TYT vs. AYT: Hangisi Daha Önemli?

TYT vs. AYT: Hangisi Daha Önemli?

  • 08.05.2023

Üniversiteye hazırlananların aklını sıkça karıştıran konulardan biri, “TYT ve AYT arasından hangisi daha önemli?” sorusudur. Sınava hazırlık sürecinin uzun olması, gün geçtikçe stresin ve yorgunluğun artıyor oluşu bu sorunun daha çok kafa karıştırmasına neden olabilir. Üniversite sınavına hazırlık sürecindeki çalışmalar sırasında hangi sınava öncelik vermek gerektiğini bilmemek, verimli çalışma planından ruh haline kadar pek çok şeyi etkiler. Bu karışıklık genelde hangi sınavın neyi ölçtüğünü bilmemekten kaynaklanabilir. 

Sizin de aklınızda bu sınavlarla ilgili soru işaretleri varsa haydi gelin, önce kısaca sınavların neleri ölçtüğüne bir göz atalım.

Temel Yeterlilik Sınavı: TYT

Temel Yeterlilik Sınavı yani kısaca TYT aslında adında da ifade edilen şekilde bir üniversite adayının sahip olması gereken en basit yetileri ölçen bir sınavdır. (1) Toplamda 120 soruyla ölçüm yapan bu sınavda öğrencilerin yaratıcı düşünme yetenekleri ve problem çözme becerileri ölçülür. Üniversiteye gitmek isteyen tüm adaylar bu sınava katılmakla yükümlüdür. Sadece TYT puanıyla tercih edilebilecek üniversite bölümleri olduğu gibi bu sınav genelde AYT’nin ilk adımı olarak görülür.

Alan Yeterlilik Sınavı: AYT

Alan Yeterlilik Sınavı: AYT

Lise öğrenimi görürken 10. sınıftan 11. sınıfa geçen her öğrenci kendi istek ve becerilerine göre bir alan tercihi yapar. Bu alan tercihleri sayısal, sözel ya da eşit ağırlık olabilir ve öğrenci kendi alanına uygun Alan Yeterlilik Sınavına girer. Bir öğrenci mühendislik ya da tıp gibi bölümlere yerleşmek istiyorsa sayısal alan oturumlarına girmesi gerekir. Hukuk veya işletme gibi bir bölüm istiyorsa eşit ağırlık sınavına, gazetecilik ya da iletişim alanında bir bölümü hedefliyorsa da AYT’nin sözel oturumlarına katılması gerekir.

TYT ve AYT Arasındaki Farklar

TYT ve AYT arasındaki fark soru niteliği ve sayısından başlar. Bu farklar şu şekildedir:

 

  • TYT daha genel, anlama ve bilgiyi yorumlama üzerine kurulu bir sınavken, AYT seçilen alan üzerine daha özelleştirilmiş sorular içerir.
  • TYT üniversite okumak isteyen herkesin katılması gereken bir sınav olduğu için hesaplanırken Türkçe ve Matematik ağırlıklı tutulur. Sadece bu sınav sonucuyla tercih edilebilen 2 senelik bölümler vardır.
  • 4 yıllık bölüm tercih etmek isteyen öğrenciler için AYT zorunlu olup puan katsayısı olarak daha ön plana çıkar.
  • TYT için 120 soru sorulup 165 dakika verilirken, AYT için bölüm başına sorulan soru sayısı 80’dir ve 180 dakika süre verilir.
  • TYT sınıf olarak 9. ve 10. sınıf konularını kapsar fakat AYT, genel olarak 11. ve 12. sınıf konularını kapsar ve bilgi ağırlıklıdır.
  • TYT sınavı için bolca soru çözüp pratiğinizi ve hızınızı artırmanız gerekirken AYT sınavı için bilgi eksiklerinizi gidermeniz gerekir.

TYT ve AYT Etkileri Yüzde Kaç?

TYT ve AYT Etkileri Yüzde Kaç?

TYT AYT oranları birbirinden farklıdır, tercih edeceğiniz puan türüne göre de değişir. YKS ‘ye giren her kişi 100 puanla başlar. Bu puanın üzerine TYT sonucunun yüzde 40’ı ve AYT puanının %60 alınarak ham puan denen bir son puan hazırlanır. YKS bu ham puana okul ortalamasını da ekleyerek yerleşme için kullanacağınız puanı hesaplar. (1) Bu orana bakılarak dahi AYT’nin puan hacmi daha çok olduğu görülebilir fakat TYT’nin AYT’ye etkisi oldukça yüksektir. Öte yandan bu AYT sınavının daha önemli olduğunu göstermez. Her iki sınavdan da dengeli bir puan almak gerekir.

TYT mi Daha Zor AYT mi?

TYT sınavı genel bilgilerin yorumlanması ve problem çözümü gibi mantığınızı ölçen sorular içerir. AYT sınavında ise öğrencilerin seçmiş olduğu alanlara yönelik sorular sorulur. Hangi sınavın daha zor olduğunu söylemek aslında düşünülenden çok daha karmaşık ve kişiseldir. Örnek vermek gerekirse bir dil sınıfı öğrencisi, TYT sınavında bulunan matematik soruları kendisini zorlayabileceği için bu sınavı daha zor bulabilir. Sayısal sınıfı öğrencileri de sayısal derslere yoğunlaştıklarından tarih ve coğrafya gibi bölümlerde zorlanabilirler. Bu sebeple TYT onlar için daha zor bir sınav olabilir. Bütün bunlara rağmen AYT sınavında sorulan sorular, öğrencilerin alanları hakkında daha net bir bilgi gerektirdiğinden, AYT sınavının TYT sınavına göre daha zor bir sınav olduğu söylenebilir.

TYT mi Daha Önemli AYT mi?

“TYT mi daha önemli AYT mi?”, “Hangi sınava daha önem verilmeli?” gibi sorulara net bir cevap vermek zor. Bu cevap, her öğrencinin kendisine ve eksiklerine göre belirlemesi gereken bir karar olup son derece değişkendir. TYT ve AYT oranları son derece yakın dursa da net başı puan karşılıkları benzer değildir. 4 yıllık bölüm tercihi yapacaklara genel bilgi vermek gerekirse 1 TYT neti 1,3 puan ediyorken, bir AYT neti 3 puan eder. Bu da alan sınavında yapacağınız her netin temel sınavda yapacağınız bir netin yaklaşık 2 katı olduğunu gösterir. Bu konuya karar vermenin başlangıcı tercih edeceğiniz bölümün istediği puan türünü öğrenmektir. Hedeflediğiniz bölüm sadece TYT puanıyla alım yapıyorsa doğal olarak sadece bu sınava ağırlık vermeniz yeterli olacaktır. Her iki puana da ihtiyaç duyan bir bölümden yana tercih yapacaksanız dengeli bir çalışma yürütmeniz gerekir. (1) Bunu yapabilmek için her iki sınav türünden de deneme sınavlarına girmenizde fayda vardır. Raunt’un içinde 10 TYT ve 10 AYT tam deneme sınavı içeren YKS Deneme Sınavları Paketi ile iki sınavda da yetkinliğinizi ölçebilir ve hız kazanabilirsiniz.

Sınavlar arasında tercih yapmak doğru olmasa da çalışma planını bir sınava ağırlık vererek oluşturabilirsiniz. Bu kararı kendi bilgi birikiminize göre verebilir, danışmanlardan destek alabilir ve verimli bir çalışma programı hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz verimli çalışma programı hazırlamak hakkında daha fazla bilgi edinerek, sınava hazırlık için kendi çalışma stilinizi belirleyebilirsiniz. 

Kaynakça

https://www.yok.gov.tr  (1)

Benzer İçerikler