Okul Öncesi Mutfak Etkinliklerinin Faydaları

Okul Öncesi Mutfak Etkinliklerinin Faydaları

  • 18.05.2024

Okul öncesi eğitimin önemini kavrayan tüm ebeveynler gibi sizler de çocuğunuzun okul eğitiminden önce en verimli şekilde gelişimini sağlayabilme metotlarını araştırıyor ve uyguluyor olabilirsiniz. Peki, çocuklara okul öncesi mutfak etkinliği yaptırarak, gelişimlerine pek çok yönden katkı sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Çocukların küçük yaşta gelişimine en çok katkı sağlayan etkinliklerden biri olan okul öncesi mutfak etkinliği çalışmalarının, ne gibi katkılar sağlayacağı ve bu çalışmaların neleri kapsadığı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, gelin detaylara bir göz atalım.

Okul Öncesi Mutfak Etkinlikleri Nedir?

Okul öncesi mutfak etkinlikleri hem evlerinizde çocuklarınızla birlikte eğlenceli vakit geçirebileceğiniz, hem de anasınıflarında okul öncesi öğretmenleri tarafından çocuklara gruplar halinde yaptırılarak çeşitli kazanımların hedeflendiği eğitici çalışmalardır. Anasınıfı mutfak etkinlikleri kapsamında okul öncesi öğretmeni, etkinliği uygulamadan önce çocukların bu etkinlikten elde edecekleri kazanımları, kavramları ve  öğrenim sürecini planlar. Anasınıflarında uygulanan bazı okul öncesi mutfak etkinliği uygulamalarından sonra öğretmen, haber mektuplarıyla ailelerden çocuklarla evde bu etkinlikte kazanılan kavramlarla ilgili sohbet edilmesini veya evde benzer etkinliklerin yapılmasını isteyerek etkinliklere aile katılımını da sağlayabilir.

Çocukların Çok Yönlü Gelişimini Destekler

Çocukların Çok Yönlü Gelişimini Destekler

Çocuk gelişimi uzmanları tarafından, çocukların gelişimlerinin çok yönlü olarak desteklenmesi önerilir. Okul öncesi mutfak etkinlikleri, çocukların hem sosyal gelişimi hem de beyin ve ince motor becerilerinin gelişimi üzerinde çok yönlü destek sağlayan etkinliklerdir. Çocukların ebeveynleriyle veya öğretmenleriyle birlikte ne yemek yapacaklarına karar vermeleri planlama ve problem çözme becerisini, malzemeleri belli bir sıra ve ölçüyle kullanmaları dikkat becerisi ve matematik algısını, kendi tarifini hazırlama, süsleme, servis etme ve sofra hazırlama ise estetik düşünme ve yaratıcılık gibi becerilerini geliştirir.

Fen Eğitimine Katkı Sağlar

Çocuklar için mutfak çalışmaları planlamak, çocuklarınıza fen ile ilgili çeşitli kavramları öğretebilmenizi sağlar. Malzemeleri ölçme, karıştırma, yiyeceklerin yapılarını gözlemleme, besinlerde oluşan renk değişimleri, çeşitli koku ve tatları duyumsama gibi eylemleri gerçekleştirmelerini sağladığınızda çocuklar fen ile ilgili pek çok kavramı kazanmış olurlar. Ek olarak, çocuklara malzeme seçimi, boyut ve renk ayrımı yaptırmak görsel algı ve görsel dikkat becerilerini geliştirir. Aynı zamanda mutfak etkinlikleri sayesinde çocukların besinlerle ilgilenmesini sağlayarak, koku ve tatları ayırt etme yeteneklerinin gelişimini destekleyebilirsiniz.

Montessori Eğitim Modeline Uygundur

Montessori Eğitim Modeline Uygundur

Çocuk eğitiminde en çok tercih edilen eğitim metotlarından olan Montessori eğitim modelinde günlük yaşam becerileri içerisinde yer alan okul öncesi mutfak etkinlikleri, çocukların ince motor becerileri ve el-göz koordinasyonlarını geliştirmeyi, kavram öğretimi sağlamayı, çocuklara gerçek bir yaşam becerisi ve paylaşma kavramını kazandırmayı amaçlayan planlamalardan biridir.Bunun yanında anasınıfı mutfak etkinlikleri çocukların bir arada çalışarak iş birliği ve ekip çalışmasını öğrenmelerine ve sosyalleşmelerine katkı sağlar.

Okul Öncesi Mutfak Etkinlikleri Neler Olabilir?Çocuklarınızla keyifle uygulayabileceğiniz mutfak etkinliklerinin neler olabileceğini düşünüyorsdanız aşağıdaki örnek etkinliklerden faydalanabilirsiniz.

Örnek 1: Sağlıklı Pizza Etkinliği
Öncelikle çocuklarla besinler hakkında ve pizza içerisinde hangi besinlerin yer aldığına, pizza sevip sevmediklerine dair sohbet edin. Çocukların, önceden hazırladığınız pizza hamuruna, domates, peynir, zeytin, biber gibi sağlıklı besinleri öğrenerek yerleştirmeleri için yönlendirmede bulunun. Etkinlik sonunda pişen pizzanın hep birlikte yenmesini sağlayın. Etkinlik sayesinde çocuklara gördükleri ve dinlediklerinin anlamlarını, besinlerin isimlerini kavramlarını, sözel talimatları işitip anlama ve gerçekleştirme becerilerini geliştirmelerini, soru sorma ve cevap verme çalışmaları yapmalarını, yorum yapma becerisi kazanmalarını sağlayabilirsiniz.

Örnek 2 : Atıştırmalık Kurabiye Etkinliği
Anasınıfı mutfak etkinlikleri içerisinde tercih edilebilecek bu uygulamayı sadeleştirerek evde de uygulayabilirsiniz. Sandalyelerin üzerine, ön yüzlerinde yumurta, un, tereyağı ve süt görselleri bulunan kartları ters şekilde koyun. Çocuklar ters olan kartları çevirdiğinde, onlara soracağınız soruları yanıtlayarak görselleri tanımlamalarını isteyin. "Sizce bu malzemelerle neler yapacağız?" sorusuna, çocukların kurabiye yanıtını vermelerini sağladıktan sonra, mutfak alanına geçerek hep birlikte malzemeleri inceleyin.Burada çocukları iş birliğine yöneltecek olan "Kurabiyeyi iş birliğiyle yaparsak daha çabuk mu biter" gibi sorular sorun.Sonrasında çocukların, kullanım sırasına göre dizilmiş malzemeleri tek tek karıştırma kabına ekleyerek hamur elde etmeleri ve şekil vermelerini sağlayın. Kurabiyelerin pişmesini beklerken çocuklarla iş birliği kavramı hakkında sohbet edin. Piştikten sonra çocukları, kurabiyeleri birbirlerine ikram etmeleri konusunda yönlendirin. Bu etkinlikle çocuklara iş birliği, paylaşma gibi kavramların ve davranışların kazandırılmasını, malzemelerin öğrenilmesi ve ince motor becerilerine katkı yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuklara mutfak etkinlikleri yapabilecekleri öğretim kurumlarına yönlendirerek veya ev içerisinde örnek etkinlikleri uygulayabileceğiniz uygun ortamlar sağlayarak eğitim ve gelişimlerine katkıda bulunabilirsiniz.

Benzer İçerikler