YouTube Ebeveyn Kontrolü Nasıl Sağlanır?

  • 17.08.2022

Sosyal medyanın gelişmesiyle çocuklarınızın da sıklıkla kullandığı yeni uygulamalar ve sosyal ağlar çoğaldı. Tüm bu değişikliklerle beraber çocukların sosyal medya üzerinde ulaştığı içeriklerin denetimini sağlamak, kontrol etmek ve YouTube içerik engelleme işlemini yapmak ise ebeveynler için önemli bir konu haline geldi.

Siz de tıpkı diğer aileler gibi YouTube ebeveyn kontrolü sağlamak ve aktif hale getireceğiniz YouTube çocuk filtresi sayesinde çocuklarınızın ne izlediğine hakim olmak istiyorsanız ve bunu nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız, detaylara gelin birlikte bakalım.

Kontrol Sizde Olsun

Kontrol Sizde Olsun

Teknolojinin sunduğu imkanlar arttıkça gelişen ve çoğalan sosyal medya içerikleri, kimi zaman kontrol edilmesi güç kaynaklar haline gelebiliyor. Özellikle konu çocuklar olduğu zaman bu denetimi sağlamak siz ebeveynlerin üzerine düşüyor. YouTube gibi özgür platformlarda yayınlanan videolar arasında çocukların izlememesi gereken çok sayıda görüntü yer alıyor. Aileleri telaşlandıran bu durumun çözümü için önlem almak aslında YouTube kısıtlama özelliğiyle son derece kolay. YouTube hesabınızdan yapacağınız birkaç basit ayarlama ile çocuğunuzun seyredebileceği içerikleri yönetmek tamamen sizin elinizde. Site içerisine eklenen ebeveyn kontrolü üzerinden kolaylıkla yapabileceğiniz bu ayarlar sonrasında çocuğunuzun ulaşabileceği her videoyu kontrol etmeniz ve denetim sağlamanız mümkün hale geliyor.

YouTube Ebeveyn Filtresi İşlemi Nasıl Yapılır?

Her anne baba çocuklarının sosyal medya üzerindeki aktivitelerini kısıtlama ya da bu işlemlere müdahale etme durumuna farklı bir pencereden yaklaşmayı seçiyor. Milyonlarca görüntülü içeriğin var olduğu YouTube dünyası dahilinde, çocuklarına bazı kısıtlamalar koymak isteyen ebeveynler için işlem aslında son derece kolay. Belirli yaşın altındaki çocuğunuzu zararlı içeriklerden uzak tutmak için tamamlamanız gereken birkaç basit adım bulunuyor. Gelin şimdi YouTube çocuk koruma adımlarına tek tek bakalım:

 

• Çocuğunuzun erişim sağladığı YouTube hesabının üst kısmındaki giriş sekmesinden hesaba giriş yapın.

• Açılan sayfanın sağ üst köşesindeki profil fotoğrafının üzerine tıklayın.

• Önünüze gelen pencerede en alt kısımda yer alan “Kısıtlı Mod” seçeneğini açık hale getirin.

 

Bu basit işlem sonrası çocuğunuzun ulaşabileceği videolardan büyük bir kısmını filtrelemiş olursunuz. Sadece yetişkinlerin görmesi gereken içeriklerin çoğu bu mod sayesinde çocuklarınızdan gizlenmiş hale gelir. 

Denetimin Sürdürülebilir Olması Önemli

Denetimin Sürdürülebilir Olması Önemli

Birkaç adımda sağladığınız kısıtlama sonrasında çocuğunuzun eriştiği videoları kontrol etme kısmının önem arz ettiğini unutmamanız gerekiyor. YouTube'un sürekli güncellediği durumlar sonrasında videolara konulan yaş kısıtlamaları ve değişik denetim mekanizmalarının, çocukları zararlı içeriklerden uzak tutma konusunda son derece işe yaradığı biliniyor. Yine de tüm bunlara rağmen belirli aralıklarla yapacağınız rutin kontroller de yararlı olabiliyor. Çocuklarınıza internet yasağı koymak yerine, YouTube çocuk modu ya da Youtube ebeveyn kilidi olarak bilinen bu basit işlemi yapmayı tercih ederek, çocukların gelişiminde önemli olan görsel ve işitsel desteklerin görevini doğru yapabilmesine ve sakıncalı içerikleri engellemeye yardımcı olabilirsiniz.

Benzer İçerikler