Ortaokul Öğrencilerine İzlettirilebilecek Filmler

Ortaokul Öğrencilerine İzlettirilebilecek Filmler

  • 25.07.2024

Çocuklarla film izlemek, oldukça eğlenceli bir aktivitedir. Onlarla film  izlerken hem ilgilerini çeken hem de eğitici özelliği bulunan filmler seçmenizde yarar vardır. Bu yazımızda ortaokul öğrencileri için film önerilerinde bulunacağız. Sizin de ortaokul çağında çocuklarınız varsa, onlarla birlikte film geceleri düzenlemek istediğiniz zamanlarda bu listeden faydalanabilirsiniz. İşte ortaokul çağındaki çocuklarınızla izleyebileceğiniz bazı film önerileri.

Oliver Twist

Oliver Twist

İngiliz yazar Charles Dickens'ın romanından beyazperdeye aktarılarak, adeta klasikleşen bu film, yaşadığı yetimhaneden kaçmak zorunda kalan Oliver Twist isimli çocuğun başından geçen maceraları anlatır.

Can Dostum (Good Will Hunting)

Can Dostum (Good Will Hunting)

1997 yılında Robin Williams ile Matt Damon'u bir araya getiren film, çözülmesi oldukça zor olan bir matematik sorusunu kısa sürede çözmeyi başaran temizlik görevlisi bir gencin hikayesine tanık olabileceğiniz bir serüvendir.

Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)

Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)

1989 yılında yapılmasına rağmen, günümüzde hâlâ popülerliğini yitirmeyen Ölü Ozanlar Derneği, muhafazakar ve Ortodoks kurallarına göre yönetilen Welton Akademisi'ne atanan yeni İngilizce öğretmeniyle okulun değişen düzeni konu alır. Robin Williams'ın başrolünü üstlendiği film, çocuklarınızın keyifli saatler geçirmesi için ideal bir seçim olabilir.

İki Dil Bir Bavul

İki Dil Bir Bavul

Türk sinemasının önemli filmlerinden biri olan, 2008 yapımı İki Dil Bir Bavul, bir köye atanan sınıf öğretmeninin hikayesini konu alır. Sınıftaki çocuklar Türkçe bilmediği gibi, öğretmen de Kürtçe bilmemektedir. Ancak öğretmen, tüm bu zorlukların üstesinden gelmek için mücadele edecektir.

Pi’nin Yaşamı (Life Of Pi)

Pi’nin Yaşamı (Life Of Pi)

Çocuğunuzla birlikte hem eğlenceli hem de macera dolu bir film izlemek isterseniz, Pi'nin Yaşamı doğru bir seçim olabilir. Bir gemi kazasından sağ kurtulan Richard Parker'ın 227 gün boyunca okyanusun ortasındaki yaşam mücadelesini konu alan film, Yann Martel'in aynı adlı romanından beyazperdeye aktarılmıştır.

Her Çocuk Özeldir - Yerdeki Yıldızlar (Taare Zameen Par)

Her Çocuk Özeldir - Yerdeki Yıldızlar (Taare Zameen Par)

Hindistan yapımı bu film, algı problemi yaşadığı için çok güçlü bir hayal dünyasına sahip olan 8 yaşında bir çocuğun resim öğretmeni ile olan ilişkisini anlatır. Disleksi hastalığını bir çocuğun gözünden aktaran film, 2007 yılında gösterime girmiştir.

3 Aptal (Three Idiots)

3 Aptal (Three Idiots)

Listemizdeki bir başka Hindistan yapımı film de, 3 Aptal. Üç üniversite öğrencisi üzerinden eğitim sistemi eleştirisinin yapıldığı film, hem güldüren hem de düşündüren sahnelere sahip. Bu filmi izlerken bol kahkahalı bir gece geçirebilirsiniz.

Özgürlük Yazarları (Freedom Writers)

Özgürlük Yazarları (Freedom Writers)

2007 yapımı filmde idealist bir öğretmenin, okula sadece orada bulunmak zorunda kaldıkları için gelen, bambaşka dünyaları ve sorunları olan bir grup öğrenci ile iletişim çabası konu edilir. Özgürlük Yazarları, Erin Gruwell isimli öğretmenin gerçek hikayesinden beyazperdeye aktarılır.

Ortaokul Öğrencileri için Diğer Film Önerileri

• Mucize (Wonder)
• Hababam Sınıfı serisi
• Küçük Ağacın Eğitimi (The Education of Little Tree)
• Öğretmenim Bay Kim (My Teacher, Mr Kim)
• Ron Clark'ın Hikayesi (The Ron Clark Story)
• Geleceğe Dönüş serisi (Back to the Future)
• Bella & Sebastian
• Oyuncak Hikayesi (Toy Story)
• E.T.
• Harry Potter serisi

Ortaokul için film önerileri listesine siz de yeni filmler ekleyerek, çocuklarınızla keyifli zaman geçirebilirsiniz. Patlamış mısırlarınız da hazırsa, şimdiden iyi seyirler dileriz.

Benzer İçerikler