İzcilik Nedir? Nasıl Yapılır?

İzcilik Nedir? Nasıl Yapılır?

 • 15.04.2024

Dünyada ilk kez İngiltere'de 1907 yılında ortaya çıkan İzcilik Teşkilatı, İngiltere ordusundan emekli bir korgeneral tarafından kurulur. Günümüzde Dünya İzcilik Teşkilatı (WOSM) tarafından koordine edilen izcilik organizasyonları pek çok ülkede yer alır.

Gençlerin yararlı faaliyetlerle vakit geçirmeleri zihinsel ve sosyal açıdan gelişmelerini destekler. Bu faaliyetlerin değerleri çocuk ve gençlerin tam potansiyellerine ulaşmalarına yardım etmede son derece önemlidir. İzcilik, gençlerin yetişkin yaşamlarını etkileyen akademik becerilerini, öz güvenlerini, liderlik ve vatandaşlık becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Ayrıca, gençlere birey olarak önemli oldukları hissini verir, bilgi ve becerilerini keşfetme, paylaşma ve uygulama konusunda somut kaynaklar yaratır.

İzcinin anlamı nedir dendiğinde bu soruya en doğru cevap şu şekilde verilebilir: Yeni keşifler yapan, sağlıklı yaşam yaklaşımını benimseyen, ahlak sahibi, güvenilir, sürekli öğrenen ve kendini geliştiren kişilerdir.

İzcilik Nedir?

İzcilik Nedir?

İzcilik oldukça kapsamlı uluslararası bir faaliyettir. En sade haliyle gençlere kişisel sorumluluk kazandıran ve yüksek benlik saygısı sağlayan faaliyetlere teşvik eden bir eğitim programıdır. İzcilikte yapılan çeşitli etkinlikler ve gruplar temel becerileri öğretip ekip çalışmasını teşvik eder. Ayrıca izcilik, bunların ötesine geçerek gençleri topluluklarında bulunan insanlara hizmet sunarak daha derin bir takdir kazanmaya teşvik eder.

Hiçbir ayrım gözetmeksizin herkese açık olan bu organizasyon, eğitim faaliyetlerini ve yaşam boyu değerleri eğlenceyle birleştirerek kişilik özelliklerini geliştirmeyi amaçlar. İzcilik yapan çocuklar hayatlarında zor kararlar alınması gerektiğinde, akran baskısına direnebilir ve doğru seçimler yapmaya daha yatkın olabilirler.

İzci Nedir?

İzci, izcilik organizasyonuna bağlı bulunan grup üyesidir. Bir izci aşağıdaki şekillerde tanımlanabilir:

 

 • İyi bir izci, doğayı seven, insana değer veren ve bulunduğu ortama rahatlıkla uyum sağlayabilen kişidir.
 • Sosyal, iletişim kurmaktan hoşlanan bu kişilerin benimsedikleri yaşam tarzları oldukça aktiftir.
 • Bir izci iyi bir planlayıcı ve aynı zamanda da iyi bir uygulayıcıdır.
 • Etik ve yüksek ahlaki değerlere sahip gönüllü kişilerdir.
 • Yaşama saygı duyar ve herkese karşı naziktir.
 • Cesur, neşeli ve güler yüzlüdür.
 • Tutumlu, yardımcı ve yararlı bir bireydir.
 • Tüm davranış ve konuşmalarında dürüsttür.
 • Vatanını ve milletini sever, korur.

 

İzcilik Nasıl Yapılır?

İzcilik Nasıl Yapılır?

İzcilik çocuk ve gençlere kendilerini geliştirmeleri için programlar ve etkinlikler sunar. Doğayla iç içe yürütülen ve hiçbir konuda insan ayrımı gözetmeden yapılan izcilik, fiziksel ve ruhsal gelişimi destekleyen faaliyetlere odaklanır.

İzcilik aşağıdaki maddelere uygun olarak yapılır. Bunlar:

 

 • Yeni şeyler denemek
 • Başkalarına hizmet sağlamak
 • Güven inşa etmek
 • Etik değerlere önem vermek ve bu değerleri güçlendirmek

 

İzciliğin özünde, doğa ve dış mekân aktiviteleri, iyi bir insan olmanın önemi, ortak deneyim ve faaliyetlerle birlikte vakit geçirme gibi öğeler bulunur. Bu organizasyonlarda kamplar düzenlenir. Genellikle yılda bir kez olan bu kamplarda su sporları, yürüyüş, okçuluk ve daha birçok etkinliğe yer verilir.

Beceri ve bilgi kazanımının son derece önemli olduğu bu dünyada izcilik, gençlerin yeni beceriler öğrenebilecekleri ve başarılı olmalarına yardımcı olacak sürekli öğrenme alışkanlıklarını geliştirebilecekleri yapılandırılmış ortamlar sağlar.

 

Benzer İçerikler