İstanbul'daki Yabancı Liseler

İstanbul'daki Yabancı Liseler

  • 25.07.2024

İstanbul'daki yabancı liseler, Türkiye sınırlarında yaşayan, iş hayatında başarılı kişilerin veya yabancı kuruluşların kurduğu eğitim kurumlarıdır. Bazı okullar çok eski yıllardan beri varlığını korur ve eğitim açısından oldukça başarılıdır.

Giriş puanları normalden biraz yüksek olan yabancı liseler, eğitim kaliteleri ve farklı öğrenci profilleriyle öne çıkar. Bu liseleri yakından tanımak ve bir yabancı lisede okumak istiyorsan İstanbul'daki yabancı liseler listesine göz atabilirsin.

İstanbul’daki Özel Yabancı Liseler

İstanbul’daki Özel Yabancı Liseler

İstanbul'da önde gelen ve Türkiye genelinde de yakından bilinen özel yabancı liselerden bazıları şunlardır:

Amerikan Robert Koleji
Robert Koleji, 1863 yılında kurulmuştur. Bu kolejin önemli bir özelliği Amerika Birleşik Devletleri dışında varlığını sürdüren en eski okul olmasıdır.(2) Robert Kolej'de dil hem Türkçe hem de İngilizce'dir. Hem Türkiye hem de ABD'den destek alan Amerikan Robert Kolejinde MEB tarafından belirlenen kültür dersleri Türkçe; diğer dersler ise İngilizce'dir. Okuldaki yabancı dil dersleri ise İngilizce ve Fransızca'dır.(1) Yabancı liseler dendiğinde akla ilk gelenlerden biri olan Robert Koleji, Boğaziçi Üniversitesi'nin de çekirdeğini oluşturur. Üniversite, bu kolejin kampüsüne kurulmuştur.(2)

Saint Benoit Fransız Lisesi
Beyoğlu'nda yer alan Saint Benoit Fransız Lisesi, 1783 yılında kurulmuştur ve en eski yabancı liselerden biridir. (2) Bütünsel eğitim yaklaşımını benimseyen Saint Benoit, 400 yıllık tarihiyle, çok yönlü eğitim anlayışıyla, geniş kampüsü ve büyük bahçeleriyle, öğrencilerini kişilik özelliklerine göre hayata hazırlamasıyla uluslararası önemli bir kurum hâline gelmiştir.(5)

Galileo Galilei İtalyan Lisesi
Bu lise 1870 yılında açılmıştır. Sultan Abdülaziz okulun açılmasında öncüdür. Başta Türkiye'de yaşayan İtalyan çocuklara eğitim veren Galileo Galileli İtalyan Lisesi, daha sonra Türk öğrencileri de kabul etmeye başlamıştır. (2) Şehrin merkezindeki Galileo Galilei Lisesi, öğrencilerine tüm karmaşadan uzak bir eğitim hayatı sunar. Kurulduğu yıldan beri tüm değişikliklere ayak uyduran okul, eğitim felsefesinden de ödün vermez.(4) İtalyancayla birlikte İngilizce eğitim de veren bu özel lise, son sınıftaki öğrencilere İtalya'daki üniversite hayatı hakkında danışmanlık yapar. Aynı zamanda bazı öğrenciler yaz tatilinde İtalya'daki okullara gidebilir. (2)

İstanbul Alman Lisesi
1868'de kurulan İstanbul Alman Lisesi, matematik ve fen bilimleri ağırlıklı bir eğitim yaklaşımına sahiptir. (2) Almanca hazırlık sınıfına sahip Anadolu lisesi statülü bu okul, öğrencilerine Türkiye'deki üniversitelere giriş için gerekli lise diplomasının yanı sıra Alman üniversitelerine girişte gerekli Abitur diploması alma fırsatı da sunar. (6)

İstanbul'da bu liseler dışında birçok yabancı lise bulunur. Bu liseler eğitimleriyle, çağdaşlıklarıyla, kültürler arası etkileşim oluşturmalarıyla öğrencilerin ilgisini çeker. Sen de merak ettiğin yabancı liselerin bir parçası olmak istersen, başvuru koşullarını araştırarak senin için uygun olan okullar arasından tercih yapabilirsin.

Saint Joseph Fransız Lisesi
1841 yılında kurulan Saint Joseph Lisesi bugün Kadıköy'de yer alır.(2) “Daima Kalite” mottosuna sahip olan bu lise öğrenci odaklı eğitim anlayışına sahiptir. Donanımlı, kültürlü, güncel sorunlarla ilgili ve anaitik düşünme becerisine sahip bireyler yetiştirmek Saint Joseph'in esas amacıdır.(3)

Kaynak:

https://website.robcol.k12.tr  (1)

https://dergice.com  (2)

https://www.sj.k12.tr  (3)

https://www.galileilisesi.k12.tr   (4)

https://www.sb.k12.tr  (5)

https://www.ds-istanbul.net  (6)

 

Benzer İçerikler