Liseye Geçenler Buraya: Lisede Nelere Dikkat Edilmeli?

Liseye Geçenler Buraya: Lisede Nelere Dikkat Edilmeli?

 • 25.10.2022

Ortaokuldan liseye geçiş süreci birçok öğrenci için heyecanlı olduğu kadar stresli de olabilir. Sen de liseye başlamak üzereysen ya da yeni başladıysan duygu dalgalanmaları yaşıyor olabilirsin. Lisede yeni bir ortama girmek alışma sürecinde ürkütücü olabilir ve gergin hissetmen tamamen normaldir. Bununla birlikte, bu geçiş döneminde ilk izlenimler her şeydir ve katılım önemlidir. Bu nedenle kaygılarının seni sosyalleşmekten alıkoymasına izin vermemeye dikkat etmelisin. Lisenin ilk günlerinde olumlu düşünmek ve diğer sınıf arkadaşlarının da gergin olduğunun farkında olmak seni biraz daha rahatlatabilir. Endişe duymak yerine önündeki heyecan verici yeni adımlara odaklanmak kendini daha iyi hissetmene katkı sağlayacaktır.

Lise unutulmaz anılarının başlangıcıdır. Ömür boyu sürecek arkadaşlıklar edindiğin veya belki de kariyerini şekillendirecek bir tutkunu keşfedebileceğin yer, lisedir. Biz de bu süreçte lise deneyiminden en iyi şekilde yararlanmana yardımcı olmak için sana faydalı olacak bilgiler hazırladık.

Lisenin İlk Günü Tavsiyeleri

Lisenin İlk Günü Tavsiyeleri

Yeni durumlar stresli olabilir, ancak yalnız değilsin! Gergin sorular üzerinde durmamaya çalışmalısın. Aklın "Arkadaş edinecek miyim?”, “Öğretmenlerim beni sevecek mi?” gibi sorularla meşgul olabilir. Tam da bu sırada zihnine gergin sorular üzerinde durmayı bırakmasını ve rahatlatıcı bulduğu bir şey hakkında düşünmeye çalışmasını söylemelisin. Unutma, bir şeyler ters gitse bile sonunda bunu okulun komik bir ilk gün hikâyesi olarak hatırlayacaksın. Aşağıda rahatlamanı sağlayacak lisenin ilk günü tavsiyelerini bulabilirsin:

 • Doğru beslenme ve kaliteli bir uyku düzeni, olabileceğinin en iyisi olmana yardımcı olur. Beyninin beslenmeye ve dinlenmeye ihtiyacı var, bu yüzden ona yardım etmelisin.
 • Dolabını gözden geçirmeli ve kıyafetlerini hazırlamalısın. Ders materyallerin ve okulunun bir üniforması varsa sabah için hazır bulundurmalısın.
 • İlk gün başlamadan önce okulunun web sitesini ve sosyal medya sayfalarını kontrol ederek yeni okulun hakkında bilgi edinmeye çalışabilirsin. Ayrıca dersler başlamadan önce yeni okuluna bir ziyaret planlamanda fayda var.
 • Yakın zamanda aynı liseye giden tanıdıkların varsa onlarla konuşabilirsin. Onlara yeni okulunun nasıl olduğunu, ne beklemen gerektiğini ve liseye alışmak için ipuçları olup olmadığını sorabilirsin.
 • Okulunda gerçekleştirilecek öğrenci organizasyonlarını takip edebilir ve ilgini çeken kulüplere, spor faaliyetlerine katılabilirsin. Bu sayede hem yeni şeyler öğrenebilir hem de seninle aynı ilgi alanlarını paylaşan yeni insanlarla tanışabilirsin.
 • Lise, seçmeli derslerle ilk kez karşılaştığın zaman olabilir. Bu ve başka her türlü sorunda aklına takılanlar olduğunda bunu eğitmenlerine ve okul yetkililerine sormaktan çekinmemelisin. Muhtemelen okulun yarısı seninle aynı soruları sormak istiyor ancak sormaya çekiniyor olabilir. Bu nedenle elini kaldırıp soru sorma cesaretine sahip olmalısın. Soru sormak aynı zamanda öğretmenlerine dersle ve okulla ilgilendiğini gösterir!
 • Zamanını yönetmeyi ilk günden öğrenmeye başlamalısın. Okul çalışmaları ve ders dışı konuları dengelemek için zaman yönetimine dikkat etmelisin.
 • Bir not tutucu kullanarak önemli bilgilerin hepsini yazabilirsin. Bunun için telefonunda bulunan uygulamaları kullanabilir ve hatırlatıcılar kurabilirsin. 

Sonuçta, tercih ettiğin tarz ne olursa olsun, herkes için bir seçenek var!

Lise Hayatında Aile ve Okul İlişkilerini Nasıl Yönetmelisin?

Lise Hayatında Aile ve Okul İlişkilerini Nasıl Yönetmelisin?

Liseye başlamak herkes için olduğu gibi senin için de farklı bir deneyimdir. Değişim büyüktür ve heyecan uyandırır. Bu durum korku ve kafa karışıklığı yaşamana neden olabilir. Peki, hayatındaki bu büyük geçişi doğru değerlendirebilmek için ilişkilerini nasıl yönetmen gerekir?

 • Yeni okulunda ilk birkaç hafta bunalmış hissedebilirsin. Korkma, bu normal bir durum. Başlangıç sürecinde zihninde birçok soru oluşabilir ve güvenli bir alana ihtiyaç duyabilirsin. Böyle bir durumda ailen ve öğretmenlerinle konuşmayı deneyebilirsin.
 • Artık birçok farklı öğretmene ve farklı bir zaman çizelgesine sahip olduğu için sürecin en başından itibaren iyi alışkanlıklar edinerek organize olmaya özen göstermelisin.
 • Öğretmenlerinle iyi ilişkiler kurmalısın. Bu adım elde edeceğin başarılarda son derece önem taşır.
 • Okulunun senin güçlü ve zayıf yönlerini anlaması, seni en iyi şekilde desteklemesine ve öğrenme sürecinde sana doğru şekilde rehberlik etmesine yardımcı olur. Bu nedenle kendini doğru ifade etmeyi, etkili ve doğru iletişim kurabilmeyi öğrenmen gerekir.  
 • Kendinle ilgili konularda karar alma sürecine artık dâhil olmalısın. Hayatının bu aşamasında yaşamınla ilgili kararlar seni kapsamalıdır. Bu, okulunu sahiplenmene ve daha çok çaba göstermene destek olur. Bunu yaparken karar vermenin daha fazla sorumluluk getirdiğini unutmaman gerekir. Kendi hayatını organize ederken okul ve diğer yükümlülüklerin hakkında ebeveynlerini bilgilendirmekten sorumlu olduğunu göz ardı etmemelisin.
 • Okul sınırları dışında sosyalleşme fırsatına sahip olman yeni arkadaşlıklar kurmana yardımcı olur. Bu açıdan ebeveynlerinle konuşarak arkadaşlarını eve davet edebilirsin. Bu sayede ebeveynlerin de arkadaşlarını ve sosyal çevreni tanıyabilir, onlarla ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilir.

Değişime verilen tepkiler farklı olsa da, liseye başlamak hem senin için hem de ailen için oldukça önemlidir. Unutma, hayatının en önemli anlarını oluşturacak bu süreçte yeterli zaman ve ilgiyi ayırman ideallerin, başarıların, kısacası geleceğin için gereklidir.

Lisenin İlk Günü Nasıl Davranılır?

Lisenin İlk Günü Nasıl Davranılır?

Lisenin ilk gününde olumlu kalmalı ve kendini teşvik etmelisin. Bu süreçte yeni deneyimler kazanmaya, yeni insanlarla tanışmaya, yeni bilgiler öğrenmeye ve lisenin sunduğu diğer heyecan verici fırsatları keşfetmeye odaklanabilirsin. O halde liseye iyi bir başlangıç yapmaya hazır mısın? O zaman aşağıdaki ipuçlarımıza göz atmalısın:

 • Ortaokulda bir sorunla karşılaştığında, hayatındaki yetişkinler muhtemelen senin yerine işleri hallederdi. Liseye başladığında ise öğretmenlerin seni genç bir yetişkin olarak görür ve sorunlarını kendin çözmen için seni teşvik ederler. 
 • Öncelikle insanları etkilemek için rol yapmak yerine kendin olmalısın. Örneğin, bir müzik türü ya da hobi gibi bir ilginden başkalarının seni seveceğini düşündüğün için vazgeçmemelisin. Unutma, sadece havalı görünmek için konuşma şeklini değiştirmene veya seni rahatsız edecek kararlar almana gerek yok.
 • İlk olarak olumlu düşüncelerin olumlu davranışları doğuracağını unutmamalısın. Yeterince akıllı, yetenekli ve zekisin. Buna göre davranmalısın. Ayrıca tıkandığın ya da sıkıştığın bir anda yardım istemekten çekinmemelisin.
 • Uyumlu davranmak önemlidir. Ardından bir takıma veya gruba üye olmak, benzer düşünen insanlarla tanışmak ve yeni arkadaşlar edinmek için iyi bir yoldur.
 • Lisenin ilk yılı yeni ilgi alanları keşfetme ve yeni bir şeyler deneme yılıdır. Önüne çıkan fırsatları kaçırmamalısın. Yeni derslere, kulüplere, spor ve diğer faaliyetlere hemen dâhil olmalısın.
 • Sınıfta bir şeyi anlamadıysan daha sonra çözebileceğini umarak sessizce oturmamalısın. Kendine güvenmeli ve o anda sormalısın. Öğrenmek bir tuğla duvar inşa etmek gibidir. Alttaki bir tuğlayı kaçırırsan üstündeki boşlukta iki tane, üstündeki boşlukta üç tane kaçırırsın ve çok yakında öğrenmende büyük bir boşluk olur.
 • Dâhil edilmeyi beklemek ve üzülmek yerine sohbetlere ve arkadaş gruplarına kendini dâhil etmeye çabalamalısın.
 • Akranlarına ve öğretmenlerine karşı nazik olmalısın. Bu altın kuraldır.
 • Başkalarıyla etkileşim söz konusu olduğunda iyi bir dinleyici olman gerektiğini de hatırlamalısın. Dostça ve saygılı olmayı başardığın sürece her şeyin iyi olacağını unutma!

Lise bazen bir hız treni gibi gelse de çok sayıda harika an ve önemli hayat dersleri edinmeni sağlar. Son olarak, öğretmenlerinin ve ailenin sana yardım etmek için yanında olduğunu hep hatırlamalısın. Evet, daha büyük zorluklarla karşılaşabilirsin ama aynı zamanda daha fazla fırsatın ve sorumluluğun olabilir. Ancak hayatın boyunca hatırlayacağın birbirinden eğlenceli anıları biriktireceğin ve akademik kariyerin için önemli adımları atacağın bu yıllarda kendine güvenmeli ve öğretmenlerinden destek almayı ihmal etmemelisin.

Benzer İçerikler