LGS'de Nasıl Başarılı Olunur? LGS'de Derece Yapma Tüyoları

LGS'de Nasıl Başarılı Olunur? LGS'de Derece Yapma Tüyoları

 • 26.05.2023

Her yıl binlerce öğrenci LGS’ye giriyor. Hayallerine ulaşmak için bütün bir yılı ve hatta daha öncesini yoğun çalışma temposuyla geçiren öğrenciler, istedikleri liseye girebilmenin hayalini kuruyor. 

Sen de LGS’ye hazırlanıyorsan LGS’de başarılı olmanın yollarını arıyor olabilirsin. Kendini disipline sokup bazı yöntemleri uyguladığında başarı kendiliğinden sana doğru gelecektir. LGS’den iyi bir sonuç almak için sınav sürecine ilişkin çeşitli stratejiler geliştirip, kendine uygun planlamalar yapabilirsin. Bu süreçte seni başarıya yaklaştıracak uygulamaları öğrenip hayata geçirebilirsin. Senden önce sınava girmiş öğrencilerin tecrübelerinden yararlanabilir, sınava hazırlık sürecinde daha emin adımlar atabilirsin. 

LGS’de Nasıl Başarılı Olunur?

LGS’de başarılı olmak için sistemli, etkili ve verimli bir çalışma planı gereklidir. Gerçekçi bir çalışma düzeni oluşturup, bu düzene sadık kaldığında başarıya ulaşabilirsin. Bu açıdan baktığında başarının formülü oldukça kolay gibi gözükse de sınava hazırlık uzun bir süreç olduğu için kararlılığını bozacak, motivasyonunu düşürecek bazı engellerle karşılaşman olasıdır. LGS’de başarılı olmak için bu durumlarla nasıl başa çıkman gerektiğini, zamanı en verimli şekilde nasıl değerlendirebileceğini, stresle baş etmenin yollarını öğrenmek işini kolaylaştırır. Başarıya giden yolda kullanabileceğin yöntemleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 

 • Çok soru değil nitelikli soru çözmeye odaklanmak.
 • Enerjin bittiğinde durman gerektiğini anlayıp, dinlenmek için kendine vakit ayırmak.
 • Uzun vadeli hedeflerin yanı sıra kendine kısa vadeli hedefler koymak.
 • Keyif veren uğraşları sınırlandırıp, ‘hayır’ diyebilmeyi öğrenmek.
 • Başarabileceğine inanmak.
 • Takvim şeklinde, gerçekçi ve disiplinli bir çalışma planı oluşturmak.
 • Oluşturduğun plana mümkün olduğunca sadık kalmak.
 • Hızlı ve verimli okuma becerileri edinmek.
 • Aileden fiziksel ve psikolojik anlamda destek almak.
 • Eksik olduğun ders konularını belirlemek ve bu eksikleri tamamlayacak şekilde çalışmak.

LGS Birincilerinin Sırrı Ne?

LGS Birincilerinin Sırrı Ne?

2022 yılında LGS’de birinci olan 4 öğrenci bu başarının sırlarını teker teker açıkladı. Bu açıklamalara göre LGS’de birinci olmaya giden yolda en önemli unsurlardan birinin iç disiplin olduğu anlaşılıyor. Belli bir çalışma düzeni oturtan ve kendi koyduğu kuralları çiğnemeyen öğrenciler azimli, sistematik ve kararlı bir çalışma sonucunda birincilik hayallerine kavuşabilir. LGS’de birinci olmak isteyenlerin bilmesi gereken birincilik sırları şu şekilde özetlenebilir:

 

 • Televizyon, tablet ve telefondan oluşan 3T’den mümkün olduğunca uzak durup, bu cihazları faydalı ve kontrollü bir şekilde kullanmak.
 • Bol bol kitap okumak.
 • Düzenli ve planlı bir şekilde ders çalışmak.
 • Öğretmenlerden geri bildirim ve yönlendirme almak.
 • Aile desteği görmek.
 • Üst sınıfların konularını önceden araştırıp fikir sahibi olmak.
 • Azimle çalışmak.
 • Zamanı verimli değerlendirmek.
 • Satranç gibi aktivitelerle odaklanma becerilerini geliştirmek.

 

2022 yılının LGS birincilerinden tavsiyeler, LGS’ye hazırlık aşamasında sana ilham verebilir. Sen de başarıya giden yolda bu listeye çok sayıda yeni madde ekleyebilirsin. 

LGS’de Başarılı Olma Tüyoları

LGS’de Başarılı Olma Tüyoları

LGS’de derece yapmak isteyorsan, başarıya giden yolda bazı tüyolara ihtiyaç duyabilirsin. Uygulaması son derece kolay sadece azim ve sabır isteyen, başlıca tüyoları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 

 • Kişisel çalışma planı oluşturmalısın:

LGS’ye hazırlanan her öğrencinin ihtiyacı birbirinden farklıdır. Bu farkları öğrencinin eksik olduğu ders konuları belirler. LGS’ye hazırlık için kişisel çalışma planını oluştururken öncelikle eksiklerini belirlemen ve planını bu eksikleri tamamlamaya yönelik oluşturman önemlidir. “Peki, eksiklerimi nasıl belirleyeceğim?” diyor olabilirsin. Bunu yapmak için yapay zekâ desteğiyle seni çözdüğün sorulara göre tanıyan ve eksikliklerini kısa sürede belirleyen Vitamin LGS’den destek alabilirsin. 

 

 • Disiplinli bir şekilde çalışmalısın:

Ders çalışırken disiplinden taviz vermemen oldukça önemlidir. Kendi koyduğun kurallara saygı duyarak, bu kurallar çerçevesinde önceden hazırlamış olduğun çalışma programına uyman gerektiğini unutmamalısın.

 

 • İhtiyaç duyduğunda mola vermelisin:

İnsanların odaklanarak çalışabilme süreleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu noktada önemli olan, gerçekten yorulduğunda mola vermekten çekinmemektir. Bu sayede tekrar enerji toplayıp daha yüksek bir performansla çalışmaya devam edebilirsin.

 

 • Kendine ait bir çalışma alanı oluşturmalısın:

Sana özel bir çalışma alanının olması daha verimli ders çalışmanı sağlar. Ayrıca bu çalışma alanında konsantrasyon bozukluğuna neden olabilecek unsurlara yer vermemek de son derece önemlidir. Bu nedenle olabildiğince sade, temiz ve kullanışlı bir çalışma alanına sahip olmaya özen göstermelisin.

 

 • Konuları derinlemesine kavramaya çalışmalısın:

Sınava hazırlık sürecinde konuları çalışırken ezberlemekten kaçınıp, iyice anlamaya odaklanman gerekir. Ezberlenen bilgi sağlam neden- sonuç ilişkilerine dayandırılarak kavranmadığı için hafızada geçici olarak kalır. Öte yandan çeşitli ilişkiler kurarak zihninde anlamlandırarak öğrendiğin konular daha kalıcı ve verimli bilgiye dönüşür. Konuları iyice anladıktan sonra yeni konular hakkında soru çözümlerine geçebilirsin.

 

 • Farklı soru çözüm tekniklerini öğrenmelisin:

Soru çözerken genellikle konu anlatımlarını net bir şekilde kavradıysan kendi yöntemlerinle, kolayca doğru sonuca ulaşabilirsin. Bununla birlikte bazı durumlarda konuya ne kadar hâkim olsan da soru çözmede zorlandığını fark edebilirsin. Ayrıca bazen bir soruya gereğinden fazla zaman ayırdığını düşünebilirsin. Bu gibi durumlarda genellikle söz konusu soru tiplerine ilişkin özel çözüm teknikleri bulunur. Bu teknikleri bilmediğinde soru çözerken gereksiz zaman kaybı yaşayabilirsin. İlgili soru çözüm teknikleri, kısa yol niteliği taşıdığından sana zaman ve pratiklik kazandırır. Dolayısıyla özellikle çözümlü sorularda gösterilen bu kısa yolları ayrıca not alıp gerektiğinde kullanmakta fayda vardır.

 

 • Deneme sınavlarına katılmalısın:

LGS için yapılması gerekenler arasında en önemli olan adımlardan biri çeşitli eğitim kurumlarının düzenlediği deneme sınavlarına katılmaktır. Deneme sınavları sayesinde sınav atmosferini birçok kez deneyimleyebilirsin. Bu deneyimler ışığında seni zorlayan, strese sokan unsurları tespit edebilirsin. Sınavı yetiştirmekte zorlanıyorsan LGS’ye kadar zaman kontrolü üstüne daha fazla çalışabilirsin. Zorlandığın soru tiplerini belirleyip ders çalışırken bu tarz sorulara ağırlık verebilirsin. Deneme sınavları farklı zorluk seviyelerine sahip olabilir. Bu doğrultuda sınav sonucunda aldığın puan, yaptığın netler ve bulunduğun sıralama değişiklik gösterebilir. Farklı sınavlardan aldığın sonuçları karşılaştırdığında hangi zorluk seviyesinde nasıl bir başarı gösterdiğini daha iyi analiz edebilir, gerçek sınavda yüksek bir sıralamaya sahip olmak için yapman gerekenleri tespit edebilirsin.

 

 • Motivasyonunu yüksek tutmalısın:

LGS başarı teknikleri arasında birçok madde sayılabilir. Bu maddeleri uygulayabilmen için ihtiyacın olan en temel şey, motivasyondur. Motivasyonun düştüğünde en basit teknikleri bile uygulamakta zorlanabilirsin. Her ne kadar zaman zaman yaşayabileceğin dalgalanmalar normal olsa da olabildiğince motivasyonunu yüksek tutmaya özen göstermen gerekir. Bunun için çeşitli yöntemler uygulayabilirsin. Çeşitli ödül sistemleri oluşturarak çalışmaların sonucunda kendini ödüllendirebilirsin. Kısa vadeli hedefler belirleyip bu hedeflere ulaştıkça alacağın ödülleri düşünerek motive olabilirsin. Ayrıca motivasyonunu yüksek tutmak için ailenden ve öğretmenlerinden manevi destek alabilirsin.

 

 • Zaman yönetimini öğrenmelisin:

LGS’ye hazırlık sürecinde en önemli konulardan bir diğeri de zaman yönetimini doğru bir şekilde yapmaktır. Hem sınavda sana verilen vakti doğru kullanabilmek hem de genel anlamda çalışma düzenini bütün konuları yetiştirecek şekilde oluşturabilmek için zaman yönetimine dikkat etmelisin. Soruları hızlı ve dikkatli bir şekilde okuyup cevaplamaya çalışarak sınavda zamanı etkili bir şekilde değerlendirebilirsin. Günlük hayatta aktif bir şekilde kitap okuyor olmak, sınav sırasında soruları daha hızlı okumana yardımcı olur. Buna ek olarak hızlı okuma pratikleri yapabilirsin. Örneğin Hızlıgo ile günde yalnızca 20 dakikanı ayırarak anlayarak okuma hızını kısa sürede 2 katına kadar artırabilirsin. Böylelikle LGS’de özellikle uzun paragraf sorularını hızlı okuyup anlayabilir, soru çözmeye daha çok vakit ayırabilirsin. 

 

 • Stres yönetimine ve dinlenmeye önem vermelisin:

LGS’ye hazırlık, uzun ve yorucu bir süreç olabilir. Bu süreçte bazı dönemlerde yoğun stres yaşayabilirsin. Stresten uzaklaşmak için dinlenmeye zaman ayırmak gereklidir. Dinlenme amacıyla yaptığın aktiviteler gerçekten seni dinlendirip stresini azaltacak nitelikte olmalıdır. Spor, egzersiz, nefes çalışmaları, kitap okumak, açık hava aktiviteleriyle kendini dinlendirebilirsin. Ayrıca hem sağlığını korumak hem de sınav başarını artırmak için düzenli uyumaya ve sağlıklı beslenmeye önem vermekte fayda vardır.

LGS’de başarılı olmak için bu yöntemleri uygulamanın yanı sıra çeşitli motivasyon etkinliklerine de katılabilirsin. Farklı kurumlar tarafından düzenlenen motivasyon etkinlikleri kapsamında konserler, söyleşiler, tiyatrolar ve şenlikler yer alabilir. Sınavın yaklaştığı bahar aylarında stresini azaltmak için bu etkinliklere katılmak faydalı olabilir. Öte yandan havaların güzelleştiği bu aylarda dikkat dağınıklığı yaşamamak için de çaba göstermek gereklidir. Tamamen etkinliklere dalıp, çalışmaya ara vermek LGS başarını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu sebeple LGS’ye hazırlanırken altın kurallardan biri olan hayatın tüm alanlarında denge kurmaya odaklanabilirsin. Dengeli bir çalışma ve dinlenme planı oluşturup, verilen tüyoları uyguladığında başarıyı yakalayabilirsin.

Benzer İçerikler