Türkiye Espor Etkinlikleri Listesi

Türkiye Espor Etkinlikleri Listesi

  • 15.04.2024

Dünya genelinde en popüler sporlar arasında olan Espor Türkiye'de de ilgi gören sporlar arasında yer alıyor. Espora olan ilginin artmasıyla beraber ülkemizde düzenlenen Espor etkinliklerinin sayısı da artıyor. Özellikle Türkiye Elektronik Sporlar Federasyonu (TESFED)'in açılması ülkemizdeki Espor etkinliklerinin çoğalmasında önemli bir faktör oldu.

Sen de espora ilgi duyuyor ve bu alanda hangi etkinliklerin yapıldığını merak ediyorsan listemize göz atabilirsin. Birbirinden heyecanlı Espor etkinliklerini takip ederek sen de eğlencenin ve rekabetin keyfini çıkarabilirsin.

Türkiye’de Düzenlenmiş Espor Etkinlikleri Listesi

Türkiye’de Düzenlenmiş Espor Etkinlikleri Listesi

-BLAST Pro Series İstanbul

2018 yılında BLAST tarafından organize edilen bir Counter-Strike: Global Offensive turnuvasıdır. İstanbul Ülker Spor ve Etkinlik Salonu'nda düzenlenen turnuvayı binlerce kişi izlemek için tribünlerde yerini aldı. Dünyanın en büyük Counter-Strike: Global Offensive takımlarının yer aldığı turnuva, ülkemizdeki Espor etkinliklerinin devamı için de önemli adımlardan biri oldu.

-Valorant - ESA Open Fire All Star
Türkiye'de dikkat çeken takımların yer aldığı, Valorant'ın ülkemizdeki ilk resmi turnuvası 24 Ağustos - 1 Eylül 2021 tarihlerinde düzenlendi. Ödülü 125 bin Türk lirası olan turnuvada birinciliği BBL Esports kazandı. Salgın tedbirleri kapsamında izleyiciye açık olmadan yapılan final maçlarının bir sonraki turnuvalarda sahne şovlarına yer verilerek düzenlemesi bekleniyor.

-League of Legends - Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi
Ülkemizde düzenlenmiş en kapsamlı Espor etkinliklerinden biri olan lig, yaz ve kış aylarında olmak üzere yılda 2 sezon oynanıyor. Bir mevsimlik sezonlarda toplam 10 takım yarışıyor. Büyük takımların oynadığı ligin yanı sıra alt liglere de yer veriliyor.

Şampiyonluk maçları genellikle seyirciye açık olan arenalarda ya da Espor sahnelerinde oynandığı için, dilersen bu etkinlikleri izleyebilme imkanı elde edebilirsin. 

-İzmir Oyun Fuarı-Türkiye'nin En Büyük Espor Etkinliği
2021 yılının Eylül ayının sonunda gerçekleşmiş olan İzmir Oyun Fuarı ülkemizde en büyük Espor etkinliklerinden biri oldu. 

-İnternet Kafe Turnuvaları 
Ülke genelinde oldukça yaygın olan internet kafeler, oyun sektörünün ilerlemesine küçük çaplı turnuvalar düzenleyerek katkıda bulunuyor. Bu etkinlikler, amatör takımların kendini geliştirmesine ve göstermesine önayak olurken bir yandan da izleyenlere keyifli anlar yaşatıyor.

-Mobile Legends: Bang Bang - Türkiye Şampiyonası
Mobil oyunlar da bu Espor etkinlikleri arasındaki yerini aldı. Oyun dünyasının erişimi en kolay aracı olan telefonlarla Espor şampiyonaları gerçekleştiriliyor. Tam 128 takımın yer aldığı şampiyona geçtiğimiz yılın eylül ayının sonunda bitti ve şampiyon Bedel isimli takım oldu. Bu yıl düzenlenecek olan M3 şampiyonasında ülkemizi temsilen Bedel Takımı yarışacak. Mobile Legends: Bang Bang yılın devamında da çeşitli etkinliklere yer verecek.

Türkiye’de Düzenlenecek 2022 Espor Etkinlikleri

Türkiye’de Düzenlenecek 2022 Espor Etkinlikleri

• Riot Games salgın nedeniyle seyircileri ve takımları ağırlayamadıklarını, Riot Games Espor Sahnesi'ni kapatmaya karar verdiklerini belirttikleri bir yazı paylaştı. Yani Vodafone Freezone Şampiyonlar Ligi 2022 yılında etkinliklerini online olarak düzenleyecek. 

• Dünya genelinde 100'den fazla federasyonu bünyesinde bulunduran Global Espor Federasyonu, Global Espor Oyunları'nın 2022'de İstanbul'un ev sahipliğinde düzenleneceğini açıkladı.

Sen de takım ruhunun hissedildiği espor oyunlarına ilgi duyuyorsan, gelecek espor etkinliklerini düzenli olarak takip edebilir, maçların heyecanını doyasıya yaşayabilirsin.

Benzer İçerikler