telefon numarası, fotoğrafları, sağlık durumu, maddi durumu, takipçileri gibi pek çok veriyi işliyor. Threads tüm verilere erişimi ise gizlilik açısından tartışmaları da beraberinde getiriyor.

Threads Sosyal Medyada Neleri Değiştirecek?

Threads özellikle Twitter’ın kullanıcılara günlük tweet görüntüleme sınırlaması getirmesinin ardından oldukça popüler hale geldi. Uygulama sosyal medyada kitlesel göçün bir diğer karşılığı olabilir. Metin odaklı platformlar için bir dönüm noktası oluşturacak gibi duran Threads Instagram kullanıcıları arasında önemli bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koydu. Sosyal medya deneyimini zenginleştirmeyi amaçlayan Threads özellikle kullanıcıların yakın çevresiyle daha hızlı, kolay iletişim kurmasına ve fikirlerini paylaşmasına aracılık ediyor. Kullanıcıların gündem, trendler ve ilgilendikleri konularla fikirlerini paylaşmasını sağlayan uygulama özellikle sosyal medyada metin tabanlı paylaşımları ile Twitter’la rekabet ediyor. Instagram’ın görsel içerik tabanlı altyapısı yerine yeni bir hesap açmadan Threads ile kullanıcı deneyiminin zenginleştirilmesi sağlanıyor. Hayatımıza yeni giren bu uygulama günden güne artan kullanıcı kitlesi ile ekran bağımlılığı oluşturacak gibi görünüyor.

Benzer İçerikler