İzmir'de Hangi Üniversiteler Var? İzmir Üniversiteleri Listesi

İzmir'de Hangi Üniversiteler Var? İzmir Üniversiteleri Listesi

 • 22.11.2022

Türkiye'nin üçüncü büyük şehri olan İzmir gibi modern bir ilde üniversite okumak birçok gencin arzusudur. Ege bölgesinin göz bebeği olan İzmir, eşsiz manzarası ve sıcak iklimiyle her yıl binlerce üniversiteli öğrenciye kucak açar. Yaşam şartları uygun olan bu ilimizde öğrencilik hayatı da oldukça keyiflidir. En iyi üniversite şehirleri arasında ön sıralarda olan İzmir, her yönüyle tam bir öğrenci şehridir. 

Türkiye sıralamasında önde gelen üniversitelere ev sahipliği yapan İzmir’de öğrenci olmak için hangi üniversiteleri tercih edebileceğini merak ediyorsan detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsin. 

İzmir’de Kaç Üniversite Var?

İzmir’de Kaç Üniversite Var?

Toplam 9 üniversiteye ve bir yüksek okula sahip olan bu güzide şehir aynı zamanda başka üniversitelerin bazı fakültelerine ve yüksek okullarına da ev sahipliği yapar. İzmir üniversiteleri Türkiye genelinde ilk sıralarda yer alır. İzmir’de altısı devlet olmak üzere toplam dokuz üniversite ve 1 yüksekokul vardır. Bunun yanı sıra, Türk Hava Kurumu Üniversitesinin Hava Ulaştırma Fakültesi de İzmir’de yer alır. Aynı zamanda Milli Savunma Üniversitesi’nin de Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu da İzmir’in üniversiteleri arasındadır. (1) (2)

İzmir’de Üniversite Okumak için Ne Yapmalı?

İzmir’de Üniversite Okumak için Ne Yapmalı?

Üniversite şehri olan İzmir’de okumak istiyorsan öncelikle ne olmak istediğini, hangi bölümü seçeceğini netleştirmen gerekir. Okumak istediğin bölümden emin olduktan sonra İzmir üniversiteleri genelinde kapsamlı bir araştırma yapmak lehine olacaktır. İzmir'deki üniversiteler ve puanları hakkında bilgi edinerek ilk adımı atmış olursun. İzmir üniversiteleri puanları Türkiye’nin akademik başarı sıralamasında önemli bir yere sahiptir. Sen de İzmir’de üniversite hayatı yaşamak istiyorsan hedeflerine uygun bölümleri ve üniversiteleri inceleyebilirsin.

İzmir’deki Devlet ve Vakıf Üniversiteleri, Yüksek Okullar

İzmir üniversiteleri sunduğu imkanları, akademik kadrosu, konumu ve zengin bölümleriyle öğrenci adaylarının ve velilerin dikkatini çeker. Öğrenci hayatını doya doya yaşayacağın bu şehirde devlet üniversitelerinin yanı sıra, 24 saat aktif kampüsleri ve eğitime verdiği değeri ile nam salan vakıf üniversiteleri de yer alır. İzmir devlet üniversitelerinin dışında İzmir vakıf üniversiteleri de puan sıralamasında ön sıralarda rekabet eder.

İzmir Devlet Üniversiteleri

İzmir Devlet Üniversiteleri

İzmir Devlet Üniversiteleri arasında adı öne çıkan Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi’nin yanı sıra, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İzmir Bakırçay Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi de seçenekler arasında yer alır. (1) (2)

 • Dokuz Eylül Üniversitesi 

İzmir üniversiteleri arasında kendinden söz ettirmeyi başaran Dokuz Eylül Üniversitesi 1982 senesinde kurulmuştur. 10 enstitüden oluşan bu üniversite Mimarlık, Mühendislik, Tıp, İşletme, Turizm, Edebiyat fakülteleri başta olmakla 18 fakülteye sahiptir. Bunun yanı sıra, 1 konservatuvar, 3 yüksekokul, 6 meslek okulu olan bu üniversitenin 60 uygulama ve araştırma merkezi, 2 uygulama ve araştırma hastanesi vardır. Dev akademik kadrosu ve her dönem gelişen imkanlarıyla öğrenci adaylarının dikkatini çeker. (3, 4,)

 • Ege Üniversitesi 

Mesleki ve kültürel donanıma sahip Ege Üniversitesi ulusal ve uluslararası gereksinimleri karşılayan, 1955 senesinde kurulan İzmir'in ilk devlet üniversitesidir. Günümüzde 15 fakülte, 9 enstitüye sahip olan bu köklü üniversite öğrenci odaklı politikasıyla keyifli bir üniversite hayatı için idealdir. Ayrıca, bünyesinde 9 enstitü, 5 yüksekokul, 1 konservatuvar ve 35 uygulama araştırma merkezi bulunur. Değişim programlarıyla 2004 yılından günümüze en çok öğrenci ve öğretim üyesi değişimi sağlayan üniversitedir. (5)

 • İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

İYTE özellikle teknoloji alanında üst düzeyde eğitim, öğretim ve araştırma amacıyla kurulan ve İzmir devlet üniversiteleri arasında yer alan bir okuldur. 1992 yılında kurulan üniversite Mühendislik, Fen, Mimarlık fakültelerini içeren 1 enstitüye sahiptir.

 • İzmir Bakırçay Üniversitesi

İzmir’in en yeni üniversitelerinden olan İzmir Bakırçay Üniversitesi 3 yüksekokula, 3 enstitü ve 5 fakülte içerir. Proje ve uygulama odaklı bu okul bir teknogirişim üniversitesidir.

 • İzmir Demokrasi Üniversitesi

2016 yılında kurulan bu genç üniversite yüksek donanıma sahip laboratuvarlarıyla dikkat çeker. 3 meslek okulu, 3 enstitü, 10 fakülte ve 28 programa sahip İzmir Ekonomi Üniversitesi birçok öğrencinin tercihlerindendir.

 • İzmir Katip Çelebi Üniversitesi 

İzmir gastronomi üniversiteleri arasında olan Katip Çelebi Üniversitesi bu bölümü isteyenlerin ilk tercihlerinden biridir. Bunun yanı sıra, İzmir’in dördüncü devlet üniversitesi olan bu okul 2010 yılında kurulmuştur. 3 enstitü, 1 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu, 13 fakülte ve 17 araştırma ve uygulama merkeziyle faaliyetini devam ettirir.

İzmir Vakıf Üniversiteleri

İzmir Vakıf Üniversiteleri

Vakıf üniversiteleri özel üniversite olarak geçer, ancak genellikle devletten destek alır ve kar amacı gütmez. İzmir özel üniversiteleri olarak da bilinen İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Tınaztepe Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ve İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu 2 yıllık İzmir üniversiteleri olarak sıkça tercih edilir. (6)

 • İzmir Ekonomi Üniversitesi

2001 yılında kurulan İzmir’in ilk vakıf üniversitesi 4 enstitü, 2 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu ve 8 fakülte içerir. Aynı zamanda, 32 ön lisans programı, 35 lisans, 45 yüksek lisans ve 9 ayrı programda doktora yapma olanağı sunar. 

 • İzmir Tınaztepe Üniversitesi

Tüm bilim dallarında uygulama öncelikli eğitimi odaklayan İzmir Tınaztepe üniversitesi 1 enstitü, 1 meslek yüksekokulu ve 3 fakülteyle öğrencilerine ev sahipliği yapar.

 • Yaşar Üniversitesi

Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı tarafından 2001 yılında kurulan Yaşar Üniversitesi topluma yararlı gençler yetiştirmeyi hedefler. Türk medeniyetini ve kültürel mirasları önemseyen kurum bu hedef doğrultusunda ilerler. 2 enstitü, 2 meslek, 1 uygulamalı bilimler, 1 yabancı dil yüksek okuluna sahip olan bu donanımlı üniversite 10 doktora, 23 yüksek lisans, 32 lisans programı ile öğrenci adaylarına eşsiz imkanlar sunar.

 • İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu

Kavram Eğitim Vakfı tarafından 2008 yılında kurulan bu yüksekokul sağlık, sosyal ve teknik alanlarda 29 programla eğitime katkı sağlar. 

Egenin incisi İzmir’de öğrenci olmak, akademik kariyerin açısından sana birçok olanak sunabilir. Sen de hayallerini gerçekleştirmek için İzmir’deki üniversiteleri inceleyebilir, hedeflerin doğrultusunda tercihlerini yapabilirsin.

Benzer İçerikler