LGS Öğrencisinin Ders Çalışma Programı Nasıl Olmalı?

LGS Öğrencisinin Ders Çalışma Programı Nasıl Olmalı?

  • 15.04.2024

Ortaokul öğrencilerinin istedikleri liseye gitmeleri için LGS hazırlık döneminde düzenli ve etkili çalışma rutinleri oluşturmaları gerekiyor. Bu noktada velilere de önemli roller düşüyor. Ebeveynlerin, çocuklarının öğrenme stiline uygun bir çalışma programı oluşturmalarına destek olmaları öğrencilerin sınav başarılarını olumlu yönde etkileyebiliyor.

Siz de LGS’ye hazırlanan çocuğunuza destek olmak istiyorsanız LGS hazırlık uygulamaları sayesinde çocuğunuzun interaktif bir öğrenme süreci geçirmesini sağlayabilirsiniz. Belli dönemlerde deneme sınavları yapan, farklı soru tiplerini içeren kaynakları bir arada bulunduran ve alanında uzman eğitimciler tarafından hazırlanan anlatım videolarıyla konuların pekiştirilmesini sağlayan interaktif kaynakların LGS hazırlık süreci için çok etkili oldukları belirtiliyor. Çocuğunuza LGS hazırlık sürecinde nasıl destek olabileceğinizin detaylarına birlikte bakalım.

Haftalık Program Hazırlama

Haftalık Program Hazırlama

Her öğrencinin ders çalışma ve anlama becerileri farklılık gösterir. Sınava hazırlık sürecinde zamanı etkili kullanmak, konuları dinlemek ve not almak, farklı soruları incelemek, deneme sınavları çözmek etkili sonuç verir. Bu nedenle, çocuğunuzun akademik becerilerine yönelik bir haftalık program hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuzun çalışma programının verimli olabilmesi için eksiklerinin belirlenmesi önemlidir. Bunun için Vitamin LGS’den destek alabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun çözdüğü sorulara göre eksikleri belirlenir ve bu eksikleri tamamlamaya yönelik çalışma planı oluşturulur.

LGS hazırlık döneminde haftalık olarak konu çalışmak önemlidir. Temelini sağlam bir şekilde oluşturduğu takdirde çocuğunuz, farklı soru tarzlarında da başarılı olabilir. Çocuğunuzla birlikte günlük çalışma çizelgesi hazırlayarak daha düzenli bir sistem uygulayabilmeniz de mümkündür. Görsel olarak bir tablo oluşturmak faydalı olur. Not aldığı ve özet çıkardığı günlük çalışmaların üzerinden geçerek test çözen öğrenciler bilgilerinin taze kalmasını sağlarlar.

LGS Tekrar Programı

Sınava hazırlık senesi çocukların sosyal hayatları ile çalışma programlarının dengede tutulması gereken bir dönemdir. Sınav senesindeki tatil dönemlerinde çocuklarınız sosyal faaliyetlerini sürdürmeli fakat ders çalışma rutinlerinden de kopmamalıdırlar. Tatil dönemlerinde özet konular ve bol soru örneği içeren bir LGS tekrar programı oluşturarak çocuğunuzun eksiklerini tamamlanmasına ve rutininden kopmamasına destek olabilirsiniz.

Sınav Sürecini Kolaylaştıran Uygulamalar

Sınav Sürecini Kolaylaştıran Uygulamalar

Günümüzde dijitalleşen dünyada öğrencilerin ders çalışmaya odaklanması her zaman çok kolay olmuyor. Liselere giriş sınavına hazırlık sürecinde teknolojiyi avantaja çevirmek için interaktif eğitim çözümlerinden destek alabilirsiniz. Örneğin Vitamin LGS, çocuğunuzun kişisel çalışma durumunu güncel olarak takip edebilmenize olanak tanır ve analiz sistemi sayesinde onun disiplinli bir şekilde çalışmasını sağlar. Farklı soru stilleri sunan sistem, çocuğunuz soru çözdükçe akıllı öneri sistemi sayesinde soruların çocuğunuzun eksiklerine göre karşısına çıkarılmasına yardımcı olur. Bunun haricinde sınav senesinde çocuğunuza yardımcı olabilecek uygulamalardan bazıları da şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Evernote: Bir not alma uygulamasıdır. Belgeler ve fotoğraflar üzerinde not alma imkânı sunar. Öğrencilerin ders çalışma rutinlerinde etkili rol oynar. 
  • Any Do: Online ajanda olarak öğrenciye belirli bir planda çalışma olanağı tanır. LGS hazırlık sürecinde öğrencilerin düzenli çalışmak için motive olmaya ihtiyacı vardır. Bu uygulama sayesinde çocuğunuzun günlük çalışmalarını takip etmesini sağlayabilirsiniz. 
  • Scribd: e-Kitaplara ulaşmak için etkili bir uygulamadır. Çocuğunuzun değişik kaynaklardan bilgi edinebilmesi için bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Benzer İçerikler