Uzaktan Eğitim İçin Bilgisayar Önerileri

Uzaktan Eğitim İçin Bilgisayar Önerileri

 • 29.09.2023

Çocuğunuzun uzaktan eğitim aldığı dönemlerde, eğitim materyallerine erişmek için uygun teknolojiye sahip olması son derece önemlidir. Uzaktan eğitimde derslere sorunsuz bir şekilde erişebilmek ve dersten kopmadan kesintisiz eğitime devam edebilmek için çocuğunuzun kişisel bilgisayarı bazı donanımlara ve özelliklere sahip olmalıdır.

Peki, şu anda sahip olduğunuz donanımın çocuklarınızın uzaktan eğitim alabilmesi için uygun özellikleri taşıyıp taşımadığını biliyor musunuz? Gelin bu özellikleri daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Uzaktan Eğitim için Sahip Olunması Gerekenler

Uzaktan Eğitim için Sahip Olunması Gerekenler

Çevrim içi eğitim veya kurslar için gerekli olan teknoloji gereksinimleri değişebilir. Okulun veya kursun durumu, daha fazla donanım veya yazılım gerektirebilir. Ek teknoloji gereksinimleri için kurs ve okul ile iletişim sağlamak yardımcı olur. Aşağıda uzaktan eğitim için sahip olunması gereken temel altyapı ihtiyaçlarını bulabilirsiniz:

 

 • Bilgisayar
 • Bir mikrofon ve web kamerası
 • Hoparlörler veya kulaklıklar
 • Yüksek hızlı internet bağlantısı

 

Bu teknoloji gereksinimlerine ek olarak, öğrencilerin çevrim içi bir sınıfta başarılı olmaları için belirli teknik becerilere sahip olmaları gerektiğini unutulmamalıdır.

 

Uzaktan Eğitim için Gereken Bilgisayar Özellikleri

Uzaktan Eğitim için Gereken Bilgisayar Özellikleri

Başlamadan önce, bilgisayarınızın çalışır durumda olduğundan ve uygun şekilde donatıldığından emin olmanız önemlidir. Video dersler veya canlı görüntülü dersler için ortaya çıkabilecek herhangi bir duruma karşı hazırlıklı olmak iyi bir seçenektir. Uzaktan eğitim için gereken diğer bilgisayar özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 

 • Çocuğunuzun uzaktan eğitimi için tercih edeceğiniz cihaz dizüstü bilgisayarsa öncelikle doğru boyutu seçmek, derslere uyumu kolaylaştıracaktır. Daha küçük ekran, daha iyi taşınabilirlik anlamına gelir. Büyük ekran ise, daha net görmeye ve kavramaya yardımcı olur. Eğer bilgisayar sabit bir yerde tutularak uzaktan eğitim için kullanılacaksa 15 inçlik bir model oldukça idealdir. Yanınızda taşımayı planlıyorsanız, 13 veya 14 inç ekrana sahip bir model, ekran alanı ve taşınabilirlik açısından avantajlıdır.
 • Seçtiğiniz uzaktan eğitim için bilgisayar modeli, ergonomik bir tasarıma sahip değilse, diğer teknik özellikleri yetersiz kalabilir. Bu nedenle, klavyenin sağlam dokunsal geri bildirime, bol miktarda tuş hareketine ve tuşlar arasında yeterli boşluğa sahip olduğuna emin olmalısınız.
 • Bilgisayarın beyni olan işlemcinin performans üzerinde büyük etkisi vardır. Bu açıdan web tarayıcılarıyla uyumlu çalışabilen bir işletim sistemi tercih edilmesi idealdir. Tüm eğitim materyallerine ve kaynaklarına, özellikle video akışında olduğu gibi büyük dosya boyutlarına erişebilmeyi mümkün kılmak için bilgisayarınızın işletim sistemi, önerilen en son güvenlik güncellemeleri ve yükseltmeleri ile güncel tutulmalıdır.
 • Bilgisayar ekranının çözünürlük özelliklerinin yeterli olması, içeriklerin daha net görünmesini sağlar. Bu nedenle uzaktan eğitim için bilgisayarların ekran özelliklerinin de dikkate alınması gerekir. 
 • En iyi performans için en son tarayıcı sürümlerini destekleyen bir bilgisayar kullanılması gerekir. En az 4GB RAM kapasitesine sahip bir bilgisayar kullanılması önerilir. Artan RAM kapasitesi, verilere hızlı bir şekilde erişebilmeye ve birçok uygulamanın aynı anda kullanılabilmesine olanak tanır. Bu da, video içerikleri hazırlama ve canlı yayınlara katılma gibi görevler için kullanışlıdır.
 • Uzaktan eğitim için bilgisayar seçiminde pil ömrü de dikkat edilmesi gereken bir başka faktördür. Pil ömrünü etkileyen çok sayıda faktör bulunur. Bu faktörler arasında çözünürlük, parlaklık, kullanılan uygulamalar ve internete bağlı olma süresi gibi değişkenler yer alır.

 

Çocuğunuzun uzaktan eğitim sırasında kullanacağı bilgisayarın ihtiyaçlarına uygun özelliklere sahip olmasının pek çok önemi vardır. Siz de bu özellikleri bilerek bilgisayar tercihinde bulunursanız çocuğunuzun konsantrasyon eksikliği ve ders sırasında yaşayabileceği teknik sorunların önüne geçebilir, daha verimli bir şekilde eğitim almasını sağlayabilirsiniz.

 

Benzer İçerikler