LGS'ye Hazırlık Dönemi İçin İşinize Yarayacak Tavsiyeler

LGS'ye Hazırlık Dönemi İçin İşinize Yarayacak Tavsiyeler

  • 18.05.2024

Kısa adı LGS olan Liselere Giriş Sistemi, heyecanlı olduğu kadar, hem senin için hem de ailen için zorlu ve stresli bir dönem anlamına da geliyor. İyi bir lise eğitiminin kapılarını açan bu sınav, devamında iyi bir üniversite eğitimi alman için de önemli bir katkı sağlıyor. Hal böyle olunca, geleceğini etkileyen bir sınav olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Elbette her sınavda olduğu gibi, bu sınavda da başarılı olmanın yolu, sistemli çalışmaktan geçiyor. Peki, ama nasıl? LGS'ye hazırlık sürecinde neler yapmalısın, bu sınava nasıl hazırlanmalısın? Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsin.

LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyız?

LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyız?

• Tabii ki, sınava hazırlanmak, bütün hayatını meşgul etmemeli, ama LGS'ye hazırlık sürecinde bir takım fedakarlıklar yapman gerekebilir. Örneğin, sosyal medyada geçirdiğin süreyi azaltabilir, sanal dünyaya biraz uzak kalarak dikkatinin dağılmasının önüne geçebilirsin. Böylece derslerine biraz daha fazla zaman ayırabilir ve daha iyi odaklanabilirsin.

• Ders çalışırken dikkatinin dağılmaması son derece önemli. Bunun için, çalışma ortamını doğru bir şekilde seçmelisin. Sessiz, sakin ve dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak bir alan mükemmel bir seçim olur. Örneğin, evinin salonunda annen veya baban televizyon izlerken ya da sohbet ederken, senin ders çalışman, konsantrasyon güçlüğü yaşamana sebep olabilir.

• Kimi öğrenciler yüksek sesle okuyarak, kimi öğrenciler yazarak, kimileri de dinleyerek daha kolay öğrenirler. Senin çalışma yöntemin bunlardan hangisi? Hangi yöntemin sana daha faydalı olduğunu tespit edersen, daha verimli bir çalışma sistemi elde etmiş olabilirsin.

• Bir çalışma planı hazırlamaya ne dersin? Bu şekilde sistemli bir şekilde çalışabilme olanağı yaratmış olursun. Örneğin, hangi gün hangi dersi çalışacağını, sırasıyla hangi konuları işleyeceğini ve kaç soru çözeceğini belirten bir çizelge işine yarayabilir. 

• Çalıştığın konular ile ilgili önemli kısımları not alman ve özetler çıkarman, konu tekrarları yaptığın zamanlarda işini oldukça kolaylaştıracaktır.

• Geçmiş LGS sorularını ve deneme sınavlarını çözmen, hem soru sistemini kavramana hem pratiklik ve hız kazanmana hem de neleri yapabildiğini görmene yardımcı olacaktır. Bu nedenle zaman zaman geçmiş sınav sorularını ve deneme sınavlarını çözmek yararlı olur.

• LGS'ye hazırlık sürecinde ulaşılması güç hedefler belirlememelisin. Mesela günlük çözeceğin soru miktarını 1000 olarak belirlemek, pek de gerçekçi değildir. Belirlediğin hedeflere ulaşamadığını gördükçe, motivasyonun düşebilir ve çalışma isteğin azabilir. Doğru hedefler koymak ise, aksine başardığını gördükçe seni daha çok motive edecektir ve çalışma azmini güçlendirecektir.

Ayrıca başarıya giden yolun çok sayıda soru çözmekten değil ihtiyaçlarına yönelik yeterli sayıdaki soru çözmekten geçtiğini unutmamalısın. Bu nedenle eksiklerini hızla tespit etmek ve geliştirmen gereken becerilerine yönelik sorular çözebilmek için çevrim içi LGS'ye hazırlık çözümlerinden yararlanabilirsin.  Kişiye özel çalışma planı sunan Vitamin LGS'de çözdüğün sorulara göre kişiselleşen akıllı yönlendirmelerle adım adım hedefine ilerleyebilirsin.

• Kursta veya okuldayken, ders sırasında öğretmenlerini dikkatli bir şekilde dinlemelisin. Dersi derste öğrenmek gibisi yoktur. Dersten sonra eve geldiğinde konuyu bir kez de kendin tekrar edersen, iyice pekiştiğini sen de görebilirsin. Bu nedenle konu tekrarları yapmayı ihmal etmemelisin.

• Eksik kaldığını düşündüğün konuların üzerine gitmelisin. Anlamadığın kısımları mutlaka tekrar çalışmalı, bu konular ile ilgili olarak öğretmenlerinden yardım istemekten ve soru sormaktan çekinmemelisin.

• Sınavda daha kısa sürede daha çok soruyu anlayarak okuyabilmen için okuma egzersizleri yapmalısın. Bunun için çevrim içi hizmet veren hızlı okuma sistemlerinden destek alabilirsin. Bu alandaki iyi bir kaynak olan Hızlıgo, LGS'de zamanla yarışırken okumanı 2 katına kadar hızlandırarak, soru çözmeye ayırdığın süreyi artırır.

LGS'ye hazırlık sürecindeyken bazı zamanlar zorlandığını, yorulduğunu veya sıkıldığını hissedebilirsin. Ama sonrasında elde edeceğin avantajlara odaklanarak, bu sürecin üstesinden gelebilirsin. Azimle çalışırsan, üstesinden gelemeyeceğin hiçbir sınav olmacağını aklından çıkarmamalısın.

 

Benzer İçerikler