12 Yaşındaki Çocuklara Uygun Film Önerileri

12 Yaşındaki Çocuklara Uygun Film Önerileri

 • 12.06.2024

Sinema sanatı 7'den 70'e herkes için büyük bir eğlence kaynağı olmayı başarıyor. Görsel efektler, heyecanlı senaryolar ve nefes kesen sahneler bir araya geldiğinde ortaya harika filmler çıkıyor.

Özellikle 12 yaş filmleri arasında çok başarılı örnekler bulunuyor. 12 yaş için filmler listemizde fantastik hikayelerden animasyon filmlere, gerçek olaylardan kitap uyarlamalarına kadar sayısız tür sizi bekliyor.

Fantastik Hikayeleri Sevenler İçin 12 Yaş Film Önerileri

Fantastik Hikayeleri Sevenler İçin 12 Yaş Film Önerileri

Fantastik ögeler içeren hikayeler çocuklarınızı bambaşka bir dünyaya götürecek. Onların hayal dünyalarını zenginleştirmek isterseniz fantastik sinema tam da size göre! Bu alanda öne çıkan en ünlü filmlerden ikisi ise şöyle:

 

Charlie'nin Çikolata Fabrikası

Charlie'nin Çikolata Fabrikası ile çocuğunuz fantastik dünyaya lezzetli bir adım atabilir. Çocuk edebiyatının dünyaca ünlü yazarı Roald Dahl tarafından kaleme alınan Charlie'nin Çikolata Fabrikası oldukça dokunaklı ve renkli bir hikayeyi içeriyor. Çocuklar, dahi yönetmen Tim Burton'ın yönetmenliğinde çekilen bu filmi izlerken çikolatalardan yapılmış enfes heykeller görebilir ve aile ilişkilerinin önemini kavrayabilir. 

 

Harry Potter Serisi

Yine bir kitap uyarlaması olan Harry Potter serisi de fantastik filmlerin en iyi örneklerinden biri. Çocuklarınızın, büyücülerin eğitim gördüğü Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okuluna hayran olacağı kesin. Serinin tüm filmleri kesintisiz bir macera içeriyor. 12 yaş izlenecek filmler listesine ekleyebileceğiniz daha pek çok fantastik hikaye bulunuyor.

 

Animasyon Sevenler İçin 12 Yaş Filmleri

Animasyon Sevenler İçin 12 Yaş Filmleri

Animasyon filmler her ne kadar çocuklar için yapılıyor gibi görünse de yetişkinler tarafından da çok sevilir. Ailece izleyebileceğiniz animasyon filmlerin başında gelenler ise şöyle: 

 

Ice Age Serisi

Dostluk ve aile hakkında hem komik hem de dokunaklı bir film arıyorsanız Ice Age serisine göz atabilirsiniz. Buzul çağında geçen hikaye bir mamutun, bir kaplanın ve bir tembel hayvanın arkadaşlığını konu ediniyor. Serinin şu ana kadar yayınlanmış 6 filmi bulunuyor. Bu seriyi henüz izlemediyseniz harika filmler görmeye hazır olabilirsiniz. 

 

Toy Story Serisi

Oscar ödüllü Toy Story serisi de çocukların ilgisini çekebilir. Andy adındaki bir çocuğun oyuncakları canlanır ve film boyunca onların gerçek dünyası anlatılır. Andy'nin en sevdiği iki oyuncak olan Buzz ve Woody arasında yaşanan çekişme kısa sürede sıkı bir arkadaşlığa dönüşür. 

 

Uzak Doğu’dan 12 Yaşa Uygun Filmler

Uzak Doğu’dan 12 Yaşa Uygun Filmler

Japon manga ve anime sanatçısı Hayao Miyazaki'nin tasarladığı filmlerin hepsini çocuklarınızla birlikte izleyebilirsiniz. Çocukların özgürce hareket ettiği benzersiz hikayeler yazan Miyazaki'nin filmleri animasyon kalitesiyle de dünyanın en iyileri arasında gösteriliyor. Miyazaki filmleri senaryolarıyla da benzerlerinden ayrılıyor. Örneğin yönetmen baş karakterleri genellikle kız çocuklarına veriyor. Kimi zaman denizin derinliklerinden dünyaya çıkan bir kız çocuğunu, kimi zaman da süpürgesiyle dünyayı gezen küçük bir cadıyı izleyebilirsiniz. Miyazaki'nin rengarenk dünyasına adım atmak için şu filmlere göz atabilirsiniz: 

 • Komşum Totoro
 • Küçük Cadı Kiki
 • Küçük Deniz Kızı Ponyo
 • Ruhların Kaçışı
 • Yürüyen Şato 

 

Tüm bu türlerin ve öne çıkan filmlerin yanı sıra çocuğunuzla birlikte izleyebileceğiniz diğer filmler ise şöyle: 

 • Bizim Köyün Şarkısı (2018)
 • Can Dostlar (2019)
 • Hugo (2011)
 • Kayıp Balık Nemo (2003)
 • Evde Tek Başına (1990)
 • Madagascar (2005)
 • Gamonya: Hayaller Ülkesi (2020)
 • Narnia Günlükleri Serisi

Benzer İçerikler