Kendini Geliştirmek İsteyenler için 9 İpucu

Kendini Geliştirmek İsteyenler için 9 İpucu

  • 25.10.2022

Kendinizi geliştirmek istiyorsunuz ancak nereden ve nasıl başlamak gerektiğini kestiremiyor musunuz? Öyleyse bu yazımız tam size göre. Kişisel gelişim yolculuğu hayat boyu devam eden, uzun ve zaman zaman rehberliğe ihtiyaç duyabileceğiniz bir süreçtir.  Bu yolculuk sırasında belirli alanlarda yapılacak ufak değişimler, büyük etki yaratarak hayatınızı anlamlandırabilir. Kişisel gelişim sağlamanız hayatın birçok alanında belirlediğiniz hedeflerinize ulaşmanızı daha kolay hale getirir.  Bunun yanı sıra işinizde daha fazla sorumluluk almanıza ve kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olabilir. Böylelikle profesyonel hedeflerinize ulaşma şansınız artarken aynı zamanda mesleki ortamın dışında da beceriler edinebilirsiniz. Peki kendini geliştirmenin yolları nelerdir? Kişisel gelişim yolculuğunda size yardımcı olacak ipuçlarının neler olduğuna gelin birlikte bakalım.

Kişisel Hedefler Belirleyin

Kişisel Hedefler Belirleyin

Kişisel gelişim için hedefler belirlerken gelişim alanınızı ve bu yolda yaptıklarınızın doğru olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Ayrıca kendinizi geliştirmeye yönelik çabalarınızın kişisel değerlerinizden veya kişiliğinizden uzaklaşmanıza neden olmamasını sağlamak isteyebilirsiniz. Hedeflerinizi başarılı bir şekilde belirlemenin stratejisi onları kişisel gelişim alanı olarak yeniden çerçevelemektir. Büyümek ve gelişmek için yeni beceriler geliştirmenize yardımcı olacak ulaşılabilir hedefler belirlemek önemlidir. Bu doğrultuda başarı için gerekli olan her adımı dahil etmenize yardımcı olacak hedefleri kullanabilirsiniz. Spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamana dayalı olmak üzere beş temel kriterden oluşan bu hedef çerçevesi, her bir öğesi dikkatle planlanmış, açık, uygulanabilir amaçlar için bir arada çalışır. Bu öğelerin kapsadığı hedef başlıklarını belirledikten sonra diğer kişisel gelişim basamaklarını uygulamak için gerekli motivasyonu elde etmeniz de mümkündür.

Motivasyonunuzu Keşfedin

Hedeflerinizi belirleme yolculuğunda bazı engellerle karşılaşabilir, iniş çıkışlar nedeniyle motivasyon kaybı yaşayabilirsiniz. Araştırmalar, özellikle başarısızlık korkusu söz konusu olduğunda kendinize karşı nazik olmanın size hem gerçek hem hayali korkularla yüzleşme gücü verdiğini göstermektedir. Bunun yanı sıra size rehberlik edecek ve hedeflerinizi hatırlatacak bir “öteki” ile iletişim kurmak da oyuna geri dönmenin bir yolu olarak sunulabilir. Arzuladığınız şeyin peşinden gitmek için zamanı değil enerjiyi en üst seviyeye çıkarmaya odaklanmak önemlidir. Zamandan tasarruf etmek için çoklu görevler yapmak enerjinizi tüketebilirken fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal enerjinizi korumaya odaklanmak hedeflerinize ulaşırken en büyük motivasyon kaynağınız haline gelebilir. Peki sizi geri çektiğini ve motivasyonunuzu zayıflattığını fark ettiğiniz eski alışkanlıklarınız var mı? Kalıcı bir motivasyon artışı için bu alışkanlıkları gözden geçirmenin tam sırası.

İlham Alın

İnsan olarak kişisel ve profesyonel yaşamlarımızı geliştirmek için her zaman fikre ve ilhama ihtiyaç duyuyoruz. Bu ihtiyacı ise ancak kendimizi tanıyarak karşılayabiliyoruz. Kişisel gelişim yolculuğunda olmak, inançlarınızın ve değerlerinizin ne olduğunu, neye tutkuyla bağlı olduğunuzu ve hayattan ne beklediğinizi görmenizi sağlar. İçsel güçlerin ve yeteneklerin keşfi de bu yolculukta ilham kaynaklarınızı ortaya çıkarmanın başlangıcını oluşturur. Başkalarından ilham almak mümkünken ilhamı kendi içinizde bulmak da aynı derecede önemlidir. Bu doğrultuda güçlü ve zayıf yönlerinizin farkına varmak hayatınız üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak fırsatı verir. Dünyayı daha iyi bir yer olacak şekilde değiştirmek için neler yapabileceğinizi bilmek, hedeflerinize ulaşmak için bir pusula görevi görebilir. Bu yolda ne kadar mesafe kat ettiğinizi ve çevrenizdekilerin hayatlarını nasıl etkilediğini gözlemlemek size benzersiz bir memnuniyet sunabilir. Yapacağınız değişikliğin ne olursa olsun başkaları tarafından tanık olunan sonuçlar doğurması, hedefinizin değerini artırırken ihtiyacınız olan ilhama ulaşmada en büyük yardımcınız haline gelir. 

Kendinize Süre Tanıyın

Amaçların gerçekleştirilmesindeki en önemli sorun aynı anda çok fazla hedef belirlemeye çalışmanız olabilir. Hobilerden dil öğrenimine, forma girmekten kariyer planlamasına kadar uzanan geniş bir yelpazeyi kapsayan hedef skalası başlangıç için atacağınız ilk adımı ertelemenize neden olabilir. Aynı anda birden fazla hedef için odaklanma ve enerjiyi korumak oldukça zordur. Her seferinde tek hedefe odaklanmak bir süre sonra beynin hedef sıralamasını otomatik pilotta gerçekleştirmesini sağlayabilir. Bunun yanı sıra belirlediğiniz hedefi gerçekleştirme hızı, o hedefi gerçekten isteyip istemediğinizle yakından ilişkilidir. Kendinize bu hedefe neden ulaşmak İstediğinizi ve bunu ne kadar istediğinizi sorabilirsiniz. Bu aşamayı erken tamamlamak, hedefin anlamlandırılabilir olması ve kısa sürede sonuca ulaşması için önemlidir. Hayatımızda okuldan işe, aileden sivil faaliyetlere kadar odaklanma gerektiren birçok alan bulunur. Kendinize süre tanırken diğer faaliyet alanlarınızı da hesaba katarak önceliklendirme yapmak, ihtiyacınız olan zamanı elde etmenize yardımcı olabilir. Kişisel hedeflerinizi karmaşık hale getirmemek önemlidir. Sizi büyük hedeflerinize götürecek alt hedeflere odaklanmak aşama kaydetmenize yardımcı olabilir.

Konfor Alanının Dışına Çıkın

Konfor Alanının Dışına Çıkın

Hepimizin bir konfor alanı, bir dizi alışkanlığı ve rahat ettiği pozisyonlar vardır. Konfor bölgeleri ne kadar büyük olursa olsun kişisel hedefleri gerçekleştirme doğrultusunda bunların dışına çıkmak gerekebilir. Bilinmeyene adım atmak, yeni beceriler öğrenmek, yeni insanlarla tanışmak, yeni ilgi alanları keşfetmek kendini keşfetmenin ve unutulmaz deneyimlere imza atmanın kilididir. Konfor alanından dışarı bir kez adım attığınızda gerçek hayatla karşılaşır, kişisel düşünce, duygu ve inançlarınızın ötesinde var olanlarla tanışırsınız. Gerçek hayat sadece kendinizi rahat hissettiğiniz zamanlar değil, tüm deneyimlerinizin bir toplamıdır. Elde edilen deneyimler, kendinize meydan okumanız ve kullanılmayan bilgi ve kaynaklardan oluşan kişisel arşivinize yeniden göz atmanız için bir başlangıç oluşturabilir. Sonuçlar ne olursa olsun risk almak kişisel gelişimin temel bir basamağıdır. Büyük resmi düşünmek yerine küçük değişiklikler yaparak ne istediğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu analiz edebilirsiniz. Bu küçük değişimlerin zamanla birikerek sizi hedefinize ulaştıran sonuçlar doğurması motive olmanızda büyük role sahiptir. 

Sabırlı Olun

Sabırlı olmak, hedeflerinize ulaşma yolculuğuna devam etme yeteneğine sahip olmada rehber niteliğindedir. Bu rehber tutarlı çalışma ve düşünmenin hayatınızda başarılı sonuçlar elde etmenize yardımcı olacağını anlamanızı sağlar. Sabır becerisi arkadaş, aile, okul ve hayatınızın kalanındaki alanlarında insanlarla güçlü ilişkiler kurmak için de önemlidir. Onlara karşı sabrınızı ifade etmek destekleyici ve motive edici rolünüzü öne çıkarır. Sabırlı olmak hayatınıza iç huzur katmanın ve hedeflerinize ulaşırken stresi en az düzeyde tutmanın bir yoludur. Düşük stres seviyesi kendinizi doğrudan kontrol etmenizi sağlar. Başarıya ulaşma yolunda kendinize hakim olmak sizi sonuca kolayca ulaştırabilir. Sabırlı olduğunuzda duygularınızı kontrollü şekilde yaşamak daha kolay hale gelir. Böylelikle belirli bir olaya nasıl tepki vereceğinizi seçmek için kendinize zaman tanımış olursunuz. Öz yönetimle yolunuza çıkan her engelle kolaylıkla baş edebilir, ilerlemenizi önleyen durumlarda mantıklı çözümlerle yolunuza devam edebilirsiniz.

Spor Yapın

Spor Yapın

Farklı spor dalları farklı beceriler gerektirse de tüm sporcular arasında bulunan bir benzerlik hepsinin hedeflerinin olmasıdır. Kişisel gelişim serüveni boyunca spor yapmak hem fiziksel hem zihinsel gelişim basamaklarını tamamlamanıza yardımcı olur. Kısa vadeli hedefler daha kısa sürede tamamlanabilen ve genellikle zor olan hedeflerdir. Spor yaparken belirleyeceğiniz kısa vadeli hedefler belirli antremanlarınız için belirli bir vizyona sahip olmanızı sağlar. Düzenli yapıldığı takdirde spor rutininizi aksatmamanızı ve uzun vadeli hedeflere ulaşmada bir altyapıya sahip olmanızı sağlar. Kişisel hedeflerinizle eş değer olan bu hedef serüveni sizi başarılarınızı göz önünde bulundurarak harekete geçirmek üzere motive edebilir. Sıra uzun vadeli hedefleri başarmaya geldiğinde ulaşılabilir bir hedef belirlemek kısa vadelileri gerçekleştirmeye oranla daha kolay hale gelir. Hayalinizde kiloya ulaşmak kişisel gelişim hedeflerinizden biri olabilir. Bu doğrultuda antremanlar boyunca geliştirdiğiniz sonuç odaklı yaklaşım, eylemlerinizi davranışsal hedeflere dönüştürmekle sonuçlanabilir.

Hobi Edinin

Hobiler, bireyi geliştiren aktivitelerdir. Yeni bir hobi edinmenin en iyi yollarından biri hayatınızda denemediğiniz şeyleri öğrenmeye başlamaktır. Hobiler, boş zamanlarımızı ve planlanmamış vakitlerinizi daha verimli şekilde yönetmenize yardımcı olur. Tutku duyduğunuz bir alanda kişisel gelişiminizi ilerletmek kendinize duyduğunuz güveni artırabilir. İlgi alanınız haline gelen bu hobi size bir amaç duygusu veriyorsa yeni şeyler öğrenmeye daha kolay adapte olma ihtimaliniz artabilir. Zihinsel olarak sürekli üretken kalmanızı sağlayan bu hobiler aynı zamanda vücutta stresi azaltmaya yardımcı olan kimyasal değişiklikler yaratır. Hobi edinmek sizden farklı düşünen insanlarla bir araya gelmenizi, yaratıcılğınızı güçlendirmenizi sağlar. 

Daima Öğrenmeye Devam Edin

Daima Öğrenmeye Devam Edin

Sürekli değişimin ve gelişimin olduğu dünyada teknolojiden eğitime birçok alanda yenilikler gözlemlemek mümkündür. Kişisel hedeflere ulaşmada öğrenmeye devam etmek bu yenilikleri yakalamanın ve kendi yolunuz için kullanmanın bir yoludur. Kendi gelişiminize yatırım yapmak, beceri ve bilginizi zenginleştirmek kariyerinizde ilerlerken size yardımcı olur. Kariyeriniz boyunca sizi ileriye götürecek ek beceriler elde ettiğinizde zorluklara ve fırsatlara karşı daha hazır hale gelmeniz olasıdır. Öğrendikçe görüşleriniz ve tutumlarınız değişerek sorunları algılama ve çözme becerilerinizin gelişmesine katkıda bulunur. Kendinizi daha tatminkar ve emin hissetmek hedeflerinize ulaşırken motive kalmanızı mümkün kılar. Böylelikle kendiniz için olduğu kadar çevrenizdekiler için de ilham kaynağı olabilirsiniz.  

Kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu ipuçları hedeflerinizi belirlerken, kariyerinizde ilerlerken veya başarıya ulaşma yolunda planlarınızı gerçekleştirmeye yardımcı olabilir. Hedefler ne kadar zorlu olursa olsun kendinizi geliştirme yolunda atacağınız her bir adım bu süreçte güçlü bir altyapıya sahip temeller atmanıza yardımcı olur.

Benzer İçerikler