Bullet Journal Nedir? Nasıl Yapılır?

Bullet Journal Nedir? Nasıl Yapılır?

  • 18.05.2024

Zaman yönetimi konusunda sorun yaşıyor musun? Yapman gereken pek çok iş var, ama nasıl bir planlama yapman gerektiği konusunda kafan karışık mı? Bu yoğunluk içinde zaman zaman yapman gereken işleri unuttuğun oluyor mu? Öyleyse sana ilgini çekecek bir önerimiz var.

Görsel ajanda ya da başka bir deyişle görsel günlük olarak da bilinen bullet journal hazırlamaya ne dersin? Görsel ajanda da neyin nesi dediğini duyar gibiyiz. Haydi öyleyse birlikte bu sorunun cevabını bulmaya çalışalım.

Bullet Journal Nedir?

Bullet Journal Nedir?

Bullet Journal, Amerika’da yaşayan bir tasarımcı olan Ryder Carroll tarafından ortaya atılmış bir yöntemdir. İngilizce iki kelimeden oluşan bu terim, her iki kelimenin de ilk iki harfi alınarak, kısaca “bujo” olarak da ifade edilebilir. Ancak Türkçeye çevirecek olursak, görsel ajanda ya da görsel günlük diyebiliriz.

İsminden de anlayabileceğin gibi, bullet journal bir nevi ajanda ya da günlüktür. Yani yapılacaklarının yazılı olduğu bir defter olarak düşünebilirsin. Ama işin içine “görsel” kavramı girdiği zaman, bu planlamaları görseller kullanarak kişiselleştirmen mümkün olur.

Aslında bullet journal metodu için sadece yapılacak listesi aklına gelmemeli. Görsel ajandanı istediğin gibi oluşturabilirsin. Örneğin, günlük tutabilirsin, yapılacaklar listesi ekleyebilirsin, izlediğin filmleri ya da okuduğun kitapları listeleyebilirsin, spor yaptığın günleri programlayabilirsin ve daha neler neler… İçerik konusunda tamamıyla özgürsün.

Tüm bu içerikleri istediğin görselleri kullanarak, resimler çizerek, renkli etiketler yapıştırarak, fotoğraflar ekleyerek ya da şiirler yazarak renklendirebilirsin.

Bullet Journal Metodu Ne İşe Yarar?

Bullet journal hazırlamak, sana geçmiş tarihte yaptıklarını gözden geçirebilmeni, şu anın programını organize etmeni ve gelecek tarihli programlarını planlamanı sağlar. Örneğin, önünde senin için çok önemli bir sınav olduğunu düşünelim. Bu sınava hazırlanırken günde ne kadar soru çözdüğünü ya da kaç saat ayırdığını bu metotla takip edebilir, bir çalışma programı hazırlayabilir ve gelişimini daha net bir şekilde görebilirsin. Üstelik bu yöntem sayesinde zamanını da kaliteli geçirmeni sağlayacak programlar oluşturabilirsin.

Bullet Journal Nasıl Yapılır?

Bullet Journal Nasıl Yapılır?

İnternet siteleri arasında kısa bir gezinti yapacak olursan, birbirinden renkli ve eğlenceli bullet journal fikirleriyle karşılaşabilirsin.

İlk olarak zevkine göre ister çizgili ister çizgisiz bir defter edinmen gerekiyor. Ancak noktalardan oluşan bir defter alman, defterini düzenlerken daha çok işine yarayacaktır. Piyasada özel olarak bullet journal defterleri de satılıyor. Bu defter genellikle noktalı olarak tasarlanıyor. İstersen onlardan da bir tane edinebilirsin.

Defterinde sayfa numaraları yoksa, ikinci adımda defterindeki sayfalara numara vermen gerekecek.

Şimdi sıra geldi, “İçindekiler” sayfasına. İçindekiler bölümü için bir sayfa ayırmalısın. Defterine her yeni sayfa eklediğinde İçindekiler sayfasını güncellemen gerektiğini hatırlatalım. Böylece ajandanın içinde aradığın bir konuyu rahatlıkla bulabilirsin.

Şimdi aylık bir planlama yapacağın sayfayı hazırlayabilirsin. Bunun için tasarımı tamamıyla sana kalmış olan bir düzenlemeyle, 12 parçaya böldüğün sayfanın üzerine ayları yazabilirsin.

Sonraki aşamada aylık programlar hazırlamaya başlayabilirsin. Her ay yapmayı planladıklarını özgür tasarımların eşliğinde düzenleyebilirsin.

Görsel ajandanda kendi tarzını oluşturmak için, renkli bantlar, kalemler ya da etkiletler kullanabilirsin. Resim konusunda yeteneğin var ise, çizim de yapabilirsin. Tüm bunlar görsel ajandanı, kişiselleştirecektir. Bullet Journal hazırlarken, tek sınırının hayal gücün olduğunu unutmamalısın.

Benzer İçerikler