Çocukların Öz Bakım Becerileriyle İlgili Oyun ve Etkinlikler

Çocukların Öz Bakım Becerileriyle İlgili Oyun ve Etkinlikler

  • 15.06.2024

Çocukların büyüdüklerinde kendilerine yeten bireyler olabilmeleri için küçük yaşlardan itibaren öz bakım becerileri edinmeleri gerekir. El yüz yıkama, diş fırçalama, giyinip soyunma gibi temel kişisel bakım becerileri, çocukların gelişiminde önemli bir yer tutar. Küçük yaş grubunda olan çocuklarınızla öz bakım becerileri etkinlikleri yaparak bu gelişimi destekleyebilirsiniz. Her çocuğun gelişimi farklıdır. Bu nedenle çocuğunuzun yaşına ve gelişimine uygun olarak kendi işlerini kendisi yapabilmesi için onu cesaretlendirmenizde fayda olabilir.  

Çocuğunuzun öz bakım becerisini geliştirmek için neler yapabileceğinizin detaylarını yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Öz Bakım Becerisi Çocuklar için Neden Önemli?

Öz Bakım Becerisi Çocuklar için Neden Önemli?

Çocukların küçük yaşlardan itibaren kendi işini yapması öz güven duygusunu pekiştirir. Kendi öz bakımını yapabilen çocuklar, sosyal ortamlarda daha aktif olur. Zihinsel, bedensel ve psikolojik açıdan öz bakım becerilerinin kazanılması oldukça önemlidir. Çocuğunuzun kendi başına giyinebilmesi, yemek yemesi, elini yüzünü yıkaması, dişlerini fırçalaması öz güven duygusunun gelişimi için faydalı olur. Temel bakımlarını kendi tamamlayan çocukların sorumluluk duygusu daha fazla gelişebilir. Çocuğunuzun yetişkin bir birey olduğunda kendi ayakları üzerinde durması için küçük yaşlardan itibaren kendine yetebilmesi gerekir.

Öz Bakım Becerileriyle İlgili Oyunlar

Çocuklar, ebeveynlerinin davranışlarını sürekli izler. Bu nedenle öz bakım becerileri kazandırmak için çocuğunuzla bazı oyunlar oynayabilir, ona örnek olabilirsiniz. Yemek yemeyi öğretmek için karşılıklı masaya oturabilir, birlikte yemek yiyebilirsiniz. Dökülen yemekleri toplaması gerektiğini söylerken aynı uygulamayı kendiniz de yapmalısınız. Şimdi döktüğüm yemek kırıntılarını topluyorum gibi cümleler, eylemin önemini vurgular.

Aynısını yap oyunu, temizlik şarkıları, kişisel bakımın önemini anlatan masallar gibi etkinliklerle çocuklarınıza öz bakım becerilerini öğretebilirsiniz. İlk zamanlarda birlikte diş fırçalamak, giyinmesine yardım etmek, ayakkabıları karşılıklı giymek süreci kolaylaştırabilir. Ebeveyn olarak sabırlı ve tutarlı olmanız gerekir. Çocuğun giyinmek istemediği durumlarda, zamanın kısıtlı olduğu anlarda, öz bakım becerilerini onun yerine siz yaparsanız, bu yanlış bir davranış olur.

Öz Bakım Becerilerini Kendi Yapmayan Çocuklarda Hangi Durumlar Gözlemlenir?

Öz Bakım Becerilerini Kendi Yapmayan Çocuklarda Hangi Durumlar Gözlemlenir?

• Bazı anne ve babalar, çocuklarının hayatını gereğinden fazla kolaylaştırır. Onun yerine yemek yedirir, giydirir, ödevlerini takip eder, sorumluluklarını sürekli hatırlatır. Çocukların hiçbir çaba göstermesi gerekmez. Bu durumlarda çocuklar, kendini yetersiz ve beceriksiz hisseder. Başkasının yardımı olmadan giyinemez, yemek yiyemez, temizlenemez. 
• Ebeveynlerine bağımlı hale gelen çocuklar, sosyal ortamlarda zorluk yaşayabilir. Arkadaşlık ilişkilerinde sürekli birine bağlanmaya çalışabilir. Kendi başına sorumluluk almaktan, karar vermekten ve problem çözmekten korkabilir. 
• Yetişkin yaşamında sürekli birine bağımlı olmaya yönelebilir. Çocukların küçük yaşlarda yaptığı öz bakım becerileri ve ufak sorumluluklar onların başarı hissi yaşamasını sağlar. Bu his zamanla ben yeterliyim duygusuna dönüşür. Kendi başına daha rahat hareket edebilir.

Ebeveyn olarak çocuğunuza örnek olmalı, kendi işlerini yapması için ona cesaret vermeli, hata yapmasına müsade etmelisiniz. Siz de çocuğunuzu öz bakım becerilerini geliştirmesi için yönlendirebilir, sorumluluk duygusunu artırmasına yardımcı olabilirsiniz. Ev işlerinde ufak görevler vererek, başarma duygusunu hissetmesi için ona destek olabilmeniz mümkün.

Benzer İçerikler