Mutlaka İzlemeniz Gereken Eğitim ile İlgili Filmler

Mutlaka İzlemeniz Gereken Eğitim ile İlgili Filmler

  • 19.07.2024

Sınıf içinde yapılan geleneksel öğretimin çoğu zaman tek başına her öğrenciyi motive ettiğini söylemek zordur. Çocukların ve gençlerin eğlenceli vakit geçirmekten hoşlandığı göz önüne alındığında, eğitici filmler, öğrencileri motive etmek veya onlara farklı bir bakış açısı kazandırmak için kullanılabilecek etkili araçlara dönüşebilir. Projektörlü ve ekranlı akıllı sınıfların bulunduğu birçok okulda kolaylıkla düzenlenebilecek sinema günleri için seçilen eğitici filmler, öğrencilere ilham kaynağı olabilir. Eğitimle ilgili olarak okulda izlenen filmler, genellikle fark yaratan öğretmenler ve eğitime erişim imkânı konularını kapsar. Eğitim ile ilgili filmler, öğrencilerin sıkı çalışmanın ve eğitimin değerini fark etmelerini sağlayabilir.

Siz de eğitimle ilgili mutlaka izlenmesi gereken filmlerin neler olduğunu merak ediyorsanız önerilerimizi yazımızın devamında sizler için sıraladık.

Tüm Zamanların En İyi Okul Filmleri

En iyi okul filmleri genellikle öğrencileri üzerinde fark yaratan öğretmenleri konu alan filmlerdir. Özellikle kısıtlı imkanlara sahip okullar söz konusu olduğunda, gelecek nesillere ilham verenler öğretmenlerdir. Lisede izlenebilecek filmler arasında en çok dikkati çekenler ise, sıklıkla, devlet okullarındaki asi ve imkanları kısıtlı gençlerle, onların zorlu sosyo-ekonomik koşullara sahip aile arka planını konu alır. Eğitim ile ilgili filmlerin ortak noktalarından biri, çocuklara ayak uydurabilen ve eğitimde alışılmışın dışında yöntemler kullanan öğretmenlerdir. Eğitim sistemi içindeki müdür, okul kurulları ve diğer öğretmenler gibi unsurların aksine, eğitim filmlerinde öne çıkarılan öğretmen temsilleri, kendini mesleğine adamış, şefkatli karakterlerdir. Ayrıca, ilgilerinin merkezini müfredatta yer alan konuların öğretilmesinin yanı sıra, tüm öğrencilerin refahı oluşturur.

Öğrencilere İzletilebilecek Eğitim Filmleri

Eğitimin dünyayı değiştirebileceği inancını yansıtan öğretici filmler, oldukça yüksek izlenme oranlarıyla popülaritesini yıllardır korur. İlham verici eğitici filmler, eğitim sisteminde gözden kaçan hikayeleri anlatmak ve tabu olarak görülen sorunları dile getirmek için güçlü bir araç haline gelir. Sınıfınız için izleme listenizde olması gereken en iyi öğrenci filmlerine göz atabilirsiniz. İşte öğrencileriniz için tüm zamanların en ilham verici eğitim filmleri listesi!

Can Dostum (1997)

Can Dostum (1997)

1998'de En İyi Senaryo Oscar'ını kazanan Can Dostum, Ben Affleck ve Matt Damon ikilisinin yazdığı eğitici ve etkileyici filmlerden biridir. Karmaşık sayısal problemleri çözmede oldukça başarılı olan matematik dehası Will yaşantısının getirdiği karmaşık hayat denklemiyle mücadele etmede ise güçlükler yaşar. Kendiyle yüzleşmesi ve hayatın ne olup ne olmadığını anlamada yardım alması için rehber öğretmen Sean Maguire'a gönderilir. Aralarında yaptıkları bir anlaşma giderek çok özel bir dostluğa dönüşür.

Hababam Rock (2003)

Hababam Rock (2003)

Oldukça komik aynı zamanda ilham verici ve eğitici filmlerden biri olan Hababam Rock, özellikle müziği algılama şeklini etkileyen, ekip çalışması, azim ve sebatı öğreten başarılı bir müzikal filmdir. İlginç bir karaktere sahip tutkulu bir müzisyen olan Dewey Finn, Battle of the Bands yarışmasına katılacağı grubundan atılır. Evinin kirasını ödemek amacıyla ev arkadaşını taklit ederek onun yerine bir okulda vekil öğretmenlik pozisyonunda göreve başlar. Okul orkestrasındaki öğrencileri eğiterek bir rock grubu kurup müzik yarışmasına katılmaya karar verir.

Zafer Benim (2006)

Zafer Benim (2006)

Zafer Benim, New York'ta bir devlet okulunda öğretmenlik yapmak için memleketinden ayrılan genç bir öğretmenin ilham verici hikayesidir. Gerçek bir hikâyeye dayanan eğitim filmleri arasında yer alan anlatı, ünlü Amerikalı eğitimci Ron Clark'ın çabalarını anlatır. Ron Clark, interaktif öğretimi ve farklı öğrenme yöntemleriyle öğrencilere cesaret ve umut aşılayan idealist bir öğretmendir. Öğrencilerinin tutku duydukları çalışmalarını sürdürmelerine yardımcı olmanın yanı sıra, onları çok çeşitli yönlerden de destekler.  

Sınıf (2008)

Sınıf (2008)

Fransız yazar François Bégaudeau'nun 2006 tarihli romanından sinemaya uyarlanan eğitim ile ilgili film, 61. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülü alır. Fransız eğitim sistemini gerçekçi bir yaklaşımla eleştiren Sınıf, eğitim filmleri genelinde yansıtılan sisteme rağmen başarılı öğretmen anlayışını kırar. Filmin baş karakteri François Marin, Paris'in merkezindeki bir lisede farklı etnik kökenlere sahip öğrencilerden oluşan bir sınıfın Fransız dili ve edebiyatı öğretmenidir. Marin’in, eğitim dönemi boyunca karşılaştığı sorunlu öğrenciler, akran zorbalığı, sınıf arkadaşları arasındaki etnik gerilimler ve grup içindeki eğitsel engeller bir eğitimci olarak kararlılığını test eder.

Özgürlük Yazarları (2007)

Özgürlük Yazarları (2007)

Filmin hikayesi, Özgürlük Yazarlarının Günlüğü adlı kitaba dayanır. Risk altındaki çocuklardan oluşan sınıfına hoşgörüyü öğretmeye, uygulamaya adayan kararlı bir öğretmen Erin Gruwell'in öyküsünü anlatır. Erin, zaman içinde öğrencileriyle iletişim kurmayı başararak her birinin kendi farklı hayat hikayesini yazıp birbirleriyle paylaşmaları için onları teşvik eder. İdealist öğretmen ayrıca, öğrencilerini liseden sonra eğitim almaya devam etmeleri yönünde motive eder.

Sosyal Ağ (2010)

Sosyal Ağ (2010)

Filmin hikayesi, Özgürlük Yazarlarının Günlüğü adlı kitaba dayanır. Risk altındaki çocuklardan oluşan sınıfına hoşgörüyü öğretmeye, uygulamaya adayan kararlı bir öğretmen Erin Gruwell'in öyküsünü anlatır. Erin, zaman içinde öğrencileriyle iletişim kurmayı başararak her birinin kendi farklı hayat hikayesini yazıp birbirleriyle paylaşmaları için onları teşvik eder. İdealist öğretmen ayrıca, öğrencilerini liseden sonra eğitim almaya devam etmeleri yönünde motive eder.

3 Aptal (2009)

3 Aptal (2009)

Bu gişe rekorları kıran ve eleştirmenlerce beğenilen komedi-drama türündeki film, Rancho'nun kariyer ve gerçek hayatla ilgili derslerini içerir. Öğrencilere izletilebilecek filmler arasında tüm zamanların en iyilerinden biri sayılan film, Rancho, Raju ve Farhan adlı üç arkadaşın hikayesini ve üniversite günlerini anlatır. Okul notlarına bağlı kalmak yerine, izleyiciyi, içsel çağrısını izlemeye davet ederek gerçek dünyayı öğrenmeye götürür. Başarı ve rekabet yarışından son sınıf öğrencilerinin hırçınlığıyla mücadeleye kadar mühendislik öğrencilerinin hayatını anlatan 3 Aptal, öğrencileri sıra dışı düşünmeye teşvik eder.  

Her Şeyin Teorisi (2014)

Her Şeyin Teorisi (2014)

Her Şeyin Teorisi, dünyanın en ünlü kozmolog ve fizikçisi Stephen Hawking'in hikayesini anlatır. Parlak bir astrofizik öğrencisi olarak, şok edici bir şekilde motor nöron hastalığından muzdarip olduğunu öğrenir. Doktorlar onun sadece iki yıl daha yaşayacağı tahmininde bulunurken o, tıbbi hesaplamalara meydan okuyarak yetmiş altı yaşına kadar yaşamayı başarır. Bu dönemde Kozmoloji ve Fizik dünyasına yaptığı önemli katkılarla ün kazanır. Film, özellikle özel ihtiyaçları olanlar için ilham vericidir.

Ölü Ozanlar Derneği (1989)

Ölü Ozanlar Derneği (1989)

Ölü Ozanlar Derneği, gerçekçilik ve romantizm arasındaki savaşı inceleyen mükemmel bir eğitici filmdir. Özel bir erkek lisesinde öğrencilere öğretilen gelenek; gençlik karşıtı yönetim tarafından zorunlu kılınan katı şekilde organize edilmiş öğretileri içerir. Her yeni dönemin başlangıcında, yüzlerce ebeveyn çocuklarını iyi bir meslek edinmek üzere yetiştirilmeleri umuduyla Welton Akademi’ye teslim eder. Yine bir Welton mezunu olan vekil İngilizce öğretmeni, öğrencilerine şimdiye kadar görmedikleri bir dünyanın kapılarını açar.

Umudunu Kaybetme (2006)

Umudunu Kaybetme (2006)

İzlenmesi gereken otobiyografik dramalar ve eğitici filmlerden biri olan Umudunu Kaybetme, ünlü girişimci Chris Gardner'ın bir yıllık evsiz kalma mücadelesinin gerçek hikayesini anlatır. Filmin baş karakteri Gardner, kiralık dairesinden tahliye edilir ve karısı tarafından terk edilir. Bir yandan büyük bir şirkette tam zamanlı bir satıcı pozisyonu vaat eden ücretsiz stajını yaparken bir yandan küçük oğluna bakmak için mücadele eder. Film, dünyada başarılı olmak için gereken kararlılık ve azmin önemini vurgular.

Plastik Okyanus (2016)

Plastik Okyanus (2016)

Okulda izlenen filmler, gençlerde küresel farkındalığı artırmanın etkili yollarından biri de olabilir. Craig Leeson'un Plastik Okyanus'u, plastik kirliliğiyle ilgili en yeni ve şaşırtıcı eğitici belgesel filmlerden belgesellerden biridir. Esasında konusu nadir mavi balina avı olarak başlasa da, plastiğe aşırı bağımlılığın bir sonucu olarak deniz sağlığının incelenmesine dönüşür. Yolculuk, film yapımcısını dünyanın dört bir yanındaki yirmiden fazla farklı yere götürür. Su varlıklarımızın trajik durumunu tasvir etmenin yanı sıra, beraberinde gelen birçok sonucu da gözler önüne serer.

Forrest Gump (1994)

Forrest Gump (1994)

Winston Groom’un aynı adla yayımlanan romandan esinlenilerek çekilen film, birçok inanılmaz başarıya imza atan düşük IQ'lu bir kişinin ilham verici hikayesini anlatır. Cesaretinden dolayı Onur Madalyası kazanır, profesyonel bir Ping Pong oyuncusu olur, Elvis Presley'in ünlü dansına ilham verir ve karides satarak para kazanır. Altı Oscar ödüllü Forrest Gump, her öğrencinin izlemesi gereken gerçekten ilham verici bir hikayedir. Film, yeterli isteğe sahipseniz, hiçbir şeyin imkânsız olmadığına vurgu yapar.

Kahvaltı Kulübü (1985)

Kahvaltı Kulübü (1985)

Zamana direnen klasiklerinden biri olan Kahvaltı Kulübü, 1985 yılında John Hugges tarafından yazıp yönetilen Amerikan komedi dramasıdır. Popüler okul filmleri arasında adı sıklıkla geçen Kahvaltı Kulübü, öğrencilerin en beklenmedik şekillerde arkadaşlık kurabileceklerini gösterir. Her öğrencinin izlemesi gereken kült gençlik filmleri arasında yer alır. Filmde birbirini tanımayan ve farklı geçmişlere sahip beş öğrencinin hafta sonu cezası alarak birlikte geçirdikleri bir günü anlatır.

Çocukluk (2014)

Çocukluk (2014)

Richard Linklater'ın yazıp yönettiği filmin en benzersiz yanı, on iki yıllık bir süreçte çekilmesi ve bir çocuğun hayatını on iki yıllık bir zaman diliminde anlatmasıdır. MJ'in anne ve babasının boşandıktan sonra annesiyle birlikte yaşarken hayatında meydana gelen olaylar filmin ana bölümünü oluşturur. Çocukluk, ergenlik çağındaki çocuğun yaşamını tüm duygusal derinliğiyle vermenin yanı sıra, ebeveynliğin dokunaklı anlarını da gözler önüne serer. Ebeveynlerinin yaşamlarındaki olayları modern zaman bağlamında anlamaları için gençlere büyük bir fırsat sunar.

Bunlardan başka, farklı bir ebeveynlik eğitim ve aile macerası olan Kaptan Fantastik, Hindistan yapımı disleksik sekiz yaşında bir çocuğun hikayesini anlatan Yerdeki Yıldızlar filmi de ilginizi çekebilir. Ayrıca, Unutulmaz Titanlar ve Detachment gibi eğitim filmleri listelerinin popüler isimlerini de sınıf izleme listenize ekleyebilirsiniz.

Kaynaklar

www.imdb.com 

Benzer İçerikler