Öğrenciler için En İyi Online Matematik Oyunları

Öğrenciler için En İyi Online Matematik Oyunları

  • 18.05.2024

Matematiği sevip keyif almak için problem çözenlerden misin? Yoksa matematiğin zor olduğunu düşünüp, matematik ödevlerini hep en sona bırakanlardan mı? Hangi soruya evet dediğin çok önemli değil aslında; burada matematikle eğlencenin kesiştiği çevrim içi matematik oyunlarıyla tanışacaksın! Bu listede herkesin seveceği bir oyun mutlaka var. Sana düşen, seveceğin oyunu bulmak…

Arama motoruna matematik oyun siteleri yazarsan, karşına binlerce alternatif çıkabilir. Bunların bazıları iyi de olabilir. Ama hangilerinin iyi olduğunu anlamak için hayli vakit ve emek harcaman gerekebilir. O yüzden sana aşağıdaki oyunlara bakmanı öneriyoruz. Farklı yaş gruplarından, farklı ilgi alanına sahip çocuk ve gençlerin seveceği ve matematik becerisini geliştirebileceği en iyi online matematik oyunlarını burada bulabilirsin.

Online Matematik Oyunları

Online Matematik Oyunları

Aşağıdaki oyunları, matematik konularına göre gruplandırdık. Yaşına uygun olanlara hemen bakabilirsin.

Doğal Sayılarla 4 İşlem
Seviye: 2-4. sınıf

Hit The Button Temel İngilizce biliyorsan çarpma-bölme, iki katı ve yarısı hesaplama soruları olan bu oyun hoşuna gidebilir.

Mobil uygulamasını İOS ve Android marketlerden indirebilirsiniz.

Math-Man Pac Man'i bilirsin. Bu da onun matematikle birleştirilmişi! Bir yandan minik topları alıp seni yemeye çalışan hayaletlerden kaç, bir yandan da soru işaretlerini yiyerek işlemleri yap, daha çok puan kazan! Mobil uygulamasını İOS ve Android marketlerden indirebilirsiniz.

Coconut Multiples Çarpım tablosu bilgini test etmeye ne dersin? Hem de Hindistan cevizlerini elindeki topla devirerek!

Tam Sayılarla 4 İşlem
Seviye: 5-7. sınıf

Orbit Integers Kullandığın uzay gemisini en hızlı olarak hedefe ulaştırmak için sorulan işlem sorularını hemen yanıtla. Her hatada yoldan biraz sapıyorsun ve hedefe varış gecikiyor. 4 kişilik arkadaş grubunla da oynaman mümkün.

Super Maths Bowling Aynı bilgisayarda iki kişilik de oynanabilen bu oyunda sorulan çarpma işlemlerini yanıtladıktan sonra bowling topunu atıyorsun. Atarken topun yerini, açısını ve gücünü ayrıca belirliyorsun. Eğer işlemleri doğru yaptıysan, top tam olarak attığın şekilde gidiyor. İşlemlerde hata varsa açı ve güç bozulabiliyor. Yani hem matematiğinin hem el becerinin iyi olması gerek!

Tables Teaser Çarpım tablosunu biliyorsun. Peki, çarpıma bakarak hangi sayıların çarpıldığını tahmin edebilir misin? 10 ipucu hakkın var. 8 adet çarpanı bakalım bulabilecek misin? Bu oyun, İngiltere'nin ünlü Cambridge Üniversitesi Matematik Fakültesi'nin hazırladığı eğlenceli etkinliklerden biri.

Problem Çözme
Seviye: 5-8. sınıf

DinamikMAT, “Yukarıdaki oyunlar çok güzel ama İngilizce” diyorsan MEB öğretim programına paralel ve kapsayıcı sorular üreten bu uygulamadan yararlanabilirsin. “Akıllı soru üretme sistemi” olan DinamikMAT, önüne seviyene uygun zorlukta, çoktan seçmeli veya kısa cevaplı sınırsız soru çıkarabilir. Mobil uygulamasını İOS ve Android marketlerden indirebilirsiniz.

Cebir
Seviye: 3-8. sınıf

Algebra Zihinden işlem yapmaya ne dersin? Her sınıfa göre içerik var. Yalnız hangi konudan soru istediğine dair seçimi yaparken matematikteki temel İngilizce kelimelerin anlamını bilirsen iyi olur. Tablet ve telefondan da bu oyunu oynayabilirsin. Mobil uygulamasını İOS marketten indirebilirsiniz.

Kesirler
Seviye: 5-7. sınıf

Fraction Matcher Kesirleri eşleştirmeye dayanan bu oyun, hem görseller hem de matematiksel ifadelerle bilgi ve dikkatini ölçüyor.

Saat Hesaplamaları
Seviye: 2-3. Sınıf

Zaman Yönetimi Dakika olarak verilen sayıyı, Saat:Dakika formatına dönüştürme oyunu. Oyununda zamana karşı yarışıyorsun!

Sen de yaş grubuna uygun olabilecek oyunlar arasından kendine birkaç oyun seçerek hem bilgilerini test edebilir hem de boş vakitlerini eğlenceli bir şekilde değerlendirebilirsin.

Benzer İçerikler