Ara Tatil Ne Zaman? Sömestr Tatili Kaç Gün?

Ara Tatil Ne Zaman? Sömestr Tatili Kaç Gün?

  • 09.11.2022

Eğlenceli bir eğitim-öğretim döneminin ardından ara tatil zamanı yaklaştıkça tüm öğrencileri heyecan sarar. Ara dönem tatilleri hem öğrencilerin dinlenmesi hem de öğretmenlerin ve velilerin kısa süreli tatil yapması için önemli bir zaman dilimidir. Yoğun bir sınav döneminin ardından okul temposundan yorulanlar için kış mevsimi gelmeden kısa bir seyahat yaparak dinlenmek için ara tatil çok iyi bir fırsat. Peki Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan 2022-2023 eğitim öğretim yılı ara tatil tarihleri ne zaman? 

1. Dönem Ara Tatil Tarihleri

1. Dönem Ara Tatil Tarihleri

Üç aylık tatilin ardından Eylül ayında 2022-2023 eğitim-öğretim yılı başladı. Yaz tatilinin sona ermesiyle beraber 12 Eylül’de öğrenciler ders başı yaptı. Okul başlangıcı, kırtasiye hazırlıkları, forma eksikliklerinin tamamlanması derken ilk ders zilinin çalmasının üzerinden 2 ay geçti. Öğrenciler, okulun açılmasıyla beraber yoğun bir sınav dönemi, ders çalışma sürecine girdi. Kasım ayının gelmesiyle birlikte veliler ve birçok öğrenci “Okul ara tatili ne zaman?” sorusuna cevap aramaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2022-2023 eğitim-öğretim yılı ara tatil dönemleri belirlendi. 2022-2023 eğitim-öğretim yılının 1. dönemi ve 2. dönemi içerisinde 10 günlük tatil, ara dönemde ise sömestr tatilinin gerçekleştirilmesi planlandı. 2022-2023 eğitim öğretim yılının ilk ara tatili için Kasım ayı belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1.dönem ara tatil 14-18 Kasım 2022 tarihleri olarak duyuruldu. Öğrencilerin 11 Kasım Cuma günü ara tatile çıkması, 21 Kasım Pazartesi günü ders başı yapması planlandı. Kasım ara tatil için 9 günlük tatil süresi belirlendi.

2. Dönem Ara Tatili Ne Zaman?

2. Dönem Ara Tatili Ne Zaman?

2022-2023 eğitim öğretim yılının iki aylık kısmının tamamlanmasının ardından öğrenciler ve veliler, “2. dönem ara tatil ne zaman?”, “Ara tatil kaç gün?” sorularına cevap aramaya başladı. Ara tatil geçtiğimiz yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanmaya başladı. Bu zamandan beri 1. dönem ve 2. dönem içerisinde 9 günlük ara tatiller gerçekleştirilir. İlk dönem için Kasım ayı içerisinde, 2 dönem için Nisan ayında ara tatil tarihleri belirlenmiştir. 2022-2023 eğitim öğretim yılı için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan takvimde ara tatiller, sömestr tatili ve okulların kapanış tarihi duyuruldu. 2. Dönem ara tatili 2022-2023 eğitim öğretim yılı için 17-20 Nisan tarihleri planlandı. Öğrenciler 14 Nisan Cuma günü 2.ara tatile çıkıyor. 2. dönem ara tatili, 21 Nisan Ramazan Bayram tatili ile birleşerek 23 Nisan Pazar sona eriyor. 24 Nisan Pazartesi öğrencilerin ders başı yapması planlandı. 

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Sömestr Tatili Ne Zaman?

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Sömestr Tatili Ne Zaman?

2022-2023 eğitim öğretim yılı 1. dönem Kasım ayı, 2. dönem Nisan ayı içerisinde yapılacak ara tatiller haricinde Ocak-Şubat ayına denk gelen sömestr tatili tarihleri de MEB tarafından duyuruldu. Bu yıl eğitim-öğretim takvimine göre yarıyıl tatili için 23 Ocak-3 Şubat tarihleri belirlendi. 20 Ocak Cuma günü Sömestr tatiline çıkan öğrencilerin, 6 Şubat Pazartesi günü 2022-2023 yılı 2. ders dönemine başlaması planlandı. Kış tatili için öğrencilere 15 günlük tatil süresi verildi.

Okullar Ne Zaman Kapanıyor?

Bu yıl okullarda birçok öğrenci, 12 Eylül’de ders başı yaptı. 2022-2023 eğitim öğretim yılının ile öğrenciler için yoğun bir ders dönemi başladı. Ardından ara ve sömestr tatil tarihleri MEB tarafından duyuruldu. On aylık bir ders döneminden sonra okulun ne zaman kapanacağı merak konusu. “2023 yılı yaz tatili tarihi belli oldu mu?” sorusuna cevap olarak, okulların 16 Haziran Cuma günü kapanmasının beklendiği verilebilir. Öğrencilerin 17 Haziran Cumartesi günü 3 ay sürecek yaz tatiline başlaması planlandı.  2022-2023 yılı içerisinde 14-18 Kasım 2022 1. ara tatil (Kasım tatili), 23 Ocak-3 Şubat 2023 yarıyıl tatili (sömestr tatili), 17-20 Nisan 2023 2. ara tatil (Nisan tatili) ile bu sene öğrenciler okul döneminde toplam bir ay tatil yapılacağı duyuruldu. Peki ara tatillerin nasıl değerlendirilmesi öğrenciler için faydalı olur?

Ara Tatil Nasıl Değerlendirilmeli?

Ara tatil öğrencilerin dinlenmesi için önemli bir zaman dilimi. Bu dönemde öğrenciler elbette yoğun sınav döneminden ve ders temposundan sonra dinlenmeyi, kendilerine vakit ayırmayı, istedikleri aktiviteleri yapmayı tercih edebilir. Ebeveynler ise ağırlıklı olarak bu dönemin ders çalışılarak geçirilmesi fikrinde olabilir. Bu noktada zamanı verimli değerlendirmek için ara tatil günlerinin hem dinlemeye ve eğlenmeye hem de ders çalışmaya vakit ayıracak şekilde planlanması önem taşır. Peki ara tatil nasıl planlanmalı? Tatilde dinlenme ve çalışmanın dengesi nasıl sağlanır? 

Elbette ara tatil öğrencilerin dinlenmesi için önemli bir zaman dilimi. Öte yandan öğrencinin bu değerli zamanı hiç ders çalışmadan geçirmesi doğru olmayabilir. Okul döneminde zorlanılan konulara vakit varken yeniden göz atmak bu süreçte faydalı olabilir. Doğru bir tatil programıyla hem dinlenmek ve eğlenceli vakit geçirmek hem de eksikleri tamamlamak mümkün.

Ara tatilin verimli değerlendirilmesi için en iyi yöntem bir plan hazırlamak ve bu plana bağlı kalmaktır. İlk olarak ara tatiliniz için kişiye özel bir plan oluşturmanız önemli. Bunun için tatilde yapmak istediklerinizi, hedeflerinizi belirlemeniz gerekir. Hangi iş için ne kadar vakit ayırmak istediğinizi, ne kadar süre çalışacağınızı, nelerin sizin için daha öncelikli olduğunu bir plan dahilinde kurgulayabilirsiniz. Böylece hem tatilinizi verimli değerlendirebilir ve zamanınızı aktif kullanabilir hem de yorulmadan eksiklerinizi kapatma imkanına sahip olabilirsiniz. Tatil programını oluştururken bu önerileri dikkate alabilirsiniz:

 

  • Kuralları sizin belirlediğiniz ve uyacağınızdan emin olduğunuz bir program hazırlayın.
  • Program dahilinde okulda daha önceden işlediğiniz konuları unutmamanız için ders tekrarı yapabilirsiniz.
  • Özellikle LGS ya da YKS gibi sınavlara hazırlandığınız bir dönemdeyseniz ara tatiller sizin için çok daha fazla önemli demektir. Liseye giriş sınavına hazırlık sürecindeyseniz Vitamin LGS, üniversite sınavına hazırlanıyorsanız Raunt bu önemli sınavlara kalan zamanı en verimli şekilde değerlendirebilmeniz için destek alabileceğiniz sınava hazırlık çözümleridir. 
  • Ders tekrarı haricinde eksik olduğunuz derslere ve konulara, iyi bildiklerinize göre daha fazla vakit ayırarak çalışmanız, performansınızı artırır.
  • Ders çalışmak haricinde kitap okumak da yapacağınız önemli aktivitelerden. Kitap okumak kelime dağarcığınızın gelişmesini sağlar. Kendinizi daha iyi ifade etmek için en etkili yöntemlerden birisi kitap okumaktır. Ayrıca bu süreyi sınavlarda size önemli bir avantaj sağlayacak hızlı okuma pratikleri yaparak da değerlendirebilirsiniz. Bunun için çevrimiçi hizmet veren Hızlıgo gibi hızlı okuma kurslarından destek alabilirsiniz.
  • Eğlenmenin en önemli adımı sevdiklerinizle vakit geçirmek, ailenizle ortak aktiviteler yapmaktır. Günlük geziler, eğlenceli oyunlar, sohbetler, kısa süreli seyahatler tatilde sevdikleriniz ile yapabileceğiniz aktivitelerden.
  • Ara tatil dönemleri hem ailelerin hem de çocukların dinlenmesi için bulunmaz bir fırsat. Yurt dışı ve yurt içi seyahatleri için bu tarihleri değerlendirebilirsiniz.
  • Arkadaşlarınızla vakit geçirmeyi seviyorsanız, onlarla birlikte kamp aktiviteleri yapmanız hem eğlenmenizi sağlar, hem de birlikte ders çalışarak motivasyonunuzun artmasına yardımcı olur.

Ara tatili hem dinlenmek hem de eksiklerinizi tamamlamak açısından önemli bir fırsata çevirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken en önemli eylem, önceliklerinizi belirleyerek hedeflerinizi oluşturmak ve bu programa bağlı kalmaktır. Ayrıca, çok çalışmaktan ziyade verimli çalışmanın sizi başarıya ulaştıracağını da unutmayın. 

Benzer İçerikler