Sınıf Rehberlik Dosyasında Bulunması Gerekenler

Sınıf Rehberlik Dosyasında Bulunması Gerekenler

  • 15.06.2024

Sınıf rehberlik dosyaları öğrenciler hakkında bilgiler edinmenize ve onlarla sağlıklı bir iletişim kurmanıza yardımcı olur. Sınıf rehberlik dosyası, sizin ve öğrencilerinizin yıl boyu süren çalışmalarından oluşur ve öğrencilerle yakınlaşmanıza fayda sağlayan en önemli materyaller arasında yer alır.

Öğrencilerinizin yıl içerisindeki gelişimleri konusunda büyük öneme sahip olan dosyayı eksiksiz ve doğru bir şekilde planlayarak, daha verimli bir dönem geçirebilirsiniz. Sınıf rehberliğinde öğretmenlerin tamamlaması gereken belirli zorunluluklardan bir tanesi olan dosyada bulunması gereken içerikleri gelin, birlikte inceleyelim.

Sınıf Rehberlik Dosyası Nedir?

Sınıf Rehberlik Dosyası Nedir?

Sınıf rehberlik dosyası, sınıf rehber öğretmenlerinin yıl boyunca yürüteceği faaliyet ve dokümanlardan oluşan bir dosyadır. Dosyanın içeriğinde yer alan başlıklar ve formlar öğretmenlerin öğrencilerinin aktivitelerini değerlendirmesine yardımcı olur. Rehberlik dosyasında bulunan belgeler, sınıf ve öğrenciler hakkında detaylı bir şekilde bilgi edinmenizi sağlar. Sınıf rehberlik etkinliklerinin yer aldığı dosyanın formları her yıl dönem öncesinde belirlenen mevzuata göre hazırlanır. Rehberlik dosyası daha öncesinde belirlenen şablonlara uygun olarak düzenlenir. Okul idaresiyle iletişim halinde olmanız dosyayı doğru ve verimli bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olur.

Sınıf Rehberlik Dosyasında Bulunması Gerekenler

Öğretmen rehberlik dosyasında bulunması gerekenler mevzuatta belirtilen şablonlara göre farklılık gösterir. Bununla birlikte dosyada bulunması gereken içeriklerden bazıları şu şekildedir*: 

• Sınıf rehber öğretmeninin görevleri
• Yıllık rehberlik planı
• Öğrenci bilgi formları
• Sınıf listesi
• Oturma planı
• Sınıf risk haritası
• Sınıf içerisinde yapılan seçimlerin tutanakları
• Veli görüşmeleri tutanakları
• Öğrenci gözlem ve görüşme notları
• Öğrencilerle yapılan anketler
• Rehberlik servisinden gönderilen bilgilendirme formları
• Öğrencilerin sosyal kulüplerin dağılım listeleri
• Uygulanan sınıf rehberlik etkinliklerinin kayıtları
• Öğrencilerin dönem sonu değerlendirme raporları

Sınıf rehberlik dosyasındaki içerikler yıl sonunda yapılacak değerlendirmeler için oldukça önemlidir. Bu nedenle gerekli belgelerin rehberlik dosyasında olmasına özen göstermelisiniz.

Sınıf Rehberlik Dosyasının Önemi

Sınıf Rehberlik Dosyasının Önemi

Sınıf rehberlik dosyası yıl boyu sınıftaki aktiviteleri yakından incelemenize ve gözlemlerinize bağlı olarak düzenlemeler gerçekleştirmenize yardımcı olur. Bu dosyanın içeriği öğretmenlerin öğrencileriyle kurduğu ilişkilere de olumlu bir etki yaratır. Rehberlik dosyası sayesinde sınıftaki tüm öğrencilere kolay ve etkili bir şekilde iletişim kurma imkanı elde edilir.

Bu dosyanın en önemli noktalarından bir tanesi de öğretmenlerin sınıfta geçirdiği zamanın verimli olmasına yardımcı olmasıdır. Böylece öğrencilerinizin ihtiyaç ve beklentilerine uygun bir program uygulayabilir ve daha istekli olmalarına katkıda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda belirli bir plan doğrultusunda gerçekleştirilen aktivitelerle öğrencilerinizin eksik olduğu alanlara eğilim gösterebilirsiniz. Rehberlik dosyası, sınıftaki öğrencilerin yıl boyu gelişimlerine dikkat edilmesini kolaylaştırır. Bu sayede öğrencilerin ihtiyaçlarına uygun aktiviteler gerçekleştirilebilir.  

Sınıf Rehberlik Dosyası Nasıl Hazırlanır?

Öğretmen rehberlik dosyası hazırlarken dikkat etmeniz gereken belirli hususlar mevcuttur. Dosya hazırlığında önceden belirlenen şablona uygun ve gerekli formların eksiksiz bir şekilde yer alması gerekir. Sınıfı yıl boyunca yakından takip etmeyi ve gelişimlerini desteklemeyi sağlayan etkinlikler belirlenirken öğrencilerinizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz. Dosya hazırlığında resmi kurumların ve idarelerin yayınladığı formların doldurulması da önemlidir. İdare bünyesinden ulaşabileceğiniz kaynak ve şablonlar sayesinde rehberlik dosyasını kolayca hazırlayabilirsiniz.

Kaynak:

* https://terapotikakademi.com  

Benzer İçerikler