Kompozisyon Nasıl Yazılır?

Kompozisyon Nasıl Yazılır?

  • 02.09.2022

Birçok farklı konu hakkında yazılabilen kompozisyonlar, belli kurallara uyulduğunda daha güçlü bir anlatıma sahip olabilir. Rastgele ve plansız bir şekilde yazılan metinler biçimsel açıdan kusurlu göründüğü gibi, konu bütünlüğünü sağlamayı da zorlaştırabilir. Sen de kompozisyon nasıl yazılır sorusunun yanıtını öğrenerek, pek çok farklı konuda amacına uygun ve okuyucuları etkileyen kompozisyonlar yazabilirsin.

Kompozisyon Nedir?

Hemen hemen her konuda yazılabilen metinleri tanımlayan kompozisyon, bütünleşmiş bir çalışma ortaya koyar. Peki, kompozisyon ne demek? Dilimize Fransızcadan geçen bu sözcük, farklı parçaları bir araya getirerek düzenleme anlamını taşır. Kompozisyon yazmak duygu ve düşünceleri doğru bir biçimde aktarmayı öğrettiği için dil eğitimlerinin olmazsa olmaz parçalarından biridir. Kompozisyon yazarak herhangi bir konudaki fikirlerini anlamlı bir bütün halinde sunabilirsin. Bunun için her kompozisyon metninin belli bir düzen içerisinde hazırlanması gerektiğini unutmamalısın. Konu seçimi, yazım kuralları, başlıklar ve yazarın seçilen konu hakkındaki deneyimi gibi kriterler kompozisyonun kalitesini doğrudan etkiler. Kompozisyon yazmaya dair inceliklere dikkat ederek hem içerik hem de düzen açısından başarılı bir yazı ortaya çıkarabilirsin.

Kompozisyon Yazma Kuralları

Kompozisyon Yazma Kuralları

İyi bir kompozisyon yazmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurarak kompozisyonunu biçim ve içerik açısından uygun şekilde düzenleyebilirsin:

  • A4 boyutunda beyaz, çizgisiz ve düz bir kağıt kullanmalısın.
  • Kompozisyon kağıdı mutlaka temiz olmalıdır.
  • Kompozisyon sayfa düzeni için kağıdın sağ yanından 1,5 cm, sol yanından 4 cm, alttan 3 cm ve üstten 4 cm olacak şekilde kenar boşluğu bırakmalısın.
  • Tüm paragraf başları eşit ölçüde olmalı ve 3 cm girinti ile yazılmalıdır.
  • Metinde alıntılara yer veriliyorsa bu bölümler eğik biçimde vurgulanabilir.
  • Başlık kağıdın tam ortasında konumlanmalı, başlıktaki kelimelerin ilk harfleri veya tamamı büyük harfle yazılmalıdır.
  • Okunaklı ve anlaşılır bir yazı tipi seçilmelidir.
  • Kompozisyon yazımı sonrasında kağıdın sağ alt köşesine ad ve soyad eklenir.
  • Kompozisyon kurallarına uymak için yazım ve noktalama kontrolü yapmaya özen göstermelisin.

Kompozisyon Yazımı için Püf Noktalar

Kompozisyon Yazımı için Püf Noktalar

Seçtiğin kompozisyon konusuna göre farklı anlatım biçimlerinden yararlanabilirsin. Uygun bir anlatım biçimi seçmek bir kompozisyonu başarılı kılan önemli kriterlerden biridir. Şiirsel, betimleme odaklı, hikayeci ya da kanıtlayıcı anlatım biçimlerinden yararlanarak metni buna göre şekillendirebilirsin. Başarılı kompozisyonlara imza atmak için taslak kullanmak etkili bir püf noktadır. Taslak üzerinde gerekli gördüğün düzenlemeleri yaparak metnin en ideal versiyonuna ulaşabilirsin. Taslak kullanmak ilk aşamada göze çarpmayan hataların görünmesine yardımcı olduğu için oldukça önemlidir. Ayrıca kompozisyonlarda mutlaka giriş, gelişme ve sonuç bölümleri bulunmalıdır. Giriş bölümünde ana fikre değinmeyi ve gelişme bölümünde bu konuyu daha ayrıntılı bir şekilde ifade etmeye özen göstermelisin. Sonuç bölümünde ise gelişme bölümünde aktardığın duygu ve düşünceleri kesin bir kanıya bağlamalısın. 

Yazım kurallarına ve tüm bu püf noktalara dikkat ederek pek çok konuda başarılı kompozisyonlar yazabilirsin. Ne kadar çok yazım pratiği yaparsan kompozisyon yazma yeteneğinin o ölçüde gelişeceğini unutmamalısın.

Benzer İçerikler