İstanbul'da Bulunan En Güzel Sahaflar

İstanbul'da Bulunan En Güzel Sahaflar

  • 19.07.2024

Eski kitapların kokusunu doya doya içine çekebileceğin sahaflar, ambiyansıyla insanı bambaşka bir dünyaya taşıyor. Sahaflarda aradığın ve nadir bulunan kitapları bulabilir, ilgi alanlarına yönelik eserleri okumanın yanı sıra, daha önce okumadığın kitaplar arasından da seçim yapabilirsin. Sen de sahafları dolaşmak ve kitap alışverişi yapmak istiyorsan, işte senin için derlediğimiz İstanbul sahaflar listesi.

İmge Sahaf

İmge Sahaf, kitap arayanların mutlaka uğradığı Kadıköy Akmarlar Pasajına çok yakın. Akmarlar Pasajından biraz daha yukarı çıkarak İmge Sahafa ulaşabilirsin. Burada sadece güncel kitapları değil nadir ve değerli birçok kitabı da bulabilirsin. Bu nadir eserler İmge Sahafın internet sitesine de sergileniyor. Hem de fiyatlarıyla birlikte.

Simurg Kitabevi ve Sahaf

1988 yılında açılan Simurg Kitabevi ve Sahaf, Beyoğlu’nda hizmet veriyor. Sahafı üç kardeş çalıştırıyor. Mehmet, İbrahim ve Coşkun Yılmaz kardeşler, sahaflarında 100 binin üzerinde kitabı meraklılarına sunuyor. Bu 100 bin kitap adeta özel bir koleksiyon. Koleksiyonda tarih, arkeoloji, edebiyat, sanat, müzik ve sosyoloji kitaplarını bulabilirsin.

Denizler Kitabevi ve Sahaf

Denizler Kitabevi ve Sahaf

1993 yılında Beyoğlu’nda kurulan Denizler Kitabevi, bir yandan yayıncılık yapıyor bir yandan da ziyaretçilerine sahaf olarak hizmet veriyor. Nadir kitaplar, antik eserler ve eski haritalar burada görebileceklerinden bazıları.

Sahaf Turkuaz

Beyoğlu’nda bulunan Sahaf Turkuaz, Emin Nedret İşli ve Püzant Akbaş tarafından 2001 yılında açılmış. Sahafta Türkçe dışında, Osmanlıca, Ermenice, Rumca, İbranice gibi birçok dilde eser yer alıyor.

Barış Sahaf

Tarihi 1966 yılına kadar giden Barış Sahaf, Kadıköy Moda’da bulunuyor. Bir zamanlar Beyazıt’ta bulunan Sahaflar Çarşı’nda sahaflık yapan Halil Bingöl, sahafı Barış Bingöl’e devrettiğinde, eserler Moda’ya taşınmış. Burada da diğer sahaflarda olduğu gibi birçok dilde yazılmış kıymetli eserleri bulabilirsin. Nadir eserler, eski evraklar, eski fotoğraflar da Barış Sahaf’ta bulabileceklerin arasında yer alıyor.

Kuzguncuk Sahaf

Kuzguncuk Sahaf

Üsküdar’a bağlı Kuzguncuk semtinde bulunan sahafta hem eski hem de yeni kitapları bulabilirsin. Keyifli zaman geçirebileceğin Kuzguncuk Sahaf’ta antika eşyalar, eski plaklar da yer alıyor.

Gezegen Sahaf

2007 yılında kurulan Gezegen Sahaf Beyoğlu’nda yer alıyor. Sahafta Türkçe dışında Osmanlıca, İngilizce, Almanca gibi birçok dilde yazılmış eser bulmak mümkün. Ayrıca birçok nadir eser de raflarda seni bekliyor. 

Arşiv Sahaf

İstanbul’un en popüler semtlerinden biri olan Ortaköy, Arşiv Sahafa da ev sahipliği yapıyor. Sahaf Naim Bey, bu iş için keyifle 30 yılını vermiş ve sahaflığa tutkuyla bağlı. Arşiv Sahaf’ta her dilde yazılmış sayısız kitap seni bekliyor. Aradığın kitabı bulamadığında çıkmadan önce Naim Bey’e sormayı ihmal etme. Sahafta gördüklerin dışında yaklaşık 100.000 kitaba daha buradan ulaşabilirsin.

Narteks Sahaf

Kitap sohbetleri yapmaktan hoşlanıyorsan Narteks Sahaf tam sana göre. Beyoğlu Aslıhan Pasajında yer alan ve bir emekli öğretmen olan Sıtkı Bey tarafından kurulan Narteks Sahafta aradığın birçok eseri kolaylıkla bulabilirsin.

İstanbul’daki sahaflar bu kadar değil tabii ki. Pendik Sahaf Kitabevi, Sahaf Beykoz, Nigâr Sahaf, Çatı Sahaf, Cihannüma Sahaf, Librairie de Pera, Sahaf Dil-Tarih, Sahaf Nazım Hikmet, Balat Sahaf gibi seçenekleri değerlendirerek sen de kitap okuma tutkunu en yoğun şekilde yaşayabilir ve aradığın eserleri rahatlıkla bulabilirsin.

Benzer İçerikler