Seksek Nasıl Oynanır? Seksek Oyunu Kuralları

Seksek Nasıl Oynanır? Seksek Oyunu Kuralları

  • 15.04.2024

Neredeyse herkesin çocukluğunda en az bir kere oynadığı oyunlardan biri seksek oyunu. Seksek oyununda yere tebeşirle çizilen kareler belli kurallara bağlı kalarak geçilmeye çalışılır. Farklı türlere sahip olan oyunda esas amaç her zaman karelerin geçilmesidir. Sen de seksek oyununu okulda veya parklarda arkadaşlarınla kolayca oynayabilirsin. Seksek oyunu nasıl oynanır ve kuralları nelerdir merak ediyorsan, gel birlikte bakalım.

Seksek Oyununun Kuralları

Seksek Oyununun Kuralları

Seksek oyunu, yere 1’den 8’e kadar karelerin çizilmesiyle oynanır. Oyunu oynamak için gerekli olanlar bu kareler ve yere atmak için taşlardır. Oyunu oynayanların seçtiği taşa dikkat etmesi gerekir. Daha yassı ve düz bir taş, oyunu daha kolay oynamaya yardımcı olur. Oyunun kurallarından bazıları ise şunlardır:

 

  • Oyuncu, oyuna hangi ayağıyla başladıysa o ayağıyla devam etmelidir.
  • Oyuncu tek karelere bastığında havada olan ayağını yere değdirmemelidir.
  • Atılan taşın çizgilere değmemesi, karelerin ortasında bulunması gereklidir.
  • Oyuncu karelerde ilerlerken ayağıyla çizgilere basmamalıdır.
  • Oyuncular dengelerini kaybetmemeye dikkat etmelidir.
  • Oyuncu geri dönüşte taşını yerden almayı unutmamalıdır.
  • Yan yana karelere gelindiğinde taşın olmadığı kareye iki ayakla basılmalıdır.
  • Oyunda hangi kare oynanıyorsa o kareye basılmamalıdır.

 

Seksek oyunun bu kurallar haricinde birçok farklı kuralı da vardır. Dilersen arkadaşlarınla birlikte çeşitli kuralları ekleyip çıkararak, oyunun daha kolay veya daha zor olmasını sağlayabilirsin.

 

Seksek Nasıl Oynanır?

Seksek Nasıl Oynanır?

Oyuncular düzgün ve bir kişinin sığacağı şekilde 8 veya 10 adet kareyi yere tebeşirle çizer. Oyunda 1-2-3 yazılı kareler tek çizilir ve üst üstedir. 4-5 yan yana çizilir. 6 numaralı kare de tek çizildikten sonra 7-8 yan yana çizilir ve oyun parkuru tamamlanır. Eğer 10 kareden oluşan parkur yapılacaksa 6 ve 7 üst üste çizilir. 8 ve 9 yan yana çizildikten sonra 10. kare 8-9 numaralı karelerin üzerinden yarım daire şeklinde bir çizginin içerisine yapılır.

Parkur çizilince her bir oyuncu kendine oyunu oynamak için bir taş bulur. Daha sonra sayışmacayla veya ortaklaşa seçilen bir yöntemle oyuna önce kimin başlayacağına karar verilir. Oyuncular oyunun en başında 1. kareye çizgilere değdirmeden taşlarını atmaya çalışır. Daha sonra 2. kareden başlayarak seksek parkurunda ilerlemeye başlar. Tek karelere tek ayakla basılır. Yan yana olan karelerde ise bir ayak birinde diğer ayak diğerinde olacak şekilde ilerlenir. Son basamağa gelince oyuncu geri döner ve parkuru tamamlamaya çalışır. 2 numaralı kareye gelince yere eğilir ve 1 numaralı karedeki taşını alır. Daha sonra oyun alanının dışına zıplayarak birinci bölümü geçer.

Oyuncular bu şekilde son kareye kadar ilerlemeye çalışır. Tüm bölümleri tamamlayan oyuncu bu sefer geriden başlayarak oyunu 1. bölüme kadar bitirir. Eğer oyunculardan biri taşını çizgiye değdirirse veya çizginin dışına atarsa sıra diğer oyuncuya geçer. Oyunu ilk bitiren kişi de galip gelir.

Bu oyunun taşı iterek son kareye ulaşmayı amaçlayan farklı bir çeşidi de vardır ancak en çok oynanan seksek türü sırasıyla taşların karelere atıldığı türdür. Sen de seksek oyununu arkadaşlarınla oynayarak keyifli vakit geçirebilir ve eskiden beri oynanan bu çocuk oyununu öğrenebilirsin.

 

Benzer İçerikler