LGS'de Nasıl Başarılı Olunur? LGS Derece Yapma Tüyoları

LGS'de Nasıl Başarılı Olunur? LGS Derece Yapma Tüyoları

 • 27.07.2023

Birçok 8. sınıf öğrencisinin hazırlandığı ve heyecanla gününün yaklaşmasını beklediği LGS, başarı dolu bir akademik gelecek açısından kritik önem taşıyor. Bu önemli sınava hazırlık sürecini doğru değerlendirmek ve başarı elde etmek için dikkat edilmesi gereken kişisel ve çevresel bazı faktörler bulunuyor. Öğrencinin ihtiyacı olan motivasyon, istikrar ve beceriye sahip olması, hazırlık sürecindeki en önemli kişisel etkenleri oluşturuyor. Bunlara ek olarak; hedef belirlemek, bu hedefe yönelik çalışma planı oluşturmak, düzenli çalışmak ve anlayarak hızlı okuyabilmek çevresel faktörler olarak ön plana çıkıyor.

LGS’ye en iyi şekilde hazırlanmak için neler yapılabileceğini öğrenmek istiyorsanız bu konuda hem öğrenciler hem de velileri için hazırladığımız tüyolara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.  

LGS’de Başarı Kazanmanın Sırları

LGS’de derece yapmak isteyen öğrenciler için sınava hazırlık sürecinde dikkate alınması gereken bazı tüyolar mevcuttur. “Bir LGS hazırlık öğrencisi nasıl çalışmalı?” sorusu, bu sınava hazırlanan çoğu öğrencinin kafasını meşgul eder. Öğrenciler, bu süreçte ilk olarak kişisel eksiklerini belirleyerek bu eksikleri tamamlamaya yönelik kişisel bir çalışma planına sahip olmalıdır. Ardından konuları düzenli tekrar etmeli ve ihtiyacı olan motivasyonu elden bırakmamalıdır. Uzun paragraf sorularını anlayarak hızlı okuyabilmek için düzenli okuma alışkanlığı kazanmalıdır. Hazırlık süreci boyunca düzenli olarak deneme sınavlarına katılmak da bu sürecin en önemli aşamalarından biridir. Zorlandığınız konularda gerekli profesyonel desteği almak ve hedef belirlemek, başarının anahtarını elde etmenizi oldukça kolaylaştırır.

LGS (Liselere Geçiş Sistemi) Nedir?

LGS (Liselere Geçiş Sistemi) Nedir?

Liselere Geçiş Sistemi adı verilen sınavın kısaltması, LGS olarak adlandırılır. LGS, 8. sınıftaki öğrencilerin hayallerindeki liseyi kazanmak için girdikleri bir sınavdır.  LGS aynı gün içinde ve iki oturum şeklinde gerçekleştirilir. 50 sözel ve 40 sayısal soru olmak üzere toplamda 90 sorudan oluşur. 50 soruluk sözel alan için ayrılan süre, 75 dakikadır. 40 soruluk sayısal alan için ise süre, 80 dakikadır. 

LGS’de beceri esas alınarak hazırlanan sorular, öğrencilerin mantık ve akıl yürütme yeteneklerini ölçmeyi amaçlar. Sınav sonucunda öğrenciler, aldıkları puanlara göre sıralamaya girerler ve puanlarının yettiği liselerden istediklerini tercih etmeye hak kazanırlar. 

Bu uzun ve zorlu süreçte öğrenciler kadar velilere de düşen önemli görevler vardır. Öğrencinin ihtiyacı olan destek ve motivasyonun veliler tarafından doğru şekilde sağlanması, sürecin başarıyla sonuçlanması açısından oldukça önemlidir. Bu noktada LGS’ye hazırlanan öğrencilerin velileri ilk olarak çocuklarının bu kısıtlı süreci en verimli şekilde değerlendirmelerine destek olabilirler. Bunu yaparken çevrim içi hizmet veren LGS’ye hazırlık çözümü Vitamin LGS’den yardım alabilirler. Yapay zekâ desteğiyle öğrencinin çözdüğü sorulara göre eksiklerini belirleyen Vitamin LGS, öğrenciye bu eksikleri tamamlaması için kişisel bir çalışma planı hazırlar. Böylelikle sınava hazırlık sürecini verimli değerlendirmelerine destek olur.

LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyız?

“LGS için yapılması gerekenler nedir?” hazırlık aşamasındaki öğrencilerin ve velilerinin eğitim koçlarına yönelttiği en önemli sorulardan biridir. Sınava nasıl çalışması ve çalışmaya nereden başlaması gerektiğini bilmeyen öğrenciler zorluk çekebilmektedir. Bu noktada öğrencilerin ve velilerinin gözden kaçırmaması gereken şey; LGS’de derece yapan öğrencilerin sırlarının olağanüstü çalışma yeteneklerine sahip olmadıklarıdır. Bu sınavda başarılı olmanın en önemli kriteri disiplinli ve düzenli bir çalışma planına sadık kalmaktır. Bu süreçte size destek ve motivasyon sağlayacak, çalışmalarınızı daha planlı ve düzenli hale getirecek bazı adımlar şu şekildedir: 

 

 • Düzenli ve planlı bir ders çalışma programı oluşturun. 
 • Çalışma alanınızı her daim düzenli tutmaya özen gösterin.
 • Çalışırken konuyu özetleyip, sonrasında konuyu pekiştirmek için sorular çözün.
 • Ezbere değil, anlamaya ve mantık yürütmeye yönelik hedefler belirleyin.
 • Farklı kaynaklardan yararlanın.
 • Anlayarak hızlı okuma becerinizi geliştirmek için pratik yapın. Bunun için Hızlıgo ile günde yalnızca 20 dakika pratik yaparak okuma hızınızı kısa sürede 2 katına çıkarabilirsiniz. Bu da sınavda uzun paragraf sorularına ayıracağınız süreyi yarıya indirerek soru çözmeye ayıracağınız süreyi artıracağınız anlamına gelir. 

 

Bu yukarıda sayılanlar dışında belki de en önemli adım, sahip olduğunuz kısıtlı zamanı en doğru şekilde değerlendirmektir. Hangi gün, hangi derslerin çalışılacağı, çalışmadan sonra ne kadar soru çözüleceği, eksik olunan yerlerin doğru tespit edilerek tamamlanması, zamanı verimli değerlendirmek açısından oldukça önemlidir. Yeni nesil kaynaklardan yararlanarak öğrenmeyi kolaylaştırabilir, ulaşabildiğiniz her kaynaktan çalışarak mevcut konular hakkında farklı yorumları keşfedebilirsiniz. Bu, akılda kalıcılığı artırdığı gibi okuduğunu anlama ve yorumlama açısından da önemli bir etkendir. LGS’ye hazırlık aşamaları, düzenli ve planlı çalışma planı yapıldığında çoğu öğrenci için oldukça kolay geçecek bir süreçtir.

LGS'de Nasıl Başarılı Olunur?

LGS'de Nasıl Başarılı Olunur?

LGS başarısını artırmak için öğrencinin dışarıdan aldığı destek kadar kendi iç motivasyonuyla istikrarlı ve düzenli çalışma düzeni oluşturması da önemlidir. Her öğrencinin bir konuyu anlama ve konudaki soruları çözebilme yeteneği ve yaklaşımı farklıdır. Bu nedenle öğrencinin kendi öğrenme yöntemine uygun kişisel bir çalışma düzeninin olması başarıya giden yoldaki farkı yaratacak unsurdur. Konuyu pekiştirdikten sonra, konuyla alakalı test çözmek de tamamlayıcıdır. Günlük, haftalık ve aylık olarak bu şekilde yapılan tekrarlar, zincirin halkalarını tamamlayarak ilerlemeye yardımcı olur ve doğru yönlü, kalıcı öğrenmeyi sağlar.

Hazırlık sürecinde bir öğrencinin tüm gün ders çalışması sağlığı açısından doğru değildir. Planlı ve zamanında çalışma, öğrencilerin diğer sosyal aktivitelere de zaman ayırmasına olanak sağlar. Bu uzun süreçte arkadaşları ve ailesiyle vakit geçirmesi de gerekir. 

Peki LGS hazırlık sürecinde motivasyon nasıl sağlanır? İnsan zihni, daha önce bilmediği ya da zorlandığı bir şey ile karşı karşıya kaldığında pes etme yoluna gidebilir. Bu nedenle ders çalışma esnasında özellikle de temel derslerde kolaydan zora doğru ilerlemek anlamayı ve kavramayı kolaylaştırır. Böylece hem öğrencinin üzerindeki baskı ve stresi azalır, hem de çalışmak için ihtiyacı olan enerji ve motivasyonu kontrollü kullanabilir.

LGS Birincilerinin Sırrı Ne?

LGS Birincilerinin Sırrı Ne?

Her öğrenci, farklı çalışma yöntemi ve prensibine sahiptir. Başarı ancak istikrarlı bir şekilde çalışmayla gerçekleşir. Bu başarıyı elde eden öğrenciler, kendi öğrenme yöntemlerini keşfetmiş ve bu yoldan ilerleyerek çalışma planı oluşturmuş öğrencilerdir. 

Başarı elde etmiş LGS birincilerinden tavsiyeler her yıl sınav sonrasında birçok yerde yayınlanır. Geçmiş yıllarda derece yapmış öğrencilere göre ilk ve en önemli şey, hedef belirlenmesi ve bu hedef doğrultusunda çalışma yöntemleri geliştirilmesidir. Ayrıca, Türkçe dersinde özellikle paragraf konularına oldukça dikkat ettiklerini dile getirmişlerdir. Anlayarak hızlı okuma becerisine sahip olmak bu açıdan önem taşır. Hızlı okuma pratiği yapmak ve düzenli kitap okuma rutinleri oluşturmak bu yeteneği geliştirmeye yardımcı olacaktır. LGS’de başarılı olan öğrenciler, farklı kaynaklardan olabildiğince fazla soru çözmenin de başarılarına katkı sağladığını vurgularlar. Buna ek olarak deneme sınavı çözmenin de sınavın provasını yapmak olduğunu belirterek LGS hazırlık sürecinde bol bol deneme sınavına girmeyi tavsiye ederler. 

LGS’de Başarılı Olma Tüyoları

LGS’de başarılı olmak için benimsenmesi gereken bazı prensipler vardır. Daha önce derece yapmış ya da başarı elde etmiş her öğrenci, çalışma yöntemleriyle birlikte zamanı doğru kullanmanın önemini vurgular. Bu kısıtlı sürede tekrar tekrar aynı soruları çözmek zaman kaybıdır. Bu nedenle çok soru çözmek yerine nitelikli sorular çözmek daha önemlidir. Hangi dersle ilgili olursa olsun, farklı yorumlanmış zorlayıcı sorular çözmek, eksiklerin belirlenmesine ve bunların üzerine gidilmesine yardımcı olur. LGS’de başarılı olmak için tüyoları özetlemek gerekirse: 

 

 • Kişisel çalışma planı oluşturmadan önce eksiklerinizi belirleyin ve planı bu eksikleri tamamlamaya yönelik hazırlayın.
 • Konu çalışırken kolaydan zora doğru ilerleyin.
 • Hızlı okuma becerinizi geliştirmek için pratik yapın ve düzenli okuma alışkanlığı edinin.
 • Kısıtlı süreyi verimli değerlendirmek için istikrarlı çalışmaktan vazgeçmeyin. 
 • Başarabileceğinize inanarak hedef belirleyin.
 • Motive olmak için kısa vadeli hedefler de koyun.
 • LGS hazırlık sürecinde aile ve arkadaş desteği almayı ihmal etmeyin.
 • Çalışma planına düzenli molalar ekleyerek, zihninizi dinlendirmek için zaman ayırın.

 

LGS’de derece yapmış öğrencilerden derlenen bu başarılı olma tüyoları, herkesin uygulayabileceği türden ipuçlarıdır. İstikrarlı, disiplinli ve düzenli bir çalışmayla elde edilemeyecek başarı yoktur. En önemli adım, hedef belirleyerek yola çıkmaktır. Bunun yanında zamanını doğru yönetmeyi öğrenmek, planlı çalışmak, dikkatli ve hızlı okuma becerilerini geliştirmek de oldukça önemlidir. Tüm bu süreçte zaman zaman yorulabilir ve pes etmeyi düşünebilirsiniz. Zorlandığınız konularda profesyonel destek almaya ve eksiklerinizin farkına vararak bunları tamamlamaya özen gösterin. Unutmayın, bu önerilere uyduğunuzda başarı kendiliğinden gelecektir!

Benzer İçerikler