YKS Ek Yerleştirme Nedir?

YKS Ek Yerleştirme Nedir?

  • 26.10.2022

Üniversiteye giriş sınavı olarak da bilinen YKS, ilk defa 2018 yılında yürürlüğe girmiş olan ve her yıl ÖSYM tarafından düzenlenen bir sınav türüdür. Lise eğitimini tamamlayan ve yükseköğretim düzeyine geçiş yapmak isteyen öğrenciler, bu sınava girmek zorundadır. TYT, AYT ve YDT olmak üzere üç farklı oturum şeklinde yapılan bu sınav, öğrencilerin lise bilgilerini test eder. YKS sonucunda yapılan doğru ve yanlış oranlarına göre belirlenen puan, üniversite adaylarının hangi üniversitenin hangi bölümüne girebilecekleri konusunda belirleyicidir. Alınan puanlar doğrultusunda üniversite tercihlerini yapan öğrenciler, puanlarının ve sınavdaki başarı sıralamalarının yettiği üniversite ve bölüme yerleştirilirler. Bununla birlikte bazı durumlarda yerleştirme sonuçları beklendiği gibi gelmeyebilir. Yapmış olduğu tercihlerle herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler için ikinci bir hak tanınır. Ek yerleştirme şeklinde adlandırılan bu hak, öğrencilerin yeniden üniversite tercihi yapmasına olanak sağlar. YKS’de alınan puanın ve yapılan sıralamanın geçerli sayıldığı ek yerleştirme sürecinde, öğrenciler hedefledikleri üniversite ve bölümlerin boş kontenjanlarını tercih edebilirler. 

YKS ek yerleştirme süreciyle ilgili detaylı bilgiye yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

YKS Ek Yerleştirme

Her yıl YKS sonuçlarının açıklanmasının üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra, üniversite adayları bir üniversiteye yerleşmek için tercih yaparlar. İlk tercih dönemi olarak adlandırılan bu süreçte herhangi bir okula girmeye hak kazanamayan adaylar için ikinci bir şans verilir. YKS ek yerleştirme dönemi şeklinde bilinen bu dönemde açıkta kalan öğrenciler yeniden tercih yapabilir. Bu aşamada adayların sınav puanlarının yanı sıra seçilen üniversite ve bölümlerde boşta kalan kontenjan sayısı da etkin rol oynar. Bu sebeple YKS ek yerleştirme sürecinde detaylı ve verimli bir şekilde araştırma yapılması oldukça önemlidir. 

YKS Ek Yerleştirme Ne Zaman Yapılır?

YKS Ek Yerleştirme Ne Zaman Yapılır?

YKS ek yerleştirme döneminde adaylar, daha çok kayıt yapmama nedeniyle üniversitelerde boş kalan kontenjan sayısına göre tercih yaparlar. Ek yerleştirme dönemi ise ilk tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından ortalama 15 ila 20 gün sonra başlar. Bu süreç genellikle 3-4 gün civarında sürer.

YKS Ek Yerleştirmede Kaç Hakkınız Bulunur?

Ek yerleştirme döneminde tercih yapmak isteyen adayların mutlaka ilk tercihlerinde seçim yapmış ve bir üniversiteye yerleşememiş olması gerekir. YKS puanına ve başarı sıralamasına göre yapılan ek tercihler, ilk tercih dönemiyle aynı koşullar altında gerçekleştirilir. Ek yerleştirme döneminde de üniversite adayları için toplam 24 farklı tercih hakkı sunulur. Bu süreçte yerleştirme işlemleri, üniversitelerin açıkta veya boşta kalan kontenjan sayısı ön planda tutularak yapılır. Ayrıca sınav sonucunda elde edilen puanın ve başarı sıralamasının da önemi, bu aşamada da etkili rol oynar.

YKS Ek Yerleştirmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

YKS Ek Yerleştirmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

YKS ek yerleştirme sürecinde üniversite adaylarının dikkat etmesi gereken detayları kısaca açıklamak gerekirse;

  • İlk tercihlerde girmeye hak kazanılamayan üniversite ve bölümleri tercih etmekten uzak durulmalıdır.
  • Başarı sıralaması ve yerleştirme puanı açısından denk olunan bölümler tercih edilmelidir. 
  • Ek yerleştirme kılavuzu detaylı bir biçimde incelenmeli ve bu doğrultuda hangi üniversitelerin hangi bölümlerinde boş kontenjan olduğu öğrenilmelidir.
  • Tercih listesinde seçimler en yüksek puandan düşük olana doğru yapılmalıdır.
  • Ek tercih tarihleri doğru bir şekilde bilinmeli ve tercihler son güne bırakılmamalıdır.
  • Ek yerleştirme için ödenmesi gereken YKS ücreti tam tarihinde yatırılmalıdır.

YKS Ek Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Merkezi tercih sistemine göre ilk aşamada seçim yapmış olan ve bir üniversite programına yerleşmesine rağmen kaydını gerçekleştirmemiş hiçbir öğrencinin ek tercih hakkı yoktur. Bu doğrultuda YKS ek yerleştirme sürecinden yalnızca herhangi bir eğitim programına giriş yapmaya hak kazanamayan öğrenciler faydalanabilir. Aşamalı bir şekilde ilerleyen ek tercih döneminde üniversite adaylarının sınav sonucunda aldıkları puan ve başarı sıralamaları göz önünde tutulur. Yerleştirme işlemleri de adayların sınav sonuçlarına göre boş kalan kontenjanları doldurması şeklinde yapılır. İlk tercih sonuçlarının açıklanmasından 15-20 gün sonra YKS ek yerleştirme dönemi başlar. Bu dönemde adaylara 3 veya 4 günlük tercih yapma süresi verilir. YKS ek yerleştirme sonuçları genellikle tercihlerin yapılmasından 5 gün sonra açıklanır. 

Benzer İçerikler