LGS Öğrencisi Günde Kaç Sayfa Kitap Okumalı?

  • 18.08.2022

Okuduğunu anlamak ve hızlı okuyabilmek LGS için önemlidir. Soruların çok uzun olması nedeniyle öğrencilerin zamanı etkili kullanabilmeleri için hızlı okuma yapabilmeleri gerekir. Okuduğunu kısa sürede anlayabilen öğrenciler, soruları rahat bir şekilde çözebilir. LGS’de başarılı olan ve derece yapan gençlerle konuşulduğu zaman mutlaka kitap okumaya önem verdikleri görülür. Sadece ders çalışmak ve soru çözmek, sınav sürecinde yeterli olmayabilir. Farklı türlerde kitap okumak, kavrama becerisine de katkıda bulunur. LGS net artırma yöntemlerinin başında hızlı ve etkili okuyabilme becerisi gelir.

Siz de çocuklarınızın LGS’ye hazırlanırken kaç sayfa kitap okumaları gerektiğini merak diyorsanız gelin, bu konuya birlikte bakalım.

Günde Kaç Sayfa Kitap Okunmalı?

Günde Kaç Sayfa Kitap Okunmalı?

“Ne kadar kitap okumalıyız?” diye soran gençler için verilebilecek en güzel cevap, sayfa sayısından daha önemli olan düzenli okuma yapılması gerektiğidir. Kitap okuma alışkanlığı olmayan bir öğrenci, otuz kırk sayfa okumaya kalksa bile zorlanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken, kitap okumayı bir alışkanlık hâline getirmektir.

Küçük yaşlarda başlanması gereken kitap okuma rutinleri, zihinsel gelişim için çok önemlidir. LGS için paragraf sorularında net artırma önerileri istiyorsanız çocuğunuzun mutlaka kitap okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olmalısınız. Çocuğunuz ilk zamanlar iki üç sayfayla başlayabilir, zamanla sayfa sayısını artırabilir. Düzenli olarak günlük yarım saat kitap okumak, soruları okuyup anlama becerisini geliştirmeyi desteklemeye başlar. Ayrıca çocuğunuzun okuyarak anlama hızını artırması için online okuma tekniklerini öğreten kurslardan ve programlardan destek almasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz Hızlıgo’daki LGS için özel olarak hazırlanmış içeriklerle günde yalnızca 20 dakika pratik yaparak okuma hızını kısa sürede 2 katına çıkarabilir ve sınavda anlayarak okuyacağı soru sayısını ve netlerini artırabilir.

Kitap Okumanın Paragraf Sorularına Faydası Nedir?

Kitap Okumanın Paragraf Sorularına Faydası Nedir?

  • Kitap okumayı alışkanlık hâline getiren kişiler, hızlı okuma becerisine sahip olur. Düzenli olarak kitap okunduğunda daha hızlı okumak da kolaylaşır. Sınav sırasında uzun paragraf sorularını çocuğunuz daha kısa sürede cevaplayabilir.
  • Farklı türlerde kitap okumak, bakış açısını geliştirir. Alakasız konular arasında bağlantılı noktaları keşfedilebilir, daha etkili düşünülebilir, sözel kapasitesini yükseltebilir. Sınava hazırlık sürecinde çocuğunuzun çalışma rutinlerinin arasına kitap okumayı mutlaka eklemelisiniz.
  • LGS’de puan getiren dersler arasında bulunan sorular, uzun ve karmaşık olur. Hızlı okurken soruları iyi şekilde anlayabilmek için kavrama yeteneğinin yüksek olması önemlidir. Kitap okuma alışkanlığı, kavrama becerisini olumlu yönde etkiler.
  • Sınav zamanını verimli kullanmak için sözel soruları çok hızlı çözmek gerekir. İşlem yapmak gereken sorulara daha fazla zaman ayırabilmek için çocuğunuz hızlı okuyabilmeli, çabuk anlayabilmeli ve kavram ilişkisini anında kurabilmelidir.

 

Severek okuma yapmak, çocuğunuzun daha iyi sonuç almasına yardımcı olur. Bu nedenle ona okuma alışkanlığı kazandırmaya çalışırken yorucu olmayan, ilgi alanlarına hitap eden kitapları tercih edebilirsiniz. Bilim kurgu kitapları, eğlenceli romanlar ve seriler gençlerin ilgisini çeker. Ders ve soru çözme rutinlerinden yorulan zihnini bu tarz kitaplarla rahatlatması için çocuğunuza destek olabilirsiniz. Boş zamanlarında dikkatini çeken kitapları okuyarak hızlı okuma becerisini geliştirmesi için onu teşvik edebilirsiniz.  

Gençlerin kitap okumayı sevmesi için farklı yöntemler uygulanabilir. Arkadaşlarıyla kitap okuma kulüplerine katılmasını sağlayabilir, aile içinde okuma saatleri düzenleyebilirsiniz. İlgi çekici ve sürükleyici kitaplar, başlangıç için iyi bir seçim olabilir. Okuma rutini oluştururken klasik eserleri daha sonraki dönemlere bırakmanız gerekebilir. Kolay okunan, basit dile sahip kitaplar önererek çocuğunuzu motive edebilirsiniz.

 

Benzer İçerikler