Mutlaka Okumanız Gereken Dünya Klasikleri

Mutlaka Okumanız Gereken Dünya Klasikleri

 • 04.10.2022

Kitap okuma alışkanlığı, eğitim hayatındaki başarıyı belirleyen önemli faktörler arasında yer alıyor. Bu sebeple başarılı bir eğitim hayatına sahip olmak için düzenli okuma alışkanlığına sahip olmak önem taşıyor.

Okuduğunuz kitapların sayısı kadar, içerikleri de önem arz ediyor. Yani ne kadar okuduğunuz kadar ne okuduğunuz da gerçekten önemli. Bu durumda nitelikli okuma yapmak için en iyi seçenekler arasında dünya klasikleri ön plana çıkıyor.

Dünyanın her yanında tanınan ve asla eskimeyen bu kitaplar, akademik başarınız kadar kişisel gelişiminiz için de son derece etkili seçimler olacaktır.

Bu yazımızda sizlere okunması gereken dünya klasiklerini listeledik. İşte mutlaka okunması gereken klasikler listesi:

Sefiller - Victor Hugo

Sefiller - Victor Hugo

Ünlü Fransız yazar Victor Hugo’nun sevilen eseri Sefiller, bu isimle ilk olarak 1862 yılında yayımlanmıştır. Romantizmin öncülerinden olan Hugo tarafından yazılan roman toplumsal-gerçekçi yanıyla da dikkat çeker. Ekmek çaldığı için kürek cezasına mahkum edilen Jean Valjean’ın hikayesini anlatan eser dönemin toplumsal hareketlerine de yakından bakmanızı sağlar.

Biraz uzun bir roman olmasına rağmen oldukça akıcı bir dile sahip olan eser, sürükleyici olay örgüsüyle de okuyucusunu asla sıkmaz. Bu başarısıyla dünya klasikleri arasında okunması gereken romanların başında gelir.

İlahi Komedya - Dante Alighieri

İlahi Komedya - Dante Alighieri

Modern İtalyan dilinin kurucusu olarak kabul edilen ünlü şair Dante Alighieri’nin unutulmaz eseri İlahi Komedya, şairin ahirete yolculuğunu anlatır. Bir ormanda yolunu kaybeden Dante, şair Vergilius’un yardımına koşmasıyla, Cehennem, Araf ve Cennet’ten geçerek dünyamıza geri dönebilecektir. 

1300 yılında çıktığı bu yolculukta 35 yaşındaki Dante, ahiretten sunduğu izlerle modern dünyanın ahiret algısını şekillendirmiştir. Öylesine başarılı ve destansı bir anlatımı vardır ki, 1412 yılında basılan eser, bugün hala en çok okunan kitaplar arasındadır. 

Aşk ve Gurur (Gurur ve Önyargı) - Jane Austen

Aşk ve Gurur (Gurur ve Önyargı) - Jane Austen

İngiliz kadın yazar Jane Austen tarafından kaleme alınan roman, romantikler içerisinde gelmiş geçmiş en ünlü yapıtlar arasındadır. Yazarın 21 yaşındayken tamamladığı eseri, en sevilen dünya klasiklerinden biridir. 

Birçok filme ve diziye ilham veren roman ülkemizde Aşk ve Gurur / Gurur ve Önyargı olarak iki farklı ismiyle de basılmaktadır. Taşralı Elizabeth ile üst sınıfın bir üyesi Darcy’nin aşkını anlatan roman, yalnızca iki karaktere odaklanmak yerine, karakterlerin tüm çevresine odaklanarak okuyucuya geniş bir bakış açısı sunar. 

Üç Silahşörler - Alexander Dumas

Üç Silahşörler - Alexander Dumas

“Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için!” sloganıyla akıllarımıza kazınan roman Athos, Porthos ve Aramis isimli üç arkadaşın hikayesini anlatır. 

Üç Silahşörler öylesine etkili bir romandır ki dünya klasikleri içerisinde belki de en popüleri olmaya yakındır. Dizilere, filmlere, tiyatrolara ve daha birçoklarına ilham vermiştir. 1844 yılında basılan eser ünlü Fransız yazar Alexander Dumas’ya aittir. 

Kitabın bir diğer karakteri Dartanyan ise, bu üç arkadaşın karşısına düello için çıkmışken, onlarla kurduğu dostlukla bizlerin de gönlünde taht kurmuştur. 

Don Kişot (Don Quijote) - Miguel de Cervantes

Don Kişot (Don Quijote) - Miguel de Cervantes

İlk modern roman olma özelliğini taşıyan Don Kişot, ismini soylu hayalperest başkarakterinden alır. Yel değirmenleriyle savaşan kahramanımız yardımcısı Sancho Panza ile atını maceradan maceraya sürer. Onun için yel değirmenleri savaştığı şövalyelerdir. 

İlk bölümü 1605, ikincisi ise 1615 yılında yayımlanan roman, en sevilen dünya klasikleri arasında yer alır.

Eski bir asker olan Cervantes, romanındaki kahramanları aracılığıyla dönemin yazarlarını eleştirirken aynı zamanda şövalyelik geleneğini La Machalı asilzade Don Kişot karakteriyle hicvetmiştir.

Suç ve Ceza - Fyodor Dostoyevski

Suç ve Ceza - Fyodor Dostoyevski

Eski bir hukuk öğrencisi Raskolnikov’un amatörce işlediği cinayetin ardından yaşadığı buhranı konu edinen Suç ve Ceza, Fyodor Dostoyevski’nin olgunluk çağı eseridir. Öncesinde tefrika halinde basılan roman daha sonra ciltlenmiş baskısıyla yayımlanmıştır. 

Dönemin ruhunu küçük insanların hayatları vasıtasıyla yansıtan Dostoyevski'yi diğer batılı romancılardan ayıran en önemli özelliklerinden biri keskin toplumcu-gerçekçi tavrıdır. 

Bugün dünya klasiği dendiğinde birçok okuyucunun ilk aklına gelen eserlerden biridir. 

Anna Karenina - Lev Tolstoy

Anna Karenina - Lev Tolstoy

Lev Tolstoy’un da klasiklerinden biri olan roman, dünya klasikleri içerisinde en çetrefilli yapıya sahip romantik eserlerden biridir.

İsmini romanın baş kahramanı Anna Karenina’dan alan kitap, sevgisiz bir evliliği ve yasak bir ilişkiyi merkeze alırken yan karakteriyle de Rus toplumundaki yozlaşmaya değinir. 

Oldukça keskin ahlaki görüşleriyle öne çıkan bir edebiyatçı olan Tolstoy romanında ahlaki mesajlara da sıkça yer verir ve iyi-kötü eylemlerin sonuçlarını karakterlerine yaşatır. 

“Mutlu aileler birbirlerine benzer, her mutsuz ailenin ise kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.” cümlesiyle edebiyat tarihindeki en etkili giriş cümlelerinden biriyle tanınır. 

Genç Werther’in Acıları - Johann Wolfgang Goethe

Genç Werther’in Acıları - Johann Wolfgang Goethe

Yazıldığı dönemde toplumu derinden etkileyen bir eser olan Genç Werther’in Acıları Alman yazar Goethe’nin en ünlü eserleri arasındadır. 

İmkansız aşkı sonucunda hayatına kıyan Werther isimli bir gencin günlüklerinden oluşan kitap okuyucuyu öylesine etkilemiştir ki, dönemin genç erkekleri Werther gibi giyinmeye başlamış ve toplumda intihar vakaları artmıştır.

Gerçekçi betimlemeleri ve yoğun duygusal atmosferiyle Genç Werther’in Acıları aşkı hissetmek için başvurulacak ilk kaynaklardan biri olarak listemizde kendine yer buluyor. 

Monte Kristo Kontu - Alexander Dumas

Monte Kristo Kontu - Alexander Dumas

Alexander Dumas’nın kaleme aldığı eser bir ihanet-intikam romanı olma özelliği taşır. Monte Kristo Kontu 2 yıl boyunca bölüm bölüm yazıldıktan sonra bölümlerin toparlanmasıyla kitap olarak basılmıştır.

Dünyaca ünlü bu klasik birçok roman ve hikayeye de esin kaynağı olmuştur. Suçsuz yere hapis cezasına çarptırılan ana karakterimiz Edmond Dantes’in zindanda karşılaştığı ihtiyar akıl hocasının yardımıyla hapisten kaçıp intikam peşine düşmesini konu alır. 

Robinson Crusoe - Daniel Defoe

Robinson Crusoe - Daniel Defoe

Issız bir adaya düşseniz yanınıza ne alırsınız? Robinson adaya düşmeden önce kesinlikle bu soruya bir cevap düşünmemişti. Kitaba adını veren karakterimiz Robinson bir kaza sonucunda ıssız bir adaya düşer. Adada hayatına sıfırdan başlar, bir barınak inşa eder, hayvanları evcilleştirir, buğday eker ve adada yaşamını sürdürür.

Bu macerada ona eşlik eden ise ada yerlilerinden biri olan ismini Robinson’un vermiş olduğu Cuma’dır. 

Issız ada konseptli macera hikayelerinin öncüsü olan Robinson Crusoe dünya klasikleri içinde en sürükleyici olanlardan biridir. 

Seksen Günde Devr-i Alem - Jules Verne

Seksen Günde Devr-i Alem - Jules Verne

Bir İngiliz beyefendisi Phillieas Fogg’un bir toplantıda girdiği iddia sonucu çıktığı dünya turunu konu alan eser, ünlü Fransız yazar Jules Verne tarafından yazılmıştır. Jules Verne’in eserleri geleceğe yönelik gerçekçi tahminleriyle ünlüdür. Verne özellikle bilim ve teknik alanında ilgi çekici gelişmelere ilham olan hayal gücü ve romanlarıyla tanınır.  

Yardımcısyla çıktığı bu yolculuğu 80 günde tamamlamayı başaran Fogg’un yolculuk sırasında başından geçen maceraların konu edildiği roman hem macera hem polisiye hem de bir noktada bilim kurgu örneği sayılabilir.

Seksen Günde Devr-i Alem ve yazarın diğer kitapları çocuk edebiyatının önemli eserleri arasında yer almaktadır. İki Yıl Okul Tatili, Denizler Altında Yirmi Bin Fersah gibi sevilen romanlar ilköğretim çağı için de son derece uygundur. 

Notre Dame’ın Kamburu - Victor Hugo

Notre Dame’ın Kamburu - Victor Hugo

Güzeller güzeli Esmeralda ve ona aşık olan Notre Dame’in kamburu Quasimodo, Rahip Frollo ve Esmeralda’nın büyük aşkı yüzbaşı Phoebus’un başından geçenleri konu edinir.

Quasiomodo son derece çirkin bir bebek olduğundan Notre Dame Katedrali’ne bırakılmıştır. Rahip Frollo’nun sahip çıktığı bebek katedralde yetişmiştir.

Tüm bu karakterler, güzel çingene Esmeralda sayesinde başlayan olay örgüsü sonucunda Notre Dame Katedrali’nde birleşir. Yazımı altı ayda tamamlanan roman Hugo tarafından Notre Dame Katedrali’ne dikkat çekmek ve katedralin restore edilmesini sağlamak amacıyla yazılmıştır. 

Oblomov - Ivan Alexandroviç Gonçarov

Oblomov - Ivan Alexandroviç Gonçarov

Tembelliğin adeta ete kemiğe bürünmüş hali olan Rus soylusu İlya İlyiç Oblomov’u konu edinen roman gerçekçi Rus klasiklerinin en önemli örneklerindendir.

Hiçbir iş yapmayan ve önemli bir karar vermekten kaçınan Oblomov vaktini yalnızca pinekleyerek ve hayal kurarak geçirir. Kitap öylesine ünlüdür ki, sevilen karakter Oblomov sayesinde “Oblomovluk” kavramı literatüre geçmiştir.

Doğu’nun hayalperestliği ve duygusallığının tam anlamıyla bir yansıması olan Oblomov adeta kendimize ve toplumumuza bir pencereden bakmak gibidir.

Alice Harikalar Diyarında - Lewis Carroll

Alice Harikalar Diyarında - Lewis Carroll

Lewis Carroll takma adını kullanan Charles Lutwidge Dogson tarafından yazılan fantezi türündeki roman, “Geç kaldım!” repliğiyle bir yerlere yetişmeye çalışan Tavşan karakteri ile akıllara kazınmıştır.

Alice adındaki bir kız çocuğunun, tavşan deliğinden geçerek farklı bir dünyaya gitmesi ve bu tanımadığı dünyada yaşadığı maceraları konu edinen romanda Alice kendisine eşlik eden birçok arkadaş edinmiştir.

Birçok insan tarafından bir çocuk romanı olduğu düşünülse de aslında yetişkin okuyuculara yönelik yazılan kitapta Viktorya dönemi hicvedilmektedir. 

Kitap, birçok film, çizgi dizi, tiyatro ve müzikale de esin kaynağı olmuştur. Özellikle Tim Burton’ın yönettiği Alice Harikalar Diyarında filmi bunun en meşhur örneklerindendir.

Martı - Anton Çehov

Martı - Anton Çehov

Kısa hikaye türünün en önemli temsilcisi olan Çehov, durum öyküsü ekolüne ismini vermiştir ve durum öyküleri Çehov tarzı öykü olarak anılmaya başlamıştır.

Eser Türkiye ve dünyada farklı tiyatro grupları tarafından birçok büyük sahnede seyirciyle buluşmuştur. Hala pek çok konservatuarda bitirme oyunu olarak oynanmakta ve izleyici tarafından sevilerek izlenmektedir.

Çehov’un Martı adındaki tiyatro oyunu Nina, Arkadina, Treplev ve Trigorin isimli dört ana karakter arasındaki aşk, sanat, günlük hayat çatışmalarını konu alır.

İlyada - Homeros

İlyada - Homeros

Bilinen en eski destanlardan biri olduğu düşünülen İlyada Homeros’un Truva Savaşı’nı anlattığı epik şiir türündeki eseridir. Eser, hem Yunan hem de dünya edebiyatının en temel örneklerinden biridir. 

Güzeller güzeli Helen ve yakışıklı Paris’in aşkını ve bu aşkın sebep olduğu savaş ve yıkımı anlatmaktadır. Ayrıca Yunan mitolojisi konusunda da önemli bir kaynaktır. 

16.000’den fazla dizeye sahip olan eser, Truva Savaşı’nın son 9 yılında geçen 51 günü anlatmaktadır. Akhilleus’un Öfkesi ile başlayan eser Hektor’un cezasına dair kısımla sona erer. 

Eser Homeros tarafından yazıya geçirilmemiştir. Sözlü geleneğin bir ürünüdür ve yazıya ne zaman geçirildiği kesin olarak bilinememektedir. 

Bunlar dışında okuyabileceğiniz diğer klasiklerin listesine ise buradan erişebilirsiniz: 

 

 • Vadideki Zambak- Honore de Balzac
 • Ana-Maksim Gorki
 • Ölü Canlar-Gogol
 • Gazap Üzümleri- John Steinback
 • Uğultulu Tepeler-Emily Bronte
 • Madame Bovary- Gustav Flaubert
 • Romeo and Juliet- William Shakespeare
 • Babalar Ve Oğullar- İvan Turganyev
 • Kırmızı ve Sİyah- Stendhal
 • Yüzyıllık Yalnızlık- Gabriel Garcia Marquez
 • Bülbülü Öldürmek- Harper Lee
 • Büyük Umutlar-Charles Dickens
 • Beyaz Diş- Jack London
 • Ses ve Öfke- William Faulkner
 • Yabancı- Albert Camus
 • Moby Dick- Herman Melville
 • Sineklerin Tanrısı- William Golding
 • Satranç- Stefan Zweig
 • Küçük Kadınlar- Louisa May Alcott
 • Kendine Ait Bir Oda - Virginia Woolf

 

Gördüğünüz gibi okunması gereken kitap sayısı oldukça fazlayken okuma yapmak için ayırabileceğimiz vakit oldukça kısıtlı. Bununla birlikte bu sınırlı zamanda daha çok kitap okuyabilmek mümkün. Günde yalnızca 20 dakikanızı ayırarak okuma hızınızı kısa sürede 2 katına kadar artırmak için çevrim içi hizmet veren hızlı okuma kursu Hızlıgo'dan destek alabilirsiniz. Böylelikle daha çok kitap okuyarak hayata karşı bakış açınızı derinleştirip genişletebilirsiniz.

Benzer İçerikler